Весняні заморозки призвели до катастрофічних наслідків для українських садівників і аграріїв. Знищено близько 90% урожаю персика, що спричинило мільйонні збитки та ставить під питання економічну доцільність сезону.
Про це повідомили аналітики проекту EastFruit із посиланням на директора компанії Green Technology Ltd Дмитра Остапенка. Його підприємство спеціалізується на вирощуванні персика та винограду в Одеській області.
За його словами, ситуація ускладнилася через тривалі нічні заморозки, які тривали зі 7 по 13 квітня. Під час найхолоднішої ночі температура в саду сягала -6,6°C, що стало фатальним для квітів персика, які перебували у фазі повного цвітіння.
"Насправді сад був у чудовій формі. Початок квітня — пік цвітіння, а тому вплив низьких температур виявився нищівним. Ми втратили близько 120 тонн продукції", — заявив Дмитро Остапенко.
Він додав, що втрати компанії склали орієнтовно 7,2 мільйона гривень лише на продукції. Але це лише верхівка айсберга.
Попри відсутність урожаю, всі заплановані роботи в саду довелося виконати: обрізка, обробка засобами захисту, полив, підживлення — все це перетворилося на чисті збитки.
При цьому, за оцінками компанії, лише ПДВ, який не надійде до держбюджету, складає щонайменше 1,2 мільйона гривень. І це без урахування податку на прибуток, єдиного соціального внеску й інших платежів.
"Фінансово це катастрофа не лише для нас, а й для держави. Ми не маємо доступу до офіційної статистики у країні, але очевидно — масштаб втрат колосальний", — констатував Остапенко.
Він також зазначив, що компанія не зверталася до органів влади з проханням зафіксувати збитки чи надати компенсацію. Причина — недовіра до ефективності державних механізмів і необхідність зосередитися на збереженні того, що залишилося.
"У мене немає досвіду "буцатися" з держструктурами. Це час і нерви. Я краще використаю цей ресурс на те, щоби зберегти сад і підготуватися до наступного сезону", — підсумував Дмитро Остапенко.
Нагадаємо, президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник заявив, що вартість овочів і фруктів на полицях магазинів залежить від балансу попиту та пропозиції. Водночас високі ціни на продукцію не забезпечують великих прибутків для агровиробників.