Запорізька АЕС. Джерело: "Енергоатом"

Усі енергоблоки ЗАЕС перебувають у стані "холодного зупину": це сталось вперше з 2022 року

Усі шість реакторних блоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) наразі перебувають у стані "холодного зупину" вперше з кінця 2022 року після того, як четвертий енергоблок досяг цього робочого стану вранці 13 квітня.

Про це заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі.

Відповідно до планів ЗАЕС, про які раніше повідомляло МАГАТЕ, у п'ятницю вранці станція розпочала переведення четвертого енергоблока з гарячого на "холодний зупин", і цей процес завершився 13 квітня о 07:30 ранку. На цей крок компанія вирішила піти після того, як у сусідньому місті Енергодарі, де живе більша частина персоналу станції, нещодавно завершився зимовий опалювальний сезон.

"Я вітаю цю розробку, яку Агентство рекомендувало протягом деякого часу, оскільки вона підвищує загальну безпеку об'єкта. Агентство продовжить уважно стежити за експлуатаційним станом Запорізької АЕС та надавати технічно життєздатні альтернативи у контексті швидких змін та викликів", — заявив генеральний директор Гроссі.

ЗАЕС припинила виробляти електроенергію для національної мережі у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року принаймні один із шести енергоблоків перебував у режимі "гарячого зупину" для забезпечення централізованого теплопостачання, а також технологічної пари для перероблення рідких відходів на майданчику.

Після того, як на початку цього року на електростанції відповідно до рекомендацій МАГАТЕ було введено в експлуатацію чотири нещодавно встановлені дизельні парогенератори для виробництва пари для перероблення таких відходів, четвертий реакторний блок залишився в "гарячому зупині", головним чином, щоб допомогти зберегти тепло в Енергодарі. П'ять інших реакторів перебували у стані холодного зупину", і тепер до них приєднався четвертий енергоблок.

При "холодному зупині", якщо з будь-якої причини відведення тепла буде перервано, існує додатковий запас реагування в кілька днів, перш ніж охолодження ядерного палива в реакторі може бути порушено. Реактору також потрібно менше охолоджувальної води, ніж при "гарячому зупині", і ця проблема стала ще складнішою після руйнування Каховської греблі нижче за течією в середині 2023 року.

Хоча цей захід є позитивним для ядерної безпеки, ситуація залишається надзвичайно крихкою в той час, коли найбільша в Європі атомна електростанція стикається з серйозною небезпекою: за останній тиждень по об'єкту було завдано кілька ударів безпілотників.

"Рішення про "холодний зупин" всіх шести енергоблоків саме по собі є позитивним, оскільки розхолодження реактора забезпечує додатковий буфер на випадок аварії. Але це не вирішує фундаментальної проблеми недавнього різкого погіршення ситуації на заводі. Безперечно, ядерна безпека на цьому великому ядерному об'єкті залишається дуже нестабільною", — заявив генеральний директор Гроссі.

Потенційні ризики були ще раз підкреслені цього ранку, коли група експертів МАГАТЕ, яка перебувала на цьому місці, повідомила, що менш ніж за пів години почула 16 пострілів вихідного артилерійського вогню - деякі на близькій відстані, інші на великій відстані, але все ще чітко чутні.

Національний регулювальний орган України, Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) раніше видав нормативні приписи про обмеження роботи всіх шести енергоблоків ЗАЕС до стану "холодного зупину".

Що відомо про вибух дрона ЗАЕС

У неділю, 7 квітня, Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що на території окупованої Запорізької атомної електростанції вибухнув дрон. 

"ЗАЕС поінформувала експертів МАГАТЕ про те, що на території станції сьогодні здетонував дрон. Таку детонацію спостерігали й ми", — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Російські пропагандисти традиційно звинуватили Україну в атаці та заявили нібито ЗСУ запустили дрон над зупиненим реактором.

Представник Головного управління розвідки міністерства оборони України Андрій Юсов, що Україна не причетна до вибуху безпілотника на окупованій росіянами Запорізькій атомній електростанції.

Своєю чергою Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що внаслідок інциденту на території об'єкта було пошкоджене важливе обладнання.

Нагадаємо, речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив під час брифінгу, що Сполученим Штатам Америки відомо про атаку безпілотника на Запорізьку атомну електростанцію. Союзники продовжують стежити за умовами на підприємстві, в тому числі через офіційні звіти МАГАТЕ.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 13.04.2024 20:43