1 134 день війни
Особовий склад
918 180
Танки
10 515
Артилерія
25 576
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 505
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Яке житло даватимуть у власність, а яке — ні: у Раді розповіли про нюанси реформи житлової сфери
Олена Шуляк. Джерело: "Слуга народу"

Яке житло даватимуть у власність, а яке — ні: у Раді розповіли про нюанси реформи житлової сфери

Цифрова система в автоматичному режимі обиратиме оптимальний варіант розв'язання житлового питання. Вона пропонуватиме на основі аналізу персональних даних державну іпотеку, соціальну оренду або інші варіанти.

Про це повідомила голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

"Ключова мета — автоматизувати процеси, які раніше в ручному режимі регулювали чиновники, наслідком чого є численні корупційні зловживання", — пояснила вона.

За її словами, створення у житловій сфері інформаційно-аналітичної системи, яка обиратиме варіанти розв'язання житлового питання, передбачено законопроектом "Про основні засади житлової політики" (№12377), який найближчими днями мають розглянути в першому читанні. Ухвалення цього законопроекту дасть старт в Україні реформі житлової сфери, яка має на меті розв'язати питання з квартирними чергами, в яких громадяни стоять десятиліттями та яка майже не рухається.

"Нове законодавство передбачає декілька інструментів, за допомогою яких житлове питання таких громадян можна буде нарешті розв'язати. Це або соціальне житло, або службове, або декілька фінансово-кредитних механізмів — іпотечних програм, лізингу, компенсації частини вартості житла або частини відсотків за кредитом. Якщо формування фондів соціального житла найперше спрямоване на допомогу громадянам із низьким рівнем доходів і представникам соціально незахищених груп, то фінансово-кредитні механізми мають стати додатковим інструментом для всіх. Йдеться як безпосередньо про програми за підтримки держави, так і створення державою умов для органічного розвитку ринку доступного житла", — додала Шуляк.

За її словами, підбирати той чи інший варіант розв’язання житлового питання буде саме інформаційно-аналітична система, а не чиновник. Система працюватиме з різними масивами даних. Вона підбиратиме для людини найкращі варіанти житла відповідно до її потреб і доходів.

Аналізуватимуться такі дані:

  • рівень доходів;
  • сімейний стан:
  • наявність житла у власності;
  • соціальний статус (ВПО, людина з інвалідністю, непрацездатна особа) тощо.

Вже після аналізу система зможе запропонувати найбільш слушний варіант забезпечення житлом: соціальне, службове житло, фінансово-кредитні механізми.

Систему зможуть використовувати органи місцевого самоврядування для розуміння ситуації на їхніх територіях, управління місцевими фондами житла, планування розвитку.

"Такий підхід дасть змогу нарешті відмовитися від квартирних черг. Це можливість створення прозорої та дієвої системи забезпечення житлом з урахуванням актуальних потреб і будь-яких динамічних змін, особливо під час війни, коли люди змушені змінювати місце проживання", — пояснила Шуляк.

Вона зауважила, що нині в Україні вже успішно реалізують цифрові рішення в наданні тих чи інших державних послуг. Зокрема, програма єВідновлення, алгоритми якої з першого дня роботи у травні 2023 році базуються винятково на цифрі.

"Рішення ухвалює не чиновник, а система. Тобто тут не можна дати хабаря, щоб отримати компенсацію. Твоє житло або підпадає під умови програми єВідновлення, або ні. Так, огляд нерухомості, яка постраждала, все ще виконують комісії, в яку входять люди. Але не менше ніж третина таких комісій – громадськість, тому можливість фальсифікації мінімізована", — пояснила Шуляк.

Такий підхід, наголосила вона, вже показав свою ефективність — станом на початок березня загальна сума виплат за програмою єВідновлення склала майже 20 мільярдів гривень. Тож застосування цифрових рішень повинно поширюватися й на інші програми, які покликані допомагати українцям у розв’язанні житлового питання — знайти або тимчасове, або постійне житло.

Нагадаємо, Міністерство економіки України повідомляло, що за час дії програми "єОселя" вже 15 905 родин отримали кредити на придбання власного житла. Загалом на програму виділено понад 26 мільярдів гривень.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама