Фото: ілюстративне. Джерело: Pixabay

Вчені встановили, як ChatGPT впливає на навчання дітей

Американські науковці з Університету Пенсільванії виявили, що турецькі старшокласники, які мали доступ до ChatGPT у ході практичних завдань з математики, гірше виконували тест порівняно з учнями, які не мали доступу до відповідних технологій.

Як повідомляє Popular Science, у дослідженні взяли участь три групи учнів. Так, ті школярі, які мали доступ до ChatGPT, правильно розв’язали на 48% більше практичних завдань, але в кінцевому підсумку вони отримали на 17% гірші результати на тесті з теми, яку вивчали учні.

Автори дослідження зауважують, що третя група студентів мала доступ до оновленої версії ChatGPT, яка функціонувала як репетитор. Цей чат-бот був запрограмований на надання підказок та не надавав прямої відповіді на питання.

"Студенти, які використовували його, напрочуд краще справлялися з практичними завданнями, вирішуючи на 127% більше з них правильно, ніж студенти, які виконували практичні роботи без будь-яких високотехнологічних засобів", — додає видання.

Втім, на наступному тесті ці учні, яких навчав штучний інтелект, показали не кращі результати, ніж учні, які просто виконували свої практичні завдання без допомоги високих технологій. Вчені зазначають, що генеративний штучний інтелект може зашкодити навчанню дітей. Наразі у вільному доступі є багато чат-ботів, які можуть "суттєво перешкоджати навчанню". Так, навіть налаштована версія ChatGPT, розроблена для імітації репетитора, не обов’язково допоможе школяру у навчанні.

"Дослідники вважають, що проблема полягає у тому, що учні користуються цими технологіями як "милицею". Коли дослідники аналізували питання, які школярі вводили в ChatGPT, вони часто просто запитували відповідь. Учні не розвивали навичок, які виникли в результаті самостійного розв'язання проблем", — зауважує видання.

Вказується, що штучний інтелект давав правильні відповіді на математичні завдання лише в половині випадків. Його арифметичні обчислення були хибними у восьми відсотках випадків, але більша проблема полягала в тому, що його покроковий підхід до розв'язання проблеми був хибним у 42% випадків. Проте репетиторська версія ChatGPT отримувала правильні рішення, і кількість помилок була зведена до мінімуму.

Зрештою науковці порівняли проблему навчання дітей за допомогою ChatGPT з автопілотом. Вони пояснили, що через надмірну залежність льотчиків від автопілота Федеральне управління цивільної авіації Сполучених Штатів Америки рекомендувати пілотам мінімізувати використання цієї технології. Регулятори хотіли переконатися, що пілоти все ще знають, як літати, коли автопілот працює неправильно.

Варто зауважити, що ChatGPT не є першою технологією, яка пропонує компроміс в освіті. Друкарські машинки та комп’ютери зменшують потребу в рукописному тексті, а калькулятори зменшують потребу в арифметиці.

"Коли школярі мають доступ до ChatGPT, вони можуть правильно відповідати на більше завдань, але при цьому вони менше навчаються", — наголосили автори дослідження.

Нагадаємо, раніше група американських антропологів з'ясувала ймовірну причину, чому діти охочі до небезпечних ігор. Результатом таких розваг стають не тільки певні фізичні навички, а й розуміння своїх сил.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Технології і наука, 26.09.2024 03:27