США, мабуть, пом'якшили свої вимоги до України щодо повернення допомоги під час переговорів щодо економічної угоди між двома країнами. Адміністрація президента Америки Дональда Трампа погодилась із сумою в 100 мільярдів доларів.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на слова обізнаних джерел.
Як зазначає видання, після раунду переговорів у Вашингтоні минулого тижня адміністрація президента Дональда Трампа знизила оцінку допомоги, яку США надали Києву з початку повномасштабного вторгнення Росії, із 300 мільярдів доларів до приблизно 100 мільярдів. Це наближає її до оцінки самої України більш ніж у 90 мільярдів.
"Адміністрація Трампа тисне на Київ, вимагаючи угоди про поділ прибутку від майбутніх українських інвестиційних проектів, у тому числі у сфері корисних копалин та інфраструктури. Вашингтон розглядає це як компенсацію за десятки мільярдів доларів у вигляді зброї та іншої допомоги, наданої країні за попереднього президента Джо Байдена, відколи Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення понад три роки тому", — йдеться у повідомленні.
Угода про партнерство надасть США право першої вимоги щодо прибутку, переведеного до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиме Вашингтон. Київ досягає кращих умов і відмовляється визнавати минулу допомогу США як борг.
"Уряд України відмовився коментувати, доки не буде підписано угоду. Білий дім та Міністерство фінансів не відповіли на запит про коментар. Технічні переговори були дуже продуктивними, сказав представник Міністерства фінансів, додавши, що вони з нетерпінням чекають якнайшвидшого завершення переговорів", — пише видання.
На питання про статус переговорів у понеділок міністр фінансів Скотт Бессент сказав, що Україна виступила із зустрічною пропозицією на вихідних, і переговори все ще продовжуються.
"Ми дуже, дуже близькі", — сказав Бессент Bloomberg News у Буенос-Айресі. "Підписання може бути навіть цього тижня".
Переговори між технічними групами у п'ятницю та суботу були конструктивними, сказав один із людей. Але США все ще розглядають угоду як можливість відшкодувати витрати в Україні шляхом прибутку із фонду, розмір якого в останньому проекті все ще не вказано.
Адміністрація Трампа, як і раніше, неохоче обіцяє майбутні інвестиції у фонд — ключовий інтерес Києва в будь-якій такій угоді — і відкладає це питання для обговорення. Натомість вона продовжує наполягати на тому, що військові витрати США на Україну слід розглядати як вклад Вашингтона у фонд, заявили вони, говорячи на умовах анонімності, оскільки переговори є приватними.
За словами джерел, українським перемовникам важко вдалося відмовити своїх американських колег від такого підходу, який ліг в основу кількох найбільш жорстких вимог Вашингтона.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 9 квітня заявив, що Україна готова придбати наступний транш військової допомоги від США, поки вона все ще чекає на відповідь від Білого дому щодо перспектив відправлення життєво важливої допомоги в майбутньому.
Раніше повідомлялось, що Кабінет міністрів України виділив 113 мільйонів гривень на консультаційні послуги для підготовки проекту угоди про корисні копалини, яку наша держава має підписати зі Сполученими Штатами Америки.