Фото: росЗМІ

Скільки коштує ракета "Циркон": аналітики Defence Express назвали шокуючі цифри

Вартість російської ракети "Циркон" набагато вища за "Кинджал". Росія може виготовляти кілька десятків цієї гіперзвукової зброї на рік.

Як зазначають аналітики Defence Express ціна ракети "Циркон" робить її не просто "золотою", а "діамантовою".

"Для РФ створення гіперзвукового елемента — прямотічного гіперзвукового двигуна, який дозволяє "Циркону" рухатись на маршовій ділянці зі швидкістю у 5,5 Маха. До цього треба додати вирішення таких технічних завдань, як перегрів корпусу, орієнтування та навігації у вкрай екстремальних вимогах гіперзвукового польоту", — пише видання.

Як зазначають аналітики "Циркон" не може виконати свою голову мету — прорив протиракетної оборони. А для його прийняття на озброєння міноборони РФ та корпорація "Тактическое ракетное вооружение" провернули найбільшу аферу та фальсифікацією.

Гіперзвукова ракета "Циркон": яка приблизна вартість

Якщо порівнювати "Циркон" та "Кинджал", то ракета з прямотічним гіперзвуковим двигуном буде коштувати у кілька разів більше, адже технологічна різниця між цими двома виробами, як між реактивним снарядом до "Град" та крилатою ракетою Tomahawk.

"Для розуміння порядку цифр на розробку можливо звернутися до досвіду США з Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM), ракети з аналогічним прямотічним гіперзвуковим двигуном. Наразі на створення лише готового виробу, без урахування паралельних базових наукових робіт, Пентагон виділив Raytheon 985 мільйона доларів у 2022 році та ще 407,6 мільйона доларів у січні 2024 року", — пояснюють аналітики Defence Express.

Також до цієї вартості треба додати майбутні для США витрати на підготовку серійного виробництва. А якщо брати всі оцінювальні витрати за темою гіперзвукового озброєння, то Пентагон лише на один 2023 рік заклав на ці дослідження та роботи 4,7 мільярда доларів.

Як зазначає видання, один із методів оцінки вартості одиниці озброєння з урахуванням витрат на її розробку відносно "Циркона" продемонструє просто захмарні цифри. Ціну за одиницю без цього параметру також можливо порівняти із вартістю експериментальних ракет з аналогічними прямотічними гіперзвуковими двигунами. Зокрема у профільних американських виданнях існують оцінки ціни випробувальної ракети X-51A Waverider у 11-20 мільйона доларів за одиницю, при загальній вартості програми у 200 мільйона доларів, яка складалась з чотирьох пусків.

Аналітики припустили, що вартість 3М22 "Циркон" доволі легко може складати з десяток мільйонів доларів. А якщо врахувати вартість розробки розділену на кількість виготовлених, то можливо отримати зовсім астрономічні цифри.

Скільки таких ракет може виготовити Росія

Відносно кількості ракет 3М22 "Циркон", які може виробити ворог, то на допомогу у цьому можуть прийти дані від ГУР МОУ з оцінкою виробництва Х-47 "Кинджал" на рівні шести одиниць станом на літо 2023 року. Проте на початковому етапі їх виробництва у 2022 році за 10 місяців було виготовлено лише 20 таких ракет, тобто по дві за місяць.

Аналітики Defence Express припустити, що темп виробництва цих ракет коливається від одного десятка до декількох десятків на рік.

Що відомо про ракету "Циркон"

Ракета 3М22 "Циркон" — російська гіперзвукова протикорабельна ракета, яку створено для заміни важкої протикорабельної ракети П-700, розробленої у 70-80 роках минулого століття.

Про технічні характеристики "Циркону" мало інформації, але з того, що заявляли самі росіяни, відомо таке:

  • дальність удару — 600-1000 кілометрів;
  • швидкість польоту — до дев'яти махів;
  • маса бойової частини — 300-400 кілограмів;
  • довжина — 8-10 метрів;
  • рушій — двоступеневий (перший ступінь твердопаливний, другий — повітряно-реактивний).

Ракета може запускатися як з кораблів, так і з наземного комплексу "Бастіон". Також є можливість запуску "Циркону" з підземного ракетного комплексу берегового базування "Об'єкт-100" в Криму.

Офіційно її ще жодного разу не застосовували в бойових умовах. Російський диктатор Володимир Путін особисто вихвалявся цією "суперзброєю", коли її вперше презентували 2019 року.

Варто зазначити, раніше у Defense Express пояснили, чому швидкість руху ракети "Циркон" неможливо підрахувати. За приблизними підрахунками, якщо росіяни для пуску використовують береговий ракетний комплекс "Об'єкт-100" під окупованим Севастополем, до Києва ракета приблизно може долетіти за сім хвилин. 

Нагадаємо, 26 березня речник Повітряних сил Збройних сил України майор Ілля Євлаш заявив, що Україна може збивати російські гіперзвукові ракети "Циркон". Для цього можна застосовувати протиракетні комплекси SAMP/T чи Patriot.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 27.03.2024 18:47