Сполучені Штати Америки вимагають від Польщі роз'яснень щодо підтримки України після заяви прем’єр-міністра Матеуша Моравецького про те, що Варшава може припинити військову допомогу Києву.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на коментар високопосадовця оборонного сектора США.
У виданні наголосили, що високопоставлений представник американського оборонного відомства на умовах анонімності, заявив, що Польща, як і раніше, готова підтримувати Україну, але точна позиція країни поки що незрозуміла. Крім того, американський чиновник запевнив, що розбіжності між союзниками ще не призвели до появи тріщин у єдності коаліції, яка підтримує Україну. Передбачається, що підтримка Києва зберігатиметься ще кілька років.
Водночас неназваний європейський дипломат заявив виданню, що польські чиновники приватно запевнили іноземних колег, що військова підтримка України Польщею продовжуватиметься, хоча й у менших масштабах. Дипломат заявив, що втрата підтримки Польщі може підірвати єдність НАТО.
У Польщі 20 вересня послав України Василя Зварича терміново викликали до Міністерства закордонних справ та вручили йому "рішучий протест" через заяву Володимира Зеленського на Генасамблеї ООН. Президент України заявив під час виступу, що деякі європейські партнери роблять "трилер" із питання зерна.
При цьому заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський визнав, що між Україною та Польщею існує "суперечка". Він також наголосив, що "ці дії не будуть ефективними проти Польщі, оскільки дії польського уряду для захисту інтересів польських фермерів відповідають національному праву, праву ЄС і міжнародному праву".
Водночас в українському МЗС наголосили на некоректності порівняння з Україною, яке зробив президент Польщі під час свого візиту до Нью-Йорка. Зокрема, Анджей Дуда порівняв дії України із ситуацією "потопельника, який хапається за соломинку". При цьому він додав, що його країна хоче максимально допомогти Україні, але має відстоювати інтереси своїх фермерів.
Відомо, що Україна подала до СОТ позов проти Польщі, Словаччини та Угорщини, аби ці країни скасували свої ембарго на імпорт українського зерна. Перед цим Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку запровадили національну заборону на імпорт сільськогосподарських товарів з України.
Водночас міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив про готовність проводити переговори з Україною щодо імпорту та транзиту агропродукції. Він висловив надію, що сусідні країни зможуть знайти спільне рішення та дійти до загального компромісу.
Нагадаємо, 20 вересня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що Польща більше не передає зброї Україні. Країна сама здійснює масштабне озброєння і модернізацію своєї армії.
У Єврокомісії відреагували на заяву польського прем'єра Матеуша Моравецького про постачання зброї Україні. Там наголосили, що їхня позиція щодо війни в Україні не змінилася.
Згодом польський президент Анджей Дуда пояснив висловлювання Моравецького. Він запевнив, що контракти про польське озброєння, які Польща підписала з Україною — приміром, про постачання самохідних артилерійських установок Krab — виконуватись будуть.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими