Фото: НБУ

В Україні знизилась частка проблемних кредитів: в НБУ назвали причину

В Україні частка непрацюючих кредитів у банківському секторі станом на 1 липня 2024 року становила 34,6%. Це на 2,8% більше, ніж на початку 2024 року.

Про це повідомила прес-служба Національного банку України.

За даними регулятора, обсяг NPL скоротився за перше півріччя 2024 року на 4,2 мільярда гривень до 418,2 мільярда гривень. Частка NPL роздрібних кредитів за цей час знизилася на 3,9% до 19,6%. Також помітно прискорилося зниження частки NPL у корпоративному кредитному портфелі — на 1,9% до 42,2%.

Ключовими чинниками скорочення частки NPL є: подальше нарощення банками обсягів гривневих кредитів високої якості та списання непрацюючих роздрібних кредитів, передусім банками з українським приватним капіталом. Врегулювання NPL у корпоративному сегменті потребує значних зусиль від банків, про що свідчить червневий "Звіт про фінансову стабільність".

Ґрунтовний аналіз умов та ефективності реструктуризацій із 2020 року, що був здійснений у червневому "Звіті про фінансову стабільність", свідчить про таке:

  • до повномасштабного вторгнення найпоширенішою поступкою клієнтам із NPL була пролонгація боргу, зрідка — з пільговим періодом сплати процентів за кредитом;
  • під час повномасштабної війни банки стали гнучкішими. Щоб залишити більше ресурсів клієнту для швидшого відновлення його фінансового стану, вони поєднували одночасно декілька інструментів. У 62% випадків це комбінація інструментів пролонгації кредиту та надання пільгового періоду для сплати процентів;
  • найчастіше до NPL застосовується щонайменше дві-три послідовних відносно коротких реструктуризацій, зазвичай кожна наступна має довший строк, ніж попередня;
  • водночас банки рідко знижують ставки, винятками були реструктуризації, здійснені відповідно до Закону України "Про фінансову реструктуризацію", які переважно проводилися до 2022 року;
  • заходом "останньої надії" у врегулюванні NPL є стягнення та продаж банком застави. "Воєнні" NPL забезпечені краще за старий портфель з огляду на виваженіші стандарти кредитування останніх років. Однак загалом невисоке покриття кредитів заставою робить заходи добровільного врегулювання для банків ще вагомішими.

Варто зазначити, що непрацюючий кредит (NPL) — це актив, за яким прострочення виплати складає від 90 днів та більше, а також такий, за яким боржник з певних причин не має змоги виконати зобовʼязання.

Нагадаємо, банки в Україні прогнозують продовження росту попиту на кредити серед бізнесу та населення. Йдеться про гривневі та короткострокові позики. 

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 01.08.2024 20:46