У п'ятницю, 8 березня, за новим церковним календарем християни вшановують пам'ять преподобного Феофілакта. Він будував храми, лікарні, щедро роздавав милостиню, опікував сиріт, вдів і хворих, сам доглядав за прокаженими, не гидував обмивати їх рани.
TrueUA розповідає детальніше про це церковне свято.
Святий жив у Константинополі під час іконоборчої єресі в VIII столітті, коли імператор-іконоборець Лев IX Хазар замінив на престолі імператора Костянтина VI. У цей час відбулася заміна патріархів, адже святий Павло вирішив добровільно залишити кафедру. На його місце прийшов Тарасій, який був першим імператорським радником. За наполяганнями нового імператора скликали VII Вселенський Собор, який засудив іконоборчу єресь.
Святий Феофілакт був учнем Тарасія. Разом зі святим Михайлом він за благословення патріарха пішов до монастиря на березі Чорного моря. Через кілька років перебування там обоє були висвячені в єпископський сан. Тоді Феофілакт став єпископом Нікодимійським. Святий побудував чимало храмів, будинків для прочан, лікарень, роздавав милостиню і допомагав хворим.
Коли знову імператорський трон зайняв іконоборець Лев V Вірменин, святий Феофілакт передбачив йому швидку смерть. За це його був відправили у фортецю Стровіль. Там святий перебував 30 років аж до своєї смерті.
Святий Феофілакт. Джерело: blagovist.church.ua
Варто зазначити, що митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.
Нагадаємо, раніше TrueUA розповідав, коли у 2024 році розпочнеться Великодній піст та якого харчування варто дотримуватися у цей період. Детальніше — у нашому матеріалі.