Росія масово порушує свої зобов’язання як держава-окупант, що передбачені у Женевській конвенції про захист цивільного населення під час війни. Зокрема, вона робить усе можливе, аби примусити місцеве населення брати російські паспорти. Тих, хто не бажає цього робити, окупанти позбавляють людських прав.
Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій.
Експерти вказують, що під приводом контррозвідувальних і контртерористичних заходів посилюються репресії. Людей викрадають, катують, ув’язнюють за найменші провини, як то за "невідповідний" контент у телефоні.
"Загарбники реалізують програму деукраїнізації окупованих територій, витісняючи з публічної сфери українську мову та займаючись насадженням рашизму дітям і молоді. Під гаслами про "евакуацію" окупанти проводять свавільну депортацію українців. Зокрема, в Енергодарі росіяни розлучають співробітників ЗАЕС зі своїми родинами, членів яких вивозять з міста", — йдеться у повідомленні ЦСК.
Аналітики зазначають, що прагнення Росії паспортизувати українців пояснюється бажанням змінити демографічний склад населення.
"Замість депортованих українців на тимчасово окуповані території завозиться асоціальний елемент з РФ: люди з кримінальним минулим, наркомани, безхатченки тощо", — наголошують у Центрі стратегічних комунікацій.
За інформацією від нашого підпілля, росіяни умисно пошкоджують українські паспорти, аби примусити громадян брати документи РФ. Наразі московське керівництво окупантів тисне на гауляйтерів та колаборантів на ТОТ, аби ті пришвидшували темпи насильницької паспортизації.
Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук пояснювала, що росіяни прагнуть якомога швидше паспортизувати населення на тимчасово окупованих територіях, аби не дати нашим громадянам можливості виїхати звідти. До того ж у Росії "горять" терміни, адже на вересень цього року окупанти запланували так звані місцеві вибори.
"Ми знаємо, для чого вони це роблять. Окупанти визначили для себе 10 вересня 2023 року як дату проведення так званих місцевих виборів на ТОТ. Їм дуже потрібно до цієї дати паспортизувати якомога більше людей. Тому мій заклик залишається незмінним — не брати російські паспорти та не йти на співпрацю з ворогом. Дочекатися нас, ми обов’язково повернемося", — сказала чиновниця.
Нагадаємо, нещодавно виникла дискусія щодо того, чи брати українцям в окупації російські паспорти. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що українці на тимчасово окупованих територіях задля збереження власного життя можуть брати російський паспорт. Верещук не погодилася із таким твердженням. Вона закликала українців в окупації не брати російських паспортів та не співпрацювати з рашистами. Також, за можливості, потрібно намагатися виїхати до України.
В Офісі президента, реагуючи на заяви посадовців, заявили, що у цих заявах немає дисонансу. Там пояснили наступне: "Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань, — беріть".
Водночас там запевнили, що кожен із тих, хто активно сприяв окупантам, обіймав посади в окупаційних адміністраціях, допомагав в організації "референдумів" і під камери брав російські паспорти, відповідатиме перед законом.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими