Сон відіграє надзвичайно важливу роль у людському житті та має суттєвий вплив на загальне самопочуття. Достатня кількість якісного сну сприяє захисту психічного та фізичного здоров’я.
Як повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров'я, добова нестача сну, зокрема нічного, робить людей дратівливими, може негативно впливати на мислення, увагу, швидкість реакції, креативність, здатність працювати й навчатися, спілкуватися з іншими, контролювати емоції й поведінку тощо.
Так, у міністерстві навели низку корисних порад, які допоможуть покращити якість сну.
Задля того, щоб підготуватися до сну, організм має отримати сигнал про настання сутінок. Відтак, за годину-півтори до того, як лягти спати, варто приглушити світло в кімнаті або використовувати "тепле" світіння нічника. Медики наголошують, що спати краще в абсолютній темряві та тиші.
Навіть тоді, коли на вулиці дуже холодно, варто відкрити вікно на кілька хвилин, щоб у кімнату "зайшло" свіже повітря. За словами медиків, це сприятиме налагодженню якісного сну.
Медики радять вживати їжу не пізніше, ніж за три або чотири години до сну. Втім, не варто йти спати голодному. Перед сном краще уникати солодкої, дуже гострої, жирної, смаженої їжі, адже вона важко перетравлюється й дає організму непотрібні під час сну калорії. Варто також обмежити вживання кофеїновмісних напоїв, а перед сном випити теплої води.
Щоб краще виспатись, варто відмовитися від гаджетів за годину до сну. Це пов'язано з тим, що світло від цих пристроїв заважає мозку виробляти мелатонін — гормон сну. Крім того, планшети, мобільні телефони та ноутбуки стимулюють мозок працювати, а це ускладнює заспокоєння.
Це може бути піжама, футболка або майка. Важливо, щоб ці речі були виготовленими з натуральної тканини та були зручними й не містили зайвих декоративних елементів. Ґудзики чи надто грубі шви створюватимуть дискомфорт під час сну.
Перетворіть рух на свою корисну звичку. Так, якщо після робочого дня в офісі у вас є можливість пішки дійти додому, варто обрати саме цей варіант пересування. Чим більше фізичної активності, тим краще наш організм розслабляється. Медики зауважують, що, якщо людина відвідує інтенсивні тренування, краще завершувати їх за кілька годин до сну.
Медики зазначають, що медитація, дихальні вправи, самомасаж, читання паперової книги та ванна є ритуалами, які допоможуть розслабитись і налаштуватися на якісний сон. Не варто їх ігнорувати, а перед сном краще віддавати перевагу спокійній діяльності.
Якщо маєте можливість, то варто йти спати та прокидатися щодня в однаковий час. Медики наголошують, що у вихідні різниця зі звичайним розкладом має не перевищувати годину. Рекомендована кількість сну для здорової дорослої людини становить від семи до восьми годин.
У тому випадку, коли людині не вдається заснути протягом приблизно 20 хвилин, варто зайнятись чимось іншим. Наприклад, почитати книжку або послухати заспокійливу музику, а коли з'явиться відчуття втоми, можна лягати спати.
Нагадаємо, раніше видання Cleveland Сlinic повідомляло, що людям, які мають проблеми з диханням, інколи досить важко заснути. Втім, обравши правильну позу, можна уникнути цієї проблеми.