Генеральний штаб Великої Британії розкритикував план глави уряду Кіра Стармера щодо відправлення миротворців до України. Створення "коаліції охочих" для підтримки миру назвали там "політичним театром".
Про це повідомляє The Telegraph.
Прем'єр Стармер виступив з ініціативою щодо підтримки миру на початку цього місяця, заявивши, що кілька країн готові забезпечити дотримання будь-якої мирної угоди. Однак конкретних подробиць про те, які саме війська та техніка будуть надіслані, поки що не з'явилося. У неділю високопоставлені військові джерела спростували ці плани, заявивши The Telegraph, що Кір "поквапився".
Раніше цими вихідними спецпредставник Дональда Трампа назвав ці плани "позою та позерством". Стів Віткофф сказав, що ідея заснована на "спрощеному" поданні прем'єр-міністра та інших європейських лідерів про те, що "ми всі маємо бути як Вінстон Черчилль".
Це сталося на тлі повідомлень про те, що Білий дім пообіцяв виступити посередником в укладанні мирної угоди між Росією та Україною до 20 квітня, коли у західних та православних церквах відзначається Великдень. Одне з високопоставлених джерел в армії заявило, що на той час було "навіть далеко не можливо" розробити план підтримки України.
"Немає певних військових кінцевих станів чи припущень військово-стратегічного планування. Це все політичний театр. Стармер поквапився з розмовами про висадку військ на землю, не зрозумівши, про що говорить, тому зараз ми чуємо про це менше і більше про літаки та кораблі, які простіше реалізувати і які не вимагають базування в Україні", — сказало джерело.
Джерела в міністерстві оборони в неділю ввечері заявили, що коаліція набирає сили, а залучені країни "готові активізувати зусилля для забезпечення миру". Минулого тижня видання The Telegraph повідомило, що винищувачі ВПС Великої Британії патрулюватимуть небо над Україною відповідно до пропозицій, які обговорювали коаліція на зустрічі 30 країн у Постійному об'єднаному штабі (PJHQ) у Нортвуді, на заході Лондона. Було висловлено припущення, що британські "Тайфуни" можуть забезпечити повітряне прикриття будь-яким військам на землі, хоча кількість військ, які можуть бути відправлені, поки не уточнюється.
Одне з джерел в оборонному відомстві схарактеризувало переговори як "на ранній стадії", додавши, що вони скоріше спрямовані на те, щоб 30 країн-учасниць "дізналися про одне одного".
"Це політика", — сказало одне військове джерело. "У цьому немає жодного військового сенсу".
Він додав, що ні росіяни, ні американці не підтримують коаліцію, яку очолює Велика Британія, і попередив, що переговори коаліції ускладнюються тим фактом, що "ніхто не знає, в чому полягає її місія".
"На території України та навколо неї перебуває близько 700 тисяч росіян, а під рушницею перебуває понад мільйон українців. Що мають робити 10-тисячні міжнародні сили, що базуються на Заході країни, більш ніж за 400 кілометрів від лінії фронту? Вони навіть не можуть захистити себе. У чому їх місія? Яка їх легітимність? Які правила ведення бойових дій? Як нею командують, постачають та розміщують? Як довго вона там перебуває і чому? Ніхто не знає", — сказав він.
У понеділок начальник Генерального штабу оборони адмірал сер Тоні Радакін разом із начальниками родів військ зустрінуть своїх французьких колег у штаб-квартирі Міністерства оборони в Вайтхоллі. Передбачається, що зустріч продовжить тісне співробітництво між Великою Британією та Францією та міститиме обговорення "рішучості" коаліції захищати безпеку України.
Високопоставлене джерело в оборонному відомстві повідомило, що цього тижня пройдуть додаткові наради щодо планування за участю оперативних планувальників, які зустрічалися у штаб-квартирі PJHQ минулого тижня. У неділю адмірал Тоні відхилив критику військового планування як "нісенітницю". Він сказав, що обговорення, що ведуться, були "серйозними", і припустив, що будь-хто, хто говорить інакше, "не в темі".
Він додав: "Процес, який зараз йде під керівництвом прем'єр-міністра Стармера і президента Макрона, готує Європу та Україну до того, що відбудеться далі, і хоча надання поточних коментарів про можливі варіанти було б марним для планування і згубним для потенційного миру, ні в кого не повинно бути жодних сумнівів у тому, що ця робота є критично важливою та суттєвою".
Високопоставлене джерело в армії заявило, що, хоча воно впевнене, що військові зможуть щось спланувати, щоб реалізувати це у встановлені Трампом терміни на Великдень, залишається "політичним та дипломатичним питанням" щодо того, чи фактично буде реалізовано план, розроблений коаліцією добровольців. Він сказав, що коаліція швидше націлена на "активізацію політичного сигналу про нашу незмінну відданість безпеці України", і додав, що обговорення питання про повітряне прикриття з боку Королівських ВПС було таким, що найбільш "заслуговує на довіру" частиною переговорів усередині коаліції.
Він додав: "Найкраще, що ми можемо зробити, — це озброїти українців засобами стримування та оборони — це має бути насамперед".
Однак сер Бен Воллес, колишній міністр оборони, розкритикував "коаліційну балаканину" без жодної "розв'язності".
"Питання для Європи та Великобританії — це рішення. Путін пирхає, що у нас їх немає, тому він не сприймає нас серйозно. Поки що це не зміниться, на полі бою нічого не зміниться", — сказав він в інтерв'ю The Telegraph.
Воллес додав, що нещодавні переговори коаліції були скоріше "політикою", аніж обговоренням "суті".
Нагадаємо, раніше повідомлялось, що президент Франції Еммануель Макрон активно вивчає альтернативи відправлення європейських військ до України. Його план розроблено спільно з британським прем'єром Кіром Стармером.