Чинний депутат Молдови, прозахідний політик Мая Санду, здобула перемогу на напружених президентських виборах 3 листопада, здобувши перемогу над Олександром Стояногло, своїм суперником, якого підтримує традиційно проросійська Соціалістична партія. Своєю перемогою Санду повинна завдячувати діаспорі, яка показала рекордну явку поза межами країни.
Про це повідомляє Reuters.
Видання зазначає, що Центральна виборча комісія заявила, що після підрахунку 98% бюлетенів Санду випередила Стояногло з 54,35% голосів за підсумками виборів та кампанії, які були затьмарені постійними звинуваченнями у втручанні, які заперечує Росія.
Перемога 52-річної колишньої співробітниці Світового банку, яка прискорила рух країни щодо виходу з-під впливу Москви та вступу до Європейського союзу, розглядається її прихильниками як схвалення рішуче прозахідного курсу, якого вона дотримується. Однак домінування Стояногло в різних регіонах країни говорить про те, що її партії мають усі шанси зіткнутися з серйозним викликом на ключових парламентських виборах наступного літа, які визначать склад уряду.
Стояногло вів кампанію, заявляючи, що підтримує інтеграцію до ЄС, але також хоче розвивати зв'язки з Росією у національних інтересах. Санду висвітлювала його як троянського коня для інтересів Кремля, що він заперечував.
Майбутнє Молдови, бідної аграрної країни, яка після розпаду Радянського Союзу в 1991 році поперемінно дотримувалася проросійського та прозахідного курсу, опинилося в центрі уваги з того часу, як у 2022 році Росія розпочала повномасштабне вторгнення до сусідньої України.
За голосуванням уважно стежили в Брюсселі через тиждень після того, як Грузія, ще одна колишня радянська держава, яка прагне членства, переобрала керівну партію, яку на Заході вважають дедалі проросійськішою.
"Молдово, ти перемогла!... У нашому виборі гідного майбутнього ніхто не програв. Я почула ваш голос – і тих, хто підтримував мене, і тих, хто голосував за пана Стояногло. Я зобов'язуюсь бути президентом для всіх вас", — заявила Санду у примирливій переможній промові, в якій вона зазначила, що їй довелося відповісти на побоювання тих, хто голосував проти неї.
Це голосування стало найбільшою кількістю виборців-експатріантів, які взяли участь у виборах у Молдові з 2010 року, коли діаспорі вперше дозволили голосувати. У межах Молдови результати показали, що Санду фактично програла вибори Стояногло з невеликим відривом 48,8% проти його 51,2%. Навпаки, вона мала всі шанси виграти понад 80% голосів діаспори, які ще підраховувалися.
"Підвищена явка у діаспорі дала свої плоди. Вона змінила баланс сил", — сказав Руслан Рохов, український політичний аналітик, який спеціалізується на Молдові.
Раніше повідомлялось, що у другому турі виборів президента Молдови було зафіксовано рекордну явку. Станом на 18:00 3 листопада кількість людей, які взяли участь у голосуванні, перевалила за півтора мільйона.
Нагадаємо, за результатами першого туру виборів, який пройшов 20 жовтня, Санду отримала 42,49% голосів, а Александр Стояногло — 25,95%.
Додамо, раніше речник Європейського Союзу Пітер Стано заявляв, що референдум у Молдові щодо вступу до Європейського Союзу та президентські вибори відбулися в умовах "безпрецедентного втручання" з боку Росії.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими