У березні-квітні 2022 року під час переговорів з українською владою Росія мала намір використати договір для створення умов, які б сприяли майбутнім нападам на Україну. Вони також спонукали б Захід піти на поступки щодо суверенітету України.
Такий висновок зробили аналітики американського Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War), аналізуючи проект договору між Україною та Російською Федерацією весною 2022 року.
За даними аналітиків, гарантами договору мали стати США, Велика Британія, Китай, Франція та Росія. Повідомляється, що Росія також хотіла долучити Білорусь у ролі гаранта. Держави-гаранти мали "припинити дію міжнародних договорів та угод, несумісних із постійним нейтралітетом України", у тому числі угоди про військову допомогу.
WSJ не уточнив, чи доведеться іншим державам-негарантам також розірвати свої угоди з Україною, хоча це, ймовірно, враховуючи, що договір заборонить Україні мати зброю, яка постачається з-за кордону. Незрозуміло, що Росія вважає "несумісним" з постійно "нейтральною" Україною, хоча Кремль, напевно, витлумачив би це в широкому сенсі як заборону Україні вступати до НАТО, що передбачено конституцією України, тим самим, ймовірно, зажадавши від України внести поправки до своєї Конституції.
Повідомляється, що Росія хотіла, щоб усі гаранти домовилися про відповідь у випадку, якщо Україна зазнає якихось нападів, але WSJ заявила, що держави-гаранти навряд чи домовляться про відповідь, якщо Росія знову нападе на Україну — ймовірно через розбіжність інтересів держав-гарантів. Ця умова, ймовірно, була спрямована на те, щоб дозволити Росії впливати, прогнозувати та готуватися до міжнародної відповіді на будь-які можливі майбутні російські напади на Україну. ISW продовжує вважати, що будь-яке припинення вогню піде на користь Росії, давши їй час відновитися і перегрупуватися майбутніх наступальних операцій.
Територіальні цілі Росії за межами територій, окупованих нею у 2022 році, ймовірно, завадили Росії та Україні домовитися про статус окупованих Росією територій в Україні у квітні 2022 року. Переговори віч-на-віч, щоб обговорити райони Східної України, які російські війська окупували з 2014 року, але ця зустріч так і не відбулася.
Необхідність того, щоб Путін і Зеленський обговорювали це питання незалежно та окремо, припускає, що російська та українська переговорні делегації не змогли досягти угоди про статус окупованих Росією територій у Донецькій та Луганській областях, ймовірно, через ширші експансіоністські територіальні зазіхання, потім неодноразово вказували кремлівські чиновники. WSJ не повідомила про будь-які пункти договору, що стосуються окупованої Росією території за межами Донецької та Луганської областей.
Раніше радник керівник Офісу президента України Михайло Подоляк повідомив, що жодних реальних можливостей домовитися Україні та Росії навесні 2022 року не було. Москва фактично пропонувала Києву капітуляцію, українська сторона категорично ніколи таких умов не приймала.
Нагадаємо, 29 лютого президент Росії Володимир Путін звернувся з посланням до Федеральних зборів. Він 26 разів згадав Україну та війну, пригрозив НАТО ядерною зброєю та частково торкнувся російських проблем.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими