Німецький бундесрат у п'ятницю, 21 березня, схвалив масштабний фінансовий пакет, який передбачає ослаблення "боргового гальма" для витрат на оборону та потреб федеральних земель, а також виділення 500 мільярдів євро для спеціального інфраструктурного фонду. Це розблокує можливість надання допомоги Україні.
Про це повідомляє DW. Голосування у бундесраті було останньою парламентською перешкодою для законопроекту. Для схвалення потрібно 46 із 69 голосів. За проект було віддано 53 голоси.
Бундесрат — окремий законодавчий орган Німеччини, що фактично виконує роль верхньої палати німецького парламенту. Він представляє 16 федеральних земель Німеччини, які направляють у нього по кілька представників земельних урядів і має право приймати або відхиляти будь-які законопроекти, що стосуються інтересів федеральних земель Німеччини.
Проектом практично скасовується правило "боргового гальма" для видатків, необхідних для оборони країни. У законопроекті зазначається, що витрати на бундесвер, а також "федеральні витрати на цивільну оборону, захист населення, розвідувальні служби, захист інформаційно-технологічних систем і допомогу державам, які зазнали нападу на порушення міжнародного права", у майбутньому також можуть фінансуватися користуючись кредитами.
Нові правила поширюються на всі витрати, що перевищують один відсоток ВВП, що відповідає приблизно 43 мільярди євро. Лідер ХДС і ймовірний майбутній канцлер ФРН Фрідріх Мерц описав значення цього правила словами: "Все, що буде потрібно".
Сувора заборона на запозичення для федеральних земель також має бути ослаблена та узгоджена з федеральним урядом. Всім федеральним землям разом буде дозволено брати новий борг у розмірі до 0,35% ВВП. Розподіл відповідних сум регулюватиметься федеральним законом.
У статтю 143h основного закону буде внесено зміни, за якими протягом наступних 12 років на інвестиції в інфраструктуру може бути залучено 500 мільярдів євро. Федеральні землі повинні використовувати 100 мільярдів євро для своєї інфраструктури, 300 мільярдів євро будуть передані в розпорядження федерального уряду, а 100 мільярдів євро, що залишилися, будуть виділені для захисту клімату.
"Проект підготували блок ХДС/ХСС та Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), ведучі ведуть переговори щодо формування нового уряду. Для схвалення закону партії домовилися про підтримку угоди з боку "Союз-90"/"зелені". Ті при цьому досягли виділення 100 мільярдів зі спецфонду в 500 мільярдів виключно на проекти захисту клімату, а в текст самої конституції ФРН вноситься пункт про зобов'язання Німеччини досягти кліматичної нейтральності не пізніше, ніж до 2045 року", — пише видання.
При цьому в бундестазі нового скликання, перше засідання якого відбудеться 25 березня, консерватори, соціал-демократи та "зелені" вже не матимуть необхідної більшості для ухвалення проекту, тому парламентарі прийняли його складом старого бундестагу.
Раніше ймовірний наступний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що до п'ятниці, 21 березня, може бути виділена додаткова допомога Україні у розмірі трьох мільярдів євро.
Ще 17 березня німецький уряд оновив список військової допомоги Україні. До нього увійшли три установки Gepard, ракети для IRIS-T і велика кількість боєприпасів.
Нагадаємо, що найреальніший кандидат у канцлери Німеччини Фрідріх Мерц домовився з представниками партії Зелених щодо зміни конституційної норми, яка обмежує державні запозичення. Такі кроки можуть позитивно вплинути на обсяги німецької допомоги Україні.