Фото: pmg.ua

Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія та традиції свята

Введення в храм Пресвятої Богородиці — одне з дванадцяти найважливіших свят Православної церкви України. В народі його ще називають Третьою Пречистою.

TrueUA розповідає детальніше про це церковне свято та яких традицій дотримуються християни у цей день.

Раніше це свято відзначали 4 грудня, але цього року традиції змінилися, адже ПЦУ перейшла на новий календар. Тож тепер воно припадає на 21 листопада. 

Введення в храм Пресвятої Богородиці: історія свята

Святе Євангеліє нічого не говорить про подію Введення в храм Пресвятої Богородиці. Це свято, як і свято Різдва й Успіння Божої Матері, засновано на традиціях церкви й на апокрифічних книгах, передусім Протоєвангелії Якова і Євангелії Матея (Матвія) "Про Різдво Пречистої Діви Марії". З цих джерел відомо, що батьки Пречистої Діви Марії святі Яким і Анна бувши бездітними, дали обіцянку, якщо в них народиться дитина, то віддадуть її на службу Богу у Єрусалимський храм. Господь Бог вислухав їхні молитви та дав їм доньку. Коли їй виповнилося три роки, батьки привели дівчинку до храму і віддали в руки первосвященника Захарія, батька святого Івана Предтечі. Тут Пресвята Богородиця перебувала тривалий час аж до заручин зі святим Йосифом.

Фото: ПЦУ

Фото: ПЦУ

Традиції у день Третьої Пречистої

У цей день заведено ходити до церкви та молитися. Адже Богородиця уособлює спокій і гармонію та вважається берегинею сімейного вогнища. У неї просять здоров'я для дітей, батьків, родичів, міцної родини. Вагітні жінки просять про вдалі пологи, а ті, хто лише планує стати матерями — молиться про дарунок нового життя.

Також у свято накривають стіл, але оскільки в цей час триває Різдвяний піст, то подію потрібно відзначати скромно і з пісними стравами. Щоправда, у це свято дозволяється поставити на стіл рибу, страви з рослинною олією і трохи вина. Важливо цей день проводити у колі рідних та близьких.

Що не можна робити в день Введення в храм Пресвятої Богородиці

У день свята під забороною гучні розваги та гуляння, робота по дому, а також важка фізична праця та рукоділля. Крім того, не можна відмовляти у допомозі нужденним і милостині.

Нагадаємо, Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.

Додамо, з 15 листопада Києво-Печерська лавра переходить на новоюліанський календар, який є основним для Православної церкви України. Відповідне рішення прийнято нібито "на чисельні прохання" парафіян.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 21.11.2023 05:46