1 073 день війни
Особовий склад
837 610
Танки
9 893
Артилерія
22 445
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 050
Крилаті ракети
3 054
Гелікоптери
331
БпЛА
23 573
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,82
41,6
43,51
43,4
Північний магнітний полюс Землі продовжує рухатися в бік Росії: як це пояснюють вчені
Фото ілюстративне. Джерело: соцмережі

Північний магнітний полюс Землі продовжує рухатися в бік Росії: як це пояснюють вчені

Північний магнітний полюс Землі знову змістився. Вчені опублікували нову модель, яка відстежує його положення, виявивши, що полюс тепер ближче до Сибіру, ніж п’ять років тому.

Про це повідомив CNN. Журналісти зазначили, що, на відміну від географічного північного полюса, який має фіксоване місце розташування, положення північного магнітного полюса визначається магнітним полем Землі, яке постійно рухається. 

"За останні декілька десятиліть рух магнітного півночі виявився безпрецедентним — він різко прискорився, а потім різко сповільнився, хоча вчені не можуть пояснити основну причину незвичної поведінки магнітного поля", — додали аналітики видання.

Глобальні системи позиціювання, зокрема, ті, що використовують літаки та кораблі, знаходять магнітну північ за допомогою Всесвітньої магнітної моделі (WMM). Її розробила Британська геологічна служба та Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США. Ця модель відзначає встановлене положення магнітної півночі та прогнозує майбутній дрейф на основі траєкторії за останні декілька років.

Для того, аби зберегти точність вимірювань GPS, кожні п’ять років дослідники переглядають модель, скидаючи офіційне положення магнітної півночі та вводячи нові прогнози щодо її руху на наступні п’ять років. 

"Великі авіакомпанії оновлять навігаційне програмне забезпечення для всього свого парку літаків, щоби завантажити його в нову модель, а військовим у НАТО потрібно буде оновити програмне забезпечення у величезній кількості складних навігаційних систем для всіх видів обладнання", — наголосив геофізик і дослідник геомагнетизму з Британської геологічної служби Вільям Браун.

Рух північного магнітного полюса прискорився 1990 року, збільшившись із 15 кілометрів на рік до 55 кілометрів на рік. Вчені назвали цей зсув безпрецедентним. А приблизно 2015 року дрейф сповільнився приблизно до 35 кілометрів на рік. Швидке уповільнення теж стало безпрецедентним, тож до 2019 року коливання настільки відхилилися від попередньої моделі, що вчені оновили її на рік раніше.

Північний магнітний полюс землі

Вчені очікують, що дрейф у бік Росії продовжуватиме сповільнюватися, хоча, за словами Брауна, є певна невизначеність щодо того, як довго триватиме уповільнення та чи продовжуватиметься воно нинішніми темпами.

"Це може змінити швидкість або навіть знову пришвидшитися. Ми продовжуватимемо стежити за ситуацією й оцінювати продуктивність WMM, але не очікуємо, що потрібно буде випустити нову модель до запланованого оновлення 2030 року", — сказав він.

Нагадаємо, що в червні минулого року людство мало змогу спостерігати рідкісне космічне явище — парад шести планет Сонячної системи. У нічному небі з'явилися одразу Меркурій, Марс, Юпітер, Сатурн, Нептун та Уран. Не можна було побачити лише Венеру.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама