Фото: ілюстративне. Джерело: Pixabay

У жовтні річна інфляція зросла до 9,7%: як змінилися ціни

Інфляція на споживчому ринку у жовтні поточного року дещо прискорилася — до 9,7% проти 8,6% у вересні. Така статистика свідчить про те, що у місячному вимірі ціни зросли на 1,8%.

Про це повідомила прес-служба Національного банку України, посилаючись на дані Державної служби статистики.

Минулого місяця фактичні темпи зростання цін очікувано пришвидшилися, проте дещо перевищили траєкторію прогнозу, опублікованого в "Інфляційному звіті". Причиною стало стрімкіше пришвидшення продовольчої інфляції внаслідок суттєвішого, ніж очікувалося, впливу несприятливих погодних умов на сільгоспкультури та, відповідно, меншої пропозиції харчових продуктів.

У НБУ підкреслили, що дещо швидше, ніж очікувалося, зростали й адміністративно регульовані ціни та ціни на паливо. Фундаментальний інфляційний тиск також посилився сильніше, ніж прогнозувалося. Так, показник базової інфляції в жовтні зріс до 8,3% з 7,3% у вересні

Ціни на сирі харчові продукти 

У жовтні зростання цін на сирі харчові продукти суттєво пришвидшилося — до 10,5%. У регуляторі пояснили, що спекотна погода без дощів улітку та на початку осені позначилася на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах низки овочів та фруктів, що відобразилося на їхній пропозиції. Зокрема, швидше дорожчали овочі борщового набору та більшість фруктів. Вищими, ніж торік, залишалися й ціни на помідори та огірки, хоча в жовтні темпи їх подорожчання сповільнилися. Збільшення вартості сировини, кормів і виробничих витрат, у тому числі на енергію, вплинуло на ціни на борошно, крупи, молоко та м'ясо. 

Адміністративно регульовані ціни

Минулого місяця незначно пришвидшилися темпи зростання адміністративно регульованих цін — до 14,5%. Зокрема, стрімкіше дорожчали алкогольні та тютюнові вироби, в тому числі під впливом послаблення гривні в попередні місяці та боротьби з тіньовою продукцією. Також пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання. Як і раніше, адміністративну інфляцію стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення.

Ціни на пальне

У жовтні подорожчання пального стрімко сповільнилося — до 3,2%. Пропозиція на ринку палива й надалі залишалася значною, попри нетривале подорожчання сировини в першій половині жовтня.

Базова інфляція зросла до 8,3%: як це вплинуло на ціни

Подорожчання оброблених продовольчих товарів у жовтні пришвидшилося до 10,7%. Так, через вищі виробничі витрати збільшилися темпи зростання цін на хліб, окремі борошняні й деякі кондитерські вироби. Ціни на більшість кисломолочних продуктів, сири та вершкове масло зростали під впливом обмеженої пропозиції молока-сировини, росту закупівельних цін і виробничих витрат, а також активізації експорту біржових товарів.

Також дорожчали окремі імпортні товари, зокрема, кава та шоколад. Ціни на соняшникову олію відновили зростання під впливом її здорожчання на світових ринках і обмеженої пропозиції сировини нового врожаю. Посилення тиску з боку виробничих витрат зумовило швидше зростання вартості м'ясних продуктів.

У НБУ підкреслили, що найближчими місяцями інфляційний тиск зберігатиметься. Причинами стане:

  • менша, ніж торік, пропозиція окремих харчових продуктів;
  • розширення сукупного попиту внаслідок значних бюджетних видатків;
  • високі темпи зростання заробітних плат;
  • дефіцит електроенергії під час опалювального сезону.  

Нагадаємо, за даними НБУ, до кінця поточного року інфляція в Україні зросте до 9,7%, а на початку 2025 року — перетне позначку 10%. Проте вже навесні очікується її розворот у бік зниження.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 11.11.2024 19:53