Український борщ. Фото ілюстративне зі соцмереж

Сьогодні в Україні відзначають День борщу: цікаві факти про національну страву

У суботу, 14 вересня, в Україні відзначають День борщу. Щороку в другу суботу першого осіннього місяця українці згадують національну страву, що має багатовікову історію та глибокі культурні корені.

TrueUA розповідає цікаві факти про український борщ.

Існує понад 70 складених і описаних рецептів червоного борщу. "Борщ київський" вважають найдорожчим і найскладнішим, адже бульйон для нього варять із трьох видів м’яса. Для цього використовують яловичину, баранину та свинину, а також додають натуральний хлібний квас.

До кінця XIX століття заправкою для борщу слугували сироватка, кисле молоко, кисла капуста, ягоди або незрілі яблука. Томатна ж заправка з’явилася в українському борщі лише наприкінці XIX — на початку XX століття, коли в Україні остаточно прижилися американські помідори.

Також борщ готували на буряковому квасі: його розбавляли водою, суміш заливали в глиняний горщик або чавунець і доводили до кипіння. В окріп клали нарізаний буряк, капусту, моркву й інші овочі, ставили горщик у піч. Зварений борщ солили та заправляли.

У давнину вважали, що з парою від борщу відлітає душа небіжчика, тому ця страва є традиційною на українських поминках.

Страву описав Іван Котляревський 1798 року в "Енеїді": "Не поцурайтесь хліба-солі. Борщу скуштуйте, галушок".

На Тернопільщині на честь борщу названо містечко Борщів.

На Чернігівщині є "переяславський борщ", його готують із грибними "вушками".

На Житомирщині борщ має два різновиди: "поліський" — зі в’яленими в’юнами та грибами, а також "коростенський" — на сухофруктах.

На Галичині в давнину борщ готували дуже рідким. Картоплю в нього не додавали, заправляли засмажкою. Щоби надати кислинки, присмачували вишневим або яблучним соком.

У США є "борщовий пояс". В околицях Нью-Йорка існує місцевість, яку заселили євреї-ашкенази. Це вихідці зі слов’янських країн, які привезли з собою рецепт борщу. Місцеві мешканці назвали цю територію the Borscht Belt.

Неофіційний "індекс борщу" (за аналогією до "індексу Біг-мака") часто використовують українські ЗМІ для оцінки купівельної спроможності різних валют і визначення реальної інфляції гривні. Індексом борщу є середня вартість всіх продуктів, необхідних для приготування певного обсягу цієї страви станом на певну дату.

Нагадаємо, що світоч української нації Тарас Шевченко любив сало та борщ. Улюбленим для нього називають борщ зі сухими карасями, свіжою капустою та приправами.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 14.09.2024 16:37