Фото: Марк Рютте. Джерело – Getty Images / Global Images Ukraine

Посли НАТО обрали Рютте новим генсеком альянсу: що про нього відомо

Посли країн Північноатлантичного альянсу у Брюсселі затвердили кандидатуру прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО.

Як повідомляє "Радіо Свобода", офіційно його призначать на цю посаду у 9 липня на саміті НАТО у Вашингтоні. 

Зазначається, що термін повноважень Рютте складатиме п’ять років. Політик замінить на посаді чинного генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберґа. Відомо, що всі 32 країни-члени Альянсу підтримали кандидатуру Рютте. Варто наголосити, що єдиним претендентом на посаду, окрім Рютте, був президент Румунії Клаус Йоганніс. Проте 20 червня він заявив, що знімає свою кандидатуру. 

Видання зазначає, що на посаді прем’єра Нідерландів Рютте працював понад 10 років. Також майбутній генсекретар НАТО проводив послідовну політику на підтримку України та виступав з критикою щодо російської влади. Відомо, що до виконання своїх прямих обов'язків Рютте має приступити 2 жовтня. Основне завдання нового генсека НАТО є підвищення видатків на оборону для всіх країн військового альянсу до 2% від внутрішнього валового продукту країни. Відповідно до даних Альянсу, цільового показника військових витрат досягли лише 23 із 32 країн організації.

Що відомо про Марка Рютте

Марк Рютте — 57-річний нідерландський політик, лідер Народної партії за свободу і демократію з 2006 до 2023 рік. Глава уряду Нідерландів з 14 жовтня 2010 року.

Після закінчення інституту працював протягом десяти років у харчовій компанії, поки 2002 року не перейшов у сферу національної політики. Був міністром у соціальних справ, згодом — освіти, культури та науки в першому і другому уряді Балкененде, очолював фракцію Народної партії за свободу і демократію в другій палаті Генеральних штатів.

Марк Рютте став першим прем'єр-міністром Нідерландів не від Християнсько-демократичної партії і Партії праці з 1918 року та першим прем'єр-міністр від Народної партії за свободу і демократію.

Рютте та Україна: конкретні кроки підтримки

Очільник уряду Нідерландів від початку великої війни з Російською Федерацією виступав на підтримку України. Він, зокрема підтримав створення коаліції винищувачів, що передбачало отримання Повітряними силами України винищувачів F-16. Нідерланди стали другою країною після Данії, яка передасть літаки Києву вже цього літа.

Також Рютте разом з німецькими й данськими колегами працювали над передачею українській армії 100 танків Leopard.

Прем'єр-міністр Нідерландів 1 березня 2024 року здійснив робочий візит до Харкова, де з лідером України Володимиром Зеленським підписав безпекову угоду. Документ передбачає надання Нідерландами військової допомоги на 2 мільярди євро у 2024 році, а також продовження підтримки України протягом наступних 10 років.

Заяви Рютте про Україну

Передача Україні винищувачів F-16"Постачання F-16 є одним із найважливіших елементів домовленостей про військову підтримку України. Окрім дозволу на експорт, перед постачанням має бути виконано низку інших критеріїв, зокрема вимоги до персоналу та інфраструктури. Це рішення підтверджує незмінну прихильність Нідерландів надавати Україні підтримку, необхідну для відповіді на російську агресію, що триває".

Україна на шляху до Євросоюзу"Я вражений прогресом України, і Нідерланди готові допомогти Україні, оскільки вона продовжує працювати над реформами, яких вимагає процес вступу".

Реакція на заяви Путіна"Той факт, що Путін вчора (14 червня, — ред.) вийшов із цією божевільною "мирною пропозицією" свідчить про те, що він панікує".

Варто зазначити, що Марк Рютте має орден Ярослава Мудрого Першого ступеню "за вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України".

Нагадаємо, 24 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив впевненість, що на наступному саміті Альянсу у Вашингтоні буде погоджено зобов'язання щодо довгострокової фінансової допомоги Україні. Глава Альянсу нагадав, що деякі "недавні прогалини" у цій допомозі "мали наслідки на полі бою", тому "ми маємо дати Україні передбачуваність та відповідальність".

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 26.06.2024 13:34