У суботу, 24 лютого, минає рівно два роки від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України. За цей час країна-агресорка вбила понад 10,3 тисячі цивільних українців, ще більш як 19,6 тисячі були поранені. Кількість біженців з України сягає 6,3 мільйона в усьому світі, 80% із них хочуть повернутися до України. Такі дані наводить Організація Об'єднаних Націй станом на січень 2024 року. Проте число жертв щодня збільшується, адже армія окупантів завдає ударів по мирному населенню України та здійснює нові воєнні злочини.
TrueUA зібрав наймасштабніші та найкривавіші злочини Російської Федерації проти цивільного населення України від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, про які має пам'ятати світ.
Рашисти 1 березня 2022 року спрямували по будівлі адміністрації Харківської військової адміністрації на площі Свободи дві крилаті ракети. Внаслідок ворожого обстрілу 29 людей загинули, ще 35 — отримали поранення. В момент удару в будівлі перебували тероборонівці, військові та волонтери. У червні 2022-го будівлю ОДА визнано такою, що не підлягає відновленню.
Вночі 17 березня 2022 року російські військові знову завдали потужного удару по місту. Обстріл було здійснено по гуртожитку ракетою "Іскандер". Вже зранку наступного дня окупанти завдали ще одну серію ударів ракетами по місту. Тоді загинуло 25 людей, ще 35 — постраждали.
Фото: Харківська обласна прокуратура
9 березня 2022 року російські окупанти скинули на житловий будинок в Ізюмі авіабомбу. Там у підвалі ховалися десятки людей. За офіційними даними, загинули 44 особи. Росіяни не пускали рятувальників на допомогу до місця трагедії майже три тижні. А завали змогли почати розбирати лише через півтора року.
Фото: ТСН
Одним із найкривавіших воєнних злочинів РФ в Україні є удар по драматичному театру в Маріуполі 16 березня минулого року. Точна кількість загиблих досі невідома і навряд чи буде встановлена — окупанти після захоплення міста, щоб приховати сліди своїх злочинів, знесли будівлю театру. В момент удару там ховалися сотні мирних маріупольців, які втратили житло через обстріли російської армії. Попередньо, атака на театр забрала життя близько 600 людей.
Фото: "Вікіпедія"
За кілька днів, 20 березня 2022 року, рашисти знову завдали кривавого удару по Маріуполю. Окупанти скинули бомби на школу мистецтв №12 у Лівобережному районі Маріуполя, де ховалося близько 400 маріупольців — жінки, діти та люди похилого віку. Точна кількість жертв невідома.
У Миколаєві 29 березня 2022 року ворожою ракетою було частково зруйновано будівлю обласної державної адміністрації. Удар припав на четвертий поверх будівлі, залишивши велику дірку з дев'ятого по перший поверх в її центральній частині, внаслідок чого третина девʼятиповерхівки була зруйнована вщент, а інша частина перебуває в аварійному стані. При цьому загинули 37 людей і 36 було поранено.
Фото: "Вікіпедія"
Дослідники з організації Truth Hounds дійшли висновку, що з великою ймовірністю для удару по будівлі обласної влади було використано крилату ракету типу 3M-14, яку запустили з ракетного комплексу "Калібр-НК" на фрегаті "Адмірал Ессен" Чорноморського флоту ВМС РФ, який 29 березня 2022 року перебував в акваторії Чорного моря.
8 квітня 2022 року Росія здійснила теракт на вокзалі у Краматорську. Кілька тисяч людей, переважно жінки та діти, чекали на евакуаційний потяг, і в цей момент РФ вдарила двома ракетами з касетними боєголовками з комплексу "Точка У". Тоді на вокзалі загинула 61 людина і 121 було поранено.
Human Rights Watch знайшла 32 місця вибухів, розкиданих площею 55 тисяч квадратних метрів. Уламки застрягали в сталевих конструкціях навіть за десятки метрів від місць ударів.
Фото: Нацполіція
Російські окупанти намагалися звинуватити в ракетному ударі Україну, заявляючи, що у збройних сил РФ нібито давно немає на озброєнні "Точок У". Також російська пропаганда розповсюджувала повідомлення про обстріл вокзалу Краматорська російськими військами, але одразу після появи свідчень масової загибелі цивільних ці записи почали видаляти та редагувати. 21 травня 2022 року Служба безпеки України заявила, що отримала неспростовні докази причетності до цього обстрілу російських окупантів.
Завдяки низці досліджень траєкторії польоту ракети та аналізу інших аспектів вдалося встановити, що удар було здійснено з території Донецької області -- тієї частини, яка ще з 2014 року перебуває під окупацією Росії. Експерти підтвердили, що для обстрілу окупанти застосували керовану одноступінчату твердопаливну ракету 9М79-1 із зарядом касет, яка відома як "Точка-У". У СБУ наголосили, що кілька комплексів із "Точкою-У" розміщені на окупованих територіях Донбасу і використовуються загарбниками вже вісім років.
У Білогорівці Луганської області окупанти скинули авіабомбу на школу в той час, коли там переховувалися місцеві мешканці. Трагедія сталася 7 травня 2022 року.
Оскільки удар був дуже потужним, то шансів у людей вижити практично не було. Загинуло 60 осіб, ще 27 зазнали поранень.
Фото: Telegram Сергій Гайдай
27 червня 2022 року російська армія випустила ракету по торговому центру "Амстор" у Кременчуці, що на Полтавщині. У момент атаки там перебувало понад тисячу цивільних людей. Загинули 22 людини, ще майже 70 зазнали поранень.
Фото: "Вікіпедія"
Ракетний удар по місту Часів Яр на Донеччині був завданий ввечері 9 липня 2022 року збройними силами Російської Федерації. Внаслідок атаки загинули 48 осіб, серед них одна дитина. Частково зруйновано два п'ятиповерхові житлові будинки, в одному з яких завалено два під'їзди. Удару завдано з установок БМ-27 "Ураган".
Фото: "Вікіпедія"
У ніч проти 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці Донецької області, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 53 та були поранені понад 130 українських захисників "Азовсталі". Водночас, за даними росіян, в бараці було 193 людини. Вибух у колонії Оленівки був спричинений застосуванням реактивного термобаричного гранатомета.
Фото: соцмережі