Три роки тому, 13 квітня 2022 року, українські воїни провели ефектну та складну операцію, знищивши російський ракетний крейсер "Москва". 14 квітня 2022 року було офіційно підтверджено затоплення флагмана Чорноморського флоту ворога.
Востаннє Росія втрачала свій флагман понад сто років тому — 1905 року в японській війні. В українському Міноборони окреслили дату 13 квітня 2022 року останнім днем домінування флоту РФ у Чорному морі.
Ракетний крейсер "Москва" брав безпосередню участь у бомбардуванні острова Зміїного у лютому 2022 року — на початку повномасштабного вторгнення. У боях за Зміїний загинуло 13 українських військових, а згодом з’ясувалося, що у полон потрапили прикордонники та морські піхотинці.
Ворог переважав Сили оборони та обстрілював острів зі ствольної корабельної зброї. Загарбники висунули прикордонникам ультиматум та вимагали скласти зброю. Саме тоді було перехоплено розмову, під час якої український боєць вказав правильний "курс" ворожому кораблю.
Тоді відповідь прикордонника на погрози російського крейсера "Москва" стала крилатою фразою, символом потужного спротиву українського народу та одним із найпопулярніших патріотичних гасел не лише в Україні, а й за межами держави.
Культову фразу спочатку приписували морському піхотинцю Роману Грибову — як виявилося, для конспірації та захисту справжнього автора, який на той момент перебував у російському полоні. Згодом з’ясувалося, що насправді ці слова сказав військовослужбовець Держприкордонслужби України. Адже лише прикордонники мали доступ до каналу радіопереговорів на острові Зміїний.
Окупанти після захоплення Зміїного завезли на острів велику кількість зброї й техніки: зокрема, системи радіоелектронної розвідки, спостереження, протиповітряної оборони, які блокували підхід української авіації. Крім того, системи "Град" та "Торнадо" могли завадити будь-якому судноплавству. Росіяни фактично взяли під повний контроль Чорноморську акваторію. Там постійно патрулював крейсер "Москва" та інші військові кораблі РФ.
Командувач Військово-морських сил ЗСУ віце-адмірал Олексій Неїжпапа заявляв тоді, що крейсер "Москва" мав прикривати угруповання Чорноморського флоту країни-агресора.
Цей великий військовий корабель водозаміщенням до 11,5 тисячі тонн окупанти називали "вбивцею авіаносців". Крейсер мав на озброєнні артилерійські установки, протикорабельні та зенітні ракети, потужні системи протиповітряної оборони і радіолокаційну систему.
Щоб деблокувати Чорне море та судноплавство, важливо було насамперед позбутися крейсера "Москва".
Військові ЗСУ уважно відстежували переміщеннями крейсера. І саме 13 квітня 2022 року ВМС отримали чудову нагоду для знищення флагмана Чорноморського флоту.
Як згодом стало відомо, ліквідувати "Москву" допомогли українські ракети "Нептун", погодні умови та самовпевненість окупантів. Росіяни були впевнені у своїй недосяжності для українських Збройних сил. Саме тому 13 квітня крейсер наблизився до українського узбережжя на відстань 120 кілометрів, що стало для нього останньою подорожжю.
Того дня були несприятливі погодні умови: небо над Чорним морем вкрилося хмарами, внаслідок чого відстежувати цілі в морі не могли ні літаки, ні безпілотники Байрактар, ні оптичні супутники. До того ж у воїнів ЗСУ не було загоризонтних радарів, лише звичайні, які майже не бачать цілей далі, ніж на 18 кілометрів.
Близько 16:00 того дня оператор комплексу "Нептун" на Одещині зафіксував на радарах великий об’єкт. У тому секторі Чорного моря це міг бути лише крейсер "Москва". Звичайний радар не мав би змоги зафіксувати ціль на відстані 120 кілометрів. Тут українським захисникам могла допомогти природа. Сигналу із "коридору" між морем та щільними хмарами нікуди було подітися, він відбивався від хмар до поверхні води та назад. І в якийсь момент радар виявив російський флагман.
Крейсер наблизився на відстань, досяжну для ЗСУ, і зайшов у зону ураження українських протикорабельних ракет "Нептун". Вони здатні летіти на відстань до 300 кілометрів на дозвуковій швидкості в 900 км/год та маневрувати. А на кінцевій ділянці траєкторії ракета летить над поверхнею води на наднизькій висоті від трьох до 10 метрів. Таким чином вона стає непомітною для радарів РФ.
Одразу після встановлення координат, отримання підтвердження від союзників у бік крейсера "Москва" були запущені дві ракети "Нептун" із невеликим інтервалом. Обидві влучили точно в ціль.
Reportedly the Moskva on 4/15 pic.twitter.com/HstqXYUQJf
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 17, 2022
Факт ураження "Москви" вдалось підтвердити завдяки кільком світлинам, одному короткому відео й одному перехопленню з ворожого буксиру, що даремно намагався врятувати корабель, який ішов на дно разом із сотнями російських військових.
Після влучання українських ракет на "Москві" виникла сильна пожежа, відбувалася детонація боєприпасів. Флагман ворожого флоту отримав дуже серйозні пошкодження і накренився на бік. Російське міноборони заявляло, що загоряння начебто сталося внаслідок детонації боєзапасу, екіпаж евакуювали, а сам корабель намагалися відтягти в порт у тимчасово окупованому Криму. Водночас у РФ визнали що корабель отримав серйозні ушкодження.
Russian Black Sea Fleet Prj. 712 sea rescue tug Shakhter (SB-922) alongside the Moskva pic.twitter.com/9LIkERQxLY
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 18, 2022
Вже 14 квітня 2022 року в російському міноборони таки підтвердили втрату флагмана Чорноморського флоту. Про кількість постраждалих та загиблих загарбників на крейсері "Москва" достеменно невідомо. Проте штатна чисельність екіпажу флагмана, за різними даними, становила від 510 до 758 осіб.
Згідно з офіційними даними РФ, кількість зниклих безвісти становила 27 осіб, а також один окупант загинув. Йдеться про Івана Вахрушева. Ще 396 військових, за даними ворожого міноборони, начебто вдалося евакуювати. Через деякий час так званий суд у тимчасово окупованому Севастополі визнав загиблими 17 російських моряків, які служили на затонулому флагмані.
За даними ЗМІ, крейсер "Москва" став найдорожчою російською втратою у війні проти України. Його вартість оцінюється в 750 мільйонів доларів.
Нагадаємо, раніше повідомлялось, що операція зі знищення російського крейсера "Москва" була спланована та виконана виключно Військово-морськими силами України. У такий спосіб Київ спростував інформацію, поширену ЗМІ, щодо координації операції зі США.