Спецпосланець американського президента Стівен Віткофф заявив Дональду Трампу, що найшвидший крок до завершення війни в Україні — це віддати Російській Федерації контроль над чотирма східними українськими регіонами.
Про це повідомляє Reuters.
Як зазначає видання, Віткофф відіграє центральну роль у зовнішній політиці адміністрації Трампа. Ще до того, як Трамп обійняв посаду, Віткофф допоміг домогтися довгоочікуваного припинення вогню в Газі, яке відтоді зірвалося, і пізніше домовився про повернення громадянина США Марка Фогеля з Росії.
У п'ятницю він вирушив до Росії, щоб зустрітися з Путіним, а в суботу, як очікується, прибуде на Близький Схід для переговорів з Іраном, фактично очоливши ще одне першочергове завдання у сфері національної безпеки.
Віткофф вперше публічно озвучив ідею передачі Росії чотирьох українських областей — Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської — в інтерв'ю Карлсону 21 березня.
"Вони говорять російською", — сказав він про східні території. "Були референдуми, на яких переважна більшість людей вказала, що вони хочуть перебувати під владою Росії".
Коментарі Віткоффа шокували багатьох чиновників національної безпеки США — риторика спецпредставника була дзеркальним відображенням риторики російських чиновників. Західні уряди назвали поспішно організовані референдуми фіктивними та пообіцяли не визнавати їхні результати.
За кілька днів після інтерв'ю Карлсона газета Wall Street Journal, що належить News Corp Руперта Мердока, опублікувала статтю під назвою "Стів Віткофф встає на бік Кремля". Демократи також висловили свою думку.
"Віткофф і Трамп вчинили смертний гріх дипломатії: вони виставили напоказ своє відчайдушне бажання укласти угоду", — заявив Нед Прайс, колишній прес-секретар Держдепартаменту при президенті Джо Байдені.
У Віткоффа багато захисників в адміністрації, які кажуть, що його несправедливо обмовили чиновники зовнішньої політики, які дотримуються яструбиних поглядів у Республіканській партії, яка все більше відмовляється від іноземного втручання. Віткофф і Трамп, як і раніше, підтримують міцні особисті стосунки, за словами численних людей, знайомих з їхніми відносинами.
"Спеціальний посланник Віткофф привніс на дипломатичну сцену багатий досвід ведення переговорів у приватному секторі та терміновість, і ми вже бачимо результати всього за кілька тижнів", — заявив радник з національної безпеки Майк Уолц у своїй заяві The Hill.
Два високопоставлені західні дипломати, які підтримують зв'язок з адміністрацією, заявили, що, на їхню думку, Вашингтон не має "чіткого плану" щодо того, як рухатися вперед і що робити, якщо Росія продовжить відкладати.
"Іноді ми чуємо суперечливі речі від різних частин адміністрації", — сказав один із дипломатів, який говорив на умовах анонімності. "Це також посилює відчуття, що тут немає жодного реального плану".
Нагадаємо, раніше журналісти видання Axios зазначали, що 11 квітня може відбутися третя зустріч між Віткоффом і Путіним, оскільки "Трамп наполягає на припиненні вогню у війні між Росією та Україною". На думку медійників, Дональд Трамп розчарований тим, що переговори не досягнули значного прогресу за останні тижні.
Своєю чергою міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що прихильність керівництва Росії до "особливих" дат змушує Кремль форсувати підготовку комплексної угоди зі Сполученими Штатами Америки. Для цього Москва наполягає на активізації переговорного процесу з Вашингтоном, аби встигнути вийти на підписання якогось документа до 9 травня.
Також повідомлялось, що 11 квітня Стів Віткофф може готувати потенційні переговори між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним.
Нещодавно з’явилось відео, як спецпредставник американського президента Стів Віткофф прибув до Москви та зустрівся з главою Кремля Володимиром Путіним. Усім своїм виглядом гість показував повагу до російського диктатора.
Цікаво, що прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт заявила, що спецпредставник американського президента Стівен Віткофф 11 квітня перебуває у Москві на зустрічі з главою Кремля Володимиром Путіним, щоб зробити ще один крок до мирної угоди між Російською Федерацією та Україною.