В Україні попит на житло поступово зростає. Цінові умови ринку нерухомості навіть сприятливіші за довоєнні.
Про це йдеться у "Звіті про фінансову стабільність", який опублікував Національний банк України.
Здебільшого зростає попит на готове дешевше житло. Пропозиція поволі поповнюється, переважно внаслідок добудови наявних об’єктів, а нові комплекси зводяться лише на Заході України.
Водночас між пропозицією житла та побажаннями потенційних покупців є значні розбіжності, тож ринок відновлюється повільно, а ціни на житло на вторинному ринку ледь зростають. З огляду на зростання доходів цінові умови придбання житла навіть сприятливіші, ніж у 2021 році.
"Щоправда, безпекові ризики стримують від придбання житла. Водночас через зміни умов та брак фінансування іпотечне кредитування за програмою "єОселя" уповільнилося", — йдеться у звіті.
Попит на купівлю житла поволі пожвавлюється, передусім на вторинному ринку. За 11 місяців 2024 року нотаріуси посвідчили на 14% більше угод, ніж за цей період торік. Кількість договорів купівлі-продажу зростала в кожному з кварталів від початку року. Проте вона сягнула лише 70% від рівня, що був до повномасштабного вторгнення. Найбільшим попитом на вторинному ринку користується невелике, а отже, дешевше житло.
Переважна більшість угод на вторинному ринку укладалася для придбання житла поза межами обласних центрів — 78% угод. На столицю припадає ще 10% угод. Серед обласних центрів більшою популярність має житло на Заході країни.
Придбання нерухомості на первинному ринку досі мало цікавить покупців. Так, на початку 2024 року кількість угод купівлі-продажу майже не змінилася порівняно з минулим роком і не перевищувала п’ятої частини довоєнного рівня.
"Купівля на первинному ринку надалі сприймається досить ризикованою як через задавнені проблеми та непрозорість ринку, так і через високі безпекові ризики", — пояснюють у звіті.
В Україні житла в продажу чимало, однак ринок повільно поповнюється новобудовами. У західних регіонах частіше починають нові об’єкти, тоді як у столиці лише добудовують черги вже наявних комплексів. Будівництво триває зі значними затримками з огляду на брак ресурсів, зокрема робочої сили. У столиці девелопери активніше добудовують якісніші комплекси, у тому числі бізнес-класу, та з більшою кількістю непроданих квартир.
"Дешевше житло та комплекси з майже розпроданими квартирами частіше залишаються замороженими. Обсяги введення житла в експлуатацію в цілому в Україні близькі до довоєнного рівня, однак багатоквартирне житло вводять повільніше. Менше п’ятої частини житлових комплексів, де тривають продажі, вже добудовані", — зазначили в НБУ.
Нагадаємо, Кабінет міністрів України виділив додатково 400 мільйонів гривень на придбання житла ветеранам 2024 року. Йдеться про допомогу 186 особам.