1 150 день війни
Особовий склад
938 970
Танки
10 662
Артилерія
26 530
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 136
Крилаті ракети
3 145
Гелікоптери
335
БпЛА
33 065
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Путіна не судитимуть заочно за воєнні злочини, поки він президент, — ЗМІ
Володимир Путін. Джерело: росЗМІ

Путіна не судитимуть заочно за воєнні злочини, поки він президент, — ЗМІ

Спеціальний трибунал, який країни Заходу мають намір створити для переслідування за злочин агресії проти України, не судитиме Володимира Путіна заочно, поки він залишається президентом Російської Федерації. 

Про це повідомляє Euronews з посиланням на двох європейських чиновників, поінформованих про процес. Те саме положення застосовуватиметься до прем'єр-міністра Росії Михайла Мішустіна та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова

Переслідування цих високопосадовців буде дозволено лише в тому випадку, якщо обвинувачені будуть фізично присутні у залі суду, що малоймовірно, враховуючи, що Росія не визнає вторгнення в Україну злочином і рішуче виступає проти співпраці із Заходом. Як альтернативу заочний суд може бути проведений після того, як Путін залишить свою посаду

Умови викладено у проекті угоди, яка забезпечить правову основу для створення спеціального трибуналу у рамках Ради Європи, правозахисної організації зі штаб-квартирою у Страсбурзі. Організація не є частиною Європейського Союзу, але блок бере активну участь у цьому процесі.

Технічна робота завершилася наприкінці березня на засіданні так званої "Основної групи" у Страсбурзі, яка підготувала три окремі проекти документів: двосторонню угоду між Україною та Радою Європи, статут спеціального трибуналу та угоду, яка докладно визначає порядок управління спеціальним трибуналом.

"Підписання планується провести у Києві 9 травня, у День Європи, хоча точні терміни залежатимуть від політичної підтримки", — пише видання.

Обмеження на заочний судовий розгляд розглядаються як "компроміс" між країнами, зазначив представник ЄС. Після місяців обговорень становище тепер "вирішено" і практично немає шансів на внесення поправок до презентації. 

"Зрештою, йдеться про політику та торги", — заявив чиновник. 

Після того, як Київ підпише угоду, текст буде винесений на голосування у Парламентській асамблеї Ради Європи, яка об'єднує представників 46 країн-учасниць організації. Росія була виключена невдовзі після того, як почала війну. 

"Для ратифікації угоди буде потрібна більшість у дві третини голосів, і це практично гарантовано завдяки широкій підтримці ініціативи серед держав-членів", — йдеться у повідомленні Euronews.

Деякі країни, які підтримують дружню позицію Росії, такі як Угорщина і Сербія, можуть утриматися або проголосувати проти, хоча індивідуальне вето застосовуватися не буде. Очікується, що до ініціативи приєднаються демократичні країни за межами континенту, такі як Канада, Австралія, Нова Зеландія та Японія, що розширить її легітимність.

Сполучені Штати, які розпочали зближення з Росією, навряд чи братимуть участь. За адміністрації Джо Байдена країна підтримувала пошук справедливості в Україні, але після інавгурації Дональда Трампа орієнтація змінилася. США не брали участь у засіданні Core Group наприкінці березня. Незрозуміло, як прагнення Трампа до мирної угоди може вплинути на судові розгляди. 

"Понад 38 держав, а також Європейський союз висловили політичну підтримку створенню трибуналу", — повідомив Euronews представник Ради Європи. 

За словами офіційних осіб, після ратифікації угод очікується, що трибунал базуватиметься в Гаазі — місті з давніми традиціями в галузі міжнародного права, де вже перебувають Міжнародний суд ООН (МС ООН) та Міжнародний кримінальний суд (МКС). МКС видав окремий ордер на арешт Путіна та одного з його заступників за незаконну передачу українських дітей до Росії.

Раніше, 7 березня, міністри держав Євросоюзу, серед іншого, обговорювали питання створення трибуналу з покарання злочину агресії Росії проти України, який має за мету притягнути до відповідальності Путіна.

Обговорення стосовно спецтрибуналу для Росії за злочин агресії тривають із 2022 року, оскільки досі не існує міжнародного суду, який би притягав до відповідальності за злочин агресії. Але практичного прогресу в цьому питанні тривалий час не спостерігалося.

Нагадаємо, 7 березня єврокомісар з юстиції та верховенства права Майкл Макграт заявив, що країни Євросоюзу можуть ухвалити впродовж декількох тижнів статут спецтрибуналу зі злочину агресії Росії у війні проти України. Такий крок посилить позиції Києва на майбутніх переговорах із Москвою.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама