Будь-які спроби відновити виробництво електроенергії на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції варто вважати актом ядерного терору. Це може призвести до катастрофічних наслідків.
Про це заявив голова Держатомрегулювання, головний держінспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков під час засідання Міжнародної асоціації ядерних регуляторів (INRA).
"Зараз будь-які спроби здійснити "перезапуск" ЗАЕС і відновити виробництво електроенергії варто оцінювати як акт ядерного терору, який цілком може призвести до катастрофічних наслідків для всього світу", — наголосив він.
Фахівець пояснив, що окупація призвела до деградації ядерної та радіаційної безпеки на промисловому майданчику, і зараз на ЗАЕС не функціонують системи аварійної готовності та реагування, системи раннього оповіщення та радіаційного контролю, відсутні надійне водозабезпечення та стабільне зовнішнє електропостачання.
До того ж там не проводиться належне технічне обслуговування систем безпеки та систем, важливих для безпеки, відсутній кваліфікований персонал. Крім того, за його словами, російські військові, які перебувають на ЗАЕС, продовжують мілітаризацію станції.
Коріков акцентував, що за таких умов експлуатація ЗАЕС на енергетичних рівнях потужності неможлива, а будь-які заяви та коментарі щодо намірів і способів "перезапуску" енергоблоків спекулятивні.
Він також звернув увагу на обмеження окупантами роботи експертів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), а також на російські атаки на об’єкти критичної енергетичної інфраструктури, робота яких є важливою для безпеки на українських АЕС.
У цьому контексті Коріков на засіданні наголосив на важливості розширення моніторингу постійних місій МАГАТЕ на електричні підстанції, що започаткували у вересні 2024 року.
Він також нагадав про удар Росії безпілотником по новому безпечному конфайнменту об’єкта "Укриття" на Чорнобильській АЕС 14 лютого.
"Відчуваючи свою безкарність, Росія не зупиняється у своєму терорі", — наголосив він.
Голова Держатомрегулювання закликав міжнародних партнерів до принципової та консолідованої позиції в протидії країні-агресору, застосування інструментів політичного й економічного тиску на Росію, яка вдалася до ядерного терору та вже понад три роки продовжує шантажувати світ.
Організацію INRA заснували 1997 року як форум для обговорення питань ядерної та радіаційної безпеки, що мають взаємний інтерес. Країнами-членами INRA є Канада, Франція, Німеччина, Японія, Республіка Корея, Іспанія, Швеція, Велика Британія та США.
Нагадаємо, 30 квітня стало відомо, що Росія готова обговорити зі США формати взаємодії щодо Запорізької атомної електростанції. Зокрема, питання можуть торкатися долі американського ядерного палива на станції.