1 057 день війни
Особовий склад
812 670
Танки
9 780
Артилерія
21 975
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 046
Крилаті ракети
3 018
Гелікоптери
331
БПЛА
22 383
Курс НБУ
Міжбанк
$
42,27
42,2
43,13
43,28
Ситуація на ринку нерухомості: у НБУ розповіли про попит та ціни на житло
Фото: соцмережі

Ситуація на ринку нерухомості: у НБУ розповіли про попит та ціни на житло

В Україні попит на житло поступово зростає. Цінові умови ринку нерухомості навіть сприятливіші за довоєнні. 

Про це йдеться у "Звіті про фінансову стабільність", який опублікував Національний банк України.

Здебільшого зростає попит на готове дешевше житло. Пропозиція поволі поповнюється, переважно внаслідок добудови наявних об’єктів, а нові комплекси зводяться лише на Заході України. 

Водночас між пропозицією житла та побажаннями потенційних покупців є значні розбіжності, тож ринок відновлюється повільно, а ціни на житло на вторинному ринку ледь зростають. З огляду на зростання доходів цінові умови придбання житла навіть сприятливіші, ніж у 2021 році. 

"Щоправда, безпекові ризики стримують від придбання житла. Водночас через зміни умов та брак фінансування іпотечне кредитування за програмою "єОселя" уповільнилося", — йдеться у звіті.

Ситуація на вторинного ринку

Попит на купівлю житла поволі пожвавлюється, передусім на вторинному ринку. За 11 місяців 2024 року нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за цей період торік. Кількість договорів купівлі-продажу зростала в кожному з кварталів від початку року. Проте вона сягнула лише 70% від рівня, що був до повномасштабного вторгнення. Найбільшим попитом на вторинному ринку користується невелике, а отже, дешевше житло. 

Переважна більшість угод на вторинному ринку укладалася для придбання житла поза межами обласних центрів — 78% угод. На столицю припадає ще 10% угод. Серед обласних центрів більшою популярність має житло на Заході країни. 

Ситуація на первинному ринку

Придбання нерухомості на первинному ринку досі мало цікавить покупців. Так, на початку 2024 року кількість угод купівлі-продажу майже не змінилася порівняно з минулим роком і не перевищувала п’ятої частини довоєнного рівня. 

"Купівля на первинному ринку надалі сприймається досить ризикованою як через задавнені проблеми та непрозорість ринку, так і через високі безпекові ризики", — пояснюють у звіті.

Ринок новобудов в Україні

В Україні житла в продажу чимало, однак ринок повільно поповнюється новобудовами. У західних регіонах частіше починають нові об’єкти, тоді як у столиці лише добудовують черги вже наявних комплексів. Будівництво триває зі значними затримками з огляду на брак ресурсів, зокрема робочої сили. У столиці девелопери активніше добудовують якісніші комплекси, у тому числі бізнес-класу, та з більшою кількістю непроданих квартир. 

"Дешевше житло та комплекси з майже розпроданими квартирами частіше залишаються замороженими. Обсяги введення житла в експлуатацію в цілому в Україні близькі до довоєнного рівня, однак багатоквартирне житло вводять повільніше. Менше п’ятої частини житлових комплексів, де тривають продажі, вже добудовані", — зазначили в НБУ.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України виділив додатково 400 мільйонів гривень на придбання житла ветеранам 2024 року. Йдеться про допомогу 186 особам.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама