У суботу, 8 лютого, Латвія, Естонія та Литва остаточно від'єдналися від енергосистеми Російської Федерації. Таке рішення стало важливим кроком до енергетичної незалежності балтійських країн.
Про це повідомляє Delfi.
За даними видання, після відключення країн Балтії від енергомережі РФ прем'єр-міністрка Латвії Евіка Сіліня провела телефонні переговори з главою естонського уряду Крістеном Міхалом і комісаром Євросоюзу з питань енергетики та житла Даном Йоргенсеном. В ході розмови йшлося про перехід країн Балтії на повну інтеграцію з енергосистемою Європи.
"Це найбільший і найважливіший проєкт із забезпечення енергетичної незалежності та регіональної безпеки за останні десятиліття. І ми зробили це на рік раніше, ніж планувалося", — наголосила прем’єрка Латвії.
Посадовиця висловила задоволення тим, що процес від'єднання пройшов без інцидентів, і висловила подяку операторам енергосистем балтійських країн та іншим відповідальним установам за роботу, завдяки якій цей перехід таки відбувся.
Наступні кроки, за словами Сіліні, будуть пов'язані з модернізацією системи, розширенням використання відновлюваних джерел енергії та зміцненням безпеки регіону.
Прем'єр-міністрка Латвії запевнила, що приєднання до енергомережі Європи підвищить енергетичну безпеку в регіоні та забезпечить незалежний і надійний контроль за частотою електромережі Балтії.
Литовський прем'єр-міністр Гінтаутас Палуцкас також відреагував на від'єднання своєї країни від російської енергомережі. Це, за словами політика, стане першим кроком до енергетичної незалежності.
"Сильніше, стійкіше енергетичне майбутнє тепер у наших руках. Сьогодні вранці Литва разом із Латвією та Естонією зробила важливий крок до енергетичної незалежності, відключившись від контрольованої Росією електромережі", — йдеться у заяві Палуцкаса.
Він також додав, що цей крок балтійських країн зміцнює їхню енергетичну безпеку, поглиблює інтеграцію з Європою й забезпечує стабільне та надійне енергопостачання.
Нагадаємо, видання Financial Times повідомляло, у межах потенційного врегулювання війни в Україні деякі європейські посадовці запропонували вдатися до відновлення закупівель газу в Росії. Таку ідею вже розпочали обговорювати.