Аварія російських танкерів "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239" у Керченській протоці завдала значних екологічних збитків. Забруднення поступово поширюється у східному напрямку до відкритої частини Чорного моря.
Як повідомляє прес-служба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, основна пляма мазуту зосереджена в районі Керченської протоки. У наступні дні мазут під впливом вітрових умов і течій почне поступово розширюватися.
За попередніми розрахунками, мазут досяг суходолу РФ аж до міста Анапа. Втім, як показують супутникові знімки, частина нафтопродуктів залишилась у затонулій частині судна та поступово вивільняється у морську воду.
Вже з 25 грудня внаслідок зміни синоптичної ситуації очікується поступовий рух нафтопродуктів у північно-західному напрямку. Це, ймовірно, створить потенційну загрозу досягнення мазутом південного узбережжя Криму. Надалі мазут може знову поширитися на північ від точки, де затонуло судно, у напрямку Азовського моря, що підтверджується результатами моделювання на період з 27 по 29 грудня.
До ключових загроз у цей період можна віднести забруднення прибережних природоохоронних територій України, зокрема територій Опукського природного заповідника та ландшафтного парку "Мис Такиль", який розташований в окупованому Криму.
"На сьогодні досі залишаються невідомими точна кількість мазуту, яка залишається у затонулій частині судна та швидкість витікання мазуту, яка може залежати від гідрологічних умов, ступеня руйнування корпусу судна та інших факторів. Ці фактори створюють значну невизначеність у прогнозуванні масштабів забруднення", — додали у міністерстві.
Речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук заявив, що танкери 15 грудня вийшли в море, проігнорувавши вимоги судноплавства.
"Ті погодні умови, які були на той момент в морі, були не тими, при яких вони могли перебувати у відкритому морі... Тут як завжди росіяни порушили все, що могли порушити", — сказав він.
Плетенчук зазначив, що наразі у Чорному та Азовському морях триває сезон штормів, який триватиме до середини весни. Саме через це складно з'ясувати всі обставини катастрофи, а окупантами буде важко витягувати танкери з води. Він також зауважив, що танкери "Волгонєфть-212" і "Волгонєфть-239" — старі, їм понад 50 років.
"Звісно перекидати російську нафту або інші паливно-мастильні матеріали для них важливіше, ніж дотримання вимог щодо безпеки цивільного судноплавства", — додав Дмитро Плетенчук
Нагадаємо, раніше Міжнародна екологічна організація Greenpeace повідомляла, що аварія двох російських танкерів із нафтопродуктами в Керченській протоці впливатиме на екологію регіону ще протягом багатьох років. В організації також зауважили, що цей регіон вже страждав від суворих погодних умов, що призвели до витоку 1,2 тисячі тонн мазуту з одного російського танкера у 2007 році біля півострова Тузла. Це призвело до серйозної шкоди, яка спостерігалася навіть за рік після аварії.