Фото: fakty.com

У НБУ пояснили, чому вирішили обмежити карткові перекази між фізособами

Національний банк України планує ввести обмеження карткових переказів та запровадити граничні ліміти переказу грошей з карти на карту між фізичними особами. Проте ці зміни відчують лише до 5% українців.

Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв'ю телеканалу "Ми — Україна".

За його словами, запровадження лімітів пов'язане із небезпечним зростанням використання карткових рахунків для проведення транзитних операцій з метою легалізації доходів, отриманих незаконним шляхом.

"Ми побачили дуже матеріальні за своїм впливом і дуже небезпечні наслідки. В ці схеми залучаються десятки, якщо не сотні тисяч людей. У нас з’явилися грошові мули. Люди просто віддають в оренду свої картки разом зі своїми персональними даними для того, щоб через ці картки перевалювали іноді мільйони гривень і сотні транзакцій на день", — пояснив він.

Банки з осені 2023 року зафіксували абсолютно аномальне зростання обсягів P2P переказів по системі. На це явище звернули увагу і представники Міжнародного валютного фонду, і РНБО. Зокрема, один із найбільших банків-емітентів виявив понад 12 тисяч клієнтів-"дропів" лише за жовтень 2023 — квітень 2024 року. Сукупно йдеться про мільярди недоотриманих державою податків та зборів.

"Будь-які наші рішення, навіть ті що лише напрацьовуються, обговорюються та плануються, мають тверде підґрунтя. Це величезні масиви опрацьованої інформації та кропіткий аналіз даних", — підкреслив Пишний.

Обмеження переказів: чи вплине це рішення на звичайних громадян

Обмеження переказів передбачає ліміти виключно на вихідні P2P-перекази, тобто операції з картки на картку. Зокрема, обговорюються варіанти лімітів — не більше 30 операцій і до 100 000 гривень на місяць в одному банку. Проте операції за реквізитами IBAN жодним чином не лімітуються і доступні всім без винятку.

"За результатами аналізу, ті обмеження, які НБУ вбачає за доцільне обговорити, передбачають обмеження щомісячні до 30 переказів, це не торкнеться 98% українців. Наступне обмеження, яке ми пропонуємо — обмежити загальну суму до 100 тисяч на місяць. Таке обмеження не торкнеться 95% українців", — пояснив голова НБУ.

Пишний також зазначив, що у разі потреби цей ліміт можна збільшити.

"Якщо є можливість обґрунтувати перед банком за рахунок того, що є відповідні доходи, ваш профіль, як клієнта банку, дає можливість і вимагає здійснювати більшу кількість переказів, банк в рамках вашої взаємодії, а вони повинні знати свого клієнта, може розглянути вашу заяву і підняти ці ліміти", — наголосив голова НБУ.

Обмеження переказів: чи може це негативно вплинути на волонтерський рух

Волонтери й надалі зможуть збирати гроші на свої рахунки, адже жодних обмежень щодо поповнень карток не пропонується. Це рішення знаходиться на етапі опрацювання.

"Ми завчасно та відкрито поділилися нашими планами, щоб вивчити думку громадськості, волонтерів і за потреби мати змогу відкалібрувати окремі деталі. Орієнтовно — за місяць", — зазначив Пишний.

Голова НБУ додав, що регулятор ініціює зустріч з волонтерами, щоб вислухати їх думку й почути всі "за" та "проти".

"Аналогічно ми діяли на етапі впровадження валютних обмежень після початку повномасштабного вторгнення. Рішення коригувались в процесі відкритого діалогу, щоб максимально сприяти діяльності волонтерів та водночас не підважувати макрофінансову стабільність", — пояснив він.

Також Пишний наголосив, що послаблення для волонтерів діють з початку війни відповідно до Постанови НБУ №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" від 24 лютого 2022 року (зі змінами). За його словами, ці послаблення не зазнають змін. До того ж банки, які найчастіше використовуються для волонтерських зборів, давно мають власні списки волонтерів.

Нагадаємо, Національний банк України планує подальше пом'якшення валютних обмежень. Важливу роль у цьому питанні відіграє валютний ресурс країни, який на даний час дуже обмежений.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 25.05.2024 01:33