В Україні торік відкрили рекордну кількість кримінальних справ проти бізнесу. Понад п'ять тисяч компаній стали фігурантами кримінальних справ у 2023 році.
Як повідомляє платформа "Опендатабот", із загальної кількості шість компаній фігурували в справах про легалізацію доходів, які були одержані злочинним шляхом, та чотири — у справах про колабораційну діяльність.
Цього року 2 839 компаній вже стали фігурантами у кримінальних провадженнях. Одну з компаній згадано в контексті звинувачення за держзраду, а три — за колабораціонізм. Ще 10 компаній обвинувачують у легалізації незаконних доходів.
Інфографіка: "Опендатабот"
Варто зазначити, що до 80% кримінальних справ проти бізнесу не мають вироків. Часто справи взагалі не доходять до суду. Компанії отримують паперові листи від прокуратури стосовно закриття справ, але не можуть використати ці документи для підтвердження своєї репутації, адже чинність документів у паперовому форматі складно підтвердити. Водночас розв'язати таку проблему можна завдяки підтвердженню таких документів електронним підписом.
Зазначається, що з такою ініціативою "Опендатабот" звернувся до Генеральної прокуратури. Проте там було відхилено пропозицію про електронний підпис на відповідях органів процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.
"Бізнес, який потрапив до судового реєстру як фігурант кримінальної справи, надалі має проблеми із фінансовим моніторингом та комплаєнсом. Навіть якщо справу було закрито, згадки у судовому реєстрі про те, що компанія фігурувала у кримінальній справі, залишаються назавжди: їх неможливо вилучити чи спростувати. Наразі бізнес не має жодної можливості захистити свою ділову репутацію", — наголошує засновник платформи "Опендатабот" Олексій Іванкін.
Водночас, згідно з постановою Національного банку України № 65 про фінмоніторинг, банки та фінансові установи зобов’язані перевіряти компанії, які фігурували у кримінальних справах. Такі підприємства можуть натрапляти на труднощі у фінансових операціях, адже їх діяльність піддається посиленому контролю.
Нагадаємо, у травні платформа "Опендатабот" повідомляла, що від початку повномасштабного вторгнення в Україні відкрили понад 2600 іноземних компаній. Найчастіше в нашій державі створюють бізнес громадяни Туреччини, Польщі, Узбекистану та Сполучених Штатів Америки.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими