Україна вивчає європейські моделі виборчого права, включно з електронним голосуванням, з метою проведення виборів через якийсь час після закінчення війни з Росією.
Про це повідомляє Politico.
Як зазначає видання, проведення вільних і справедливих виборів матиме ключове значення для нормалізації ситуації в країні, охопленої війною, та для її прагнення вступити до Європейського Союзу.
"Нам необхідно зрозуміти, як ми можемо провести вибори демократичним шляхом, використовуючи найкращі та найефективніші практики", — заявила виданню Олена Шуляк, голова Комітету з питань організації державної влади в українському парламенті.
До війни Україна все ще проводила виключно голосування на парламентських, президентських і місцевих виборах. Тим часом з 2019 року не було загальнонаціонального голосування, що означає, що президент Володимир Зеленський та український парламент прострочили свої повноваження. Це пов'язано з тим, що Конституція забороняє проведення виборів під час воєнного стану та активних бойових дій, оскільки Київ не може гарантувати безпеку та право голосу всім українцям, у тому числі військовослужбовцям та людям, які проживають на окупованих Росією територіях.
"Зараз у нас величезна проблема з реєстром виборців, тому що люди поїхали за кордон", — сказала Шуляк. "За різними оцінками, тільки внутрішньо переміщених осіб — 6,5 мільйона".
Навіть після війни однією з головних проблем залишиться забезпечення можливості голосування громадянам, розкиданим по всьому світу, в тому числі й на території України, що утримується Росією.
"Де вони зараз, де вони голосуватимуть — усі ці питання потрібно вирішувати", — додала Шуляк.
З цією метою, продовжила вона, українські чиновники вивчають різні європейські моделі виборів, щоб запровадити практику, яка б дозволила їм проводити вільні та справедливі вибори після закінчення війни.
"Нас цікавлять нюанси електронного голосування та технічна оцінка інших альтернативних варіантів голосування, у тому числі з погляду ІТ-безпеки", — сказала Шуляк, додавши, що депутати також розглядають голосування поштою, особисте голосування за кордоном у день виборів, голосування з доручення та онлайн-голосування.
Раніше The Economist повідомляв, що найбільш рання з можливих дата виборів в Україні — 25 травня 2025 року. В Офісі президента це заперечують, але в регіональних виборчих штабах уже розпочали роботу над списками кандидатів.
Нагадаємо, що наприкінці жовтня голова Офісу президента Андрій Єрмак заявив в інтерв’ю італійському виданню Corriere della Sera, що вибори в Україні мають відбуватися лише після закінчення війни, щоб всі громадяни змогли безперешкодно віддати свої голоси.