Фото:Freepic

Релігійне свято 1 лютого: кого сьогодні вшановують християни за новим церковним календарем

У четвер, 1 лютого, за новим церковним календарем християни вшановують святого мученика Трифона. Він був відомий тим, що зцілював людей та відганяв нечисту силу своїми молитвами.

TrueUA розповідає детальніше про це церковне свято.

Що відомо про мученика Трифона

Святий Трифон походив з Малої Азії. Народився і виховувався в сім'ї благочестивих християн. Прославився, як високодуховна людина, яка могла очистити душу людини від нечистої сили, а житло — від комах. Багатьох людей за життя Трифон навернув у християнство.

Існує легенда, що одного разу святий навіть врятував своє село від голоду, коли на урожай напали комахи. Під час правління імператора Декія, який переслідував християн, Трифон був заарештований. Він перебував у нікомедійській в’язниці і мужньо переносив всі муки.

Святий мученик Трифон. Джерело: blyzhchedoboga.com.ua

Святий мученик Трифон. Джерело: blyzhchedoboga.com.ua

Якось під час тортур явився йому Божий ангел і поклав на голову Трифону гарну корону. Наступного дня святого побили надзвичайно жорстоко та відрубали голову. Християни думали поховати тіло мученика в Нікеї, але їм уві сні прийшов сам святий і попросив відвезти його на батьківщину. Мощі Трифона перенесли до Єрусалима, а потім до Риму. Частина їх зберігається в кафедральному соборі в чорногорському місті Котор. 

Традиції цього дня

  • У цей день дівчата моляться святому Трифону про хороших наречених, адже лютий — пора весіль.
  • Також 1 лютого задобрюють та пригощають котів, щоб вони добре ловили мишей.
  • Трифон вважався покровителем землеробства та домашніх тварин, в першу чергу — птахів. У день його пам'яті потрібно ситно годували домашню птицю. Наші предки додавали в корм свіжі овочі.
  • У давнину жінки, які хотіли народити дитину, проводили обряд — йшли на водойму, де немає льоду, і кидали на воду букет квітів.

Чи обов'язково дотримуватися новоюліанського календаря

Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.

Нагадаємо, після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар нова дата дня Стрітення Господнього — 2 лютого. За старим календарем свято відзначали 15 лютого. У 2024 році 2 лютого випадає на п'ятницю.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими
Lifestyle, 01.02.2024 10:48