Західні держави стурбовані через політичний глухий кут в Косово

15 СЕРПНЯ 2017 10:40

Провідні західні країни стурбовані у зв'язку з політичним глухим кутом в Косово, колишній сербській провінції, де за два місяці після позачергових виборів так і не сформували уряд, інформує TrueUA з посиланням на Euractiv.  

Новообраний парламент країни все ще не може обрати спікера і призначити прем'єр-міністра.   

Великобританія, Франція, Німеччина, Італія та Сполучені Штати заявили, що «відповідальність керівників Косово» полягає в тому, щоб сформувати парламент і уряд після червневих виборів.   

«Ми стурбовані існуючої політичною ситуацією в Косово», - йдеться в спільній заяві країн.   

Заяву оприлюднили після того, як новий парламент в четвертий раз провалив голосування за призначення спікера і не дозволив президенту призначити прем'єр-міністра після непереконливих виборів 11 червня.   

Зазначається, новообраний парламент провалив четверте голосування за нового спікера, тому що представники Демократичної партії президента Косово Хашима ТАЧІ, які перемогли на позачергових виборах, відмовилися бути присутніми в парламенті, як робили і три рази до цього.   

Демократична партія Косово перемогла на виборах, але не змогла отримати абсолютну більшість, що дозволило б сформувати уряд самостійно.   

У той же час саме ця партія – єдина, яка має право запропонувати кандидатуру спікера парламенту.  

Однак депутати не роблять цього, сподіваючись досягти загальної згоди з іншими сторонами, щоб отримати підтримку уряду.   

Лише після того, як буде обраний спікер і парламент почне повноцінну роботу, президент зможе запропонувати кандидатуру прем'єр-міністра.  

П'ятірка західних країн сподівається, що «лідери Косово все ж візьмуть на себе ініціативу у вирішенні цього питання» бо «громадяни Косово заслуговують керівництва, яке зможе впоратися з цими проблемами», - наголошується в заяві.   

Косово, це колишня сербська провінція, близько двох мільйонів жителів якої, в більшості своїй, є етнічними албанцями.   

Це одна з найбідніших країн Європи. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії в 2008 році.   

Більш ніж 110 країн визнали незалежність цієї країни, крім Росії і Сербії.   

П'ять членів ЄС - Греція, Іспанія, Кіпр, Словаччина і Румунія також відмовляються визнати незалежність Косово.  

Як пише в своїй статті експерт, Олена СНІГИР, в останні роки Західні Балкани не перестає лихоманити.   

Сербія, Македонія, Боснія і Герцеговина є, поряд з Україною, ще одним полем цивілізаційного протистояння Росії і Заходу.   

Відносною безпекою можуть насолоджуватися лише Словенія і Хорватія, які інституційно, економічно і політично сильніші за своїх сусідів.   

Що ж стосується вразливості Сербії, Боснії і Герцеговини, Македонії, а до недавнього часу і Чорногорії, то вона проявляється по-різному, проте має однакові корені — слабкість демократичних інститутів, корупція, низький рівень добробуту населення, високий рівень організованої злочинності — як місцевої, так і міжнародної.   

Вразливість регіону робить її зручною мішенню для реалізації російських амбіцій щодо розширення сфери свого впливу в Європі, пише авторка.  

Разом з тим, Західним Балканам однозначно пощастило в тому, що їх проблеми є проблемами і Європейського Союзу.

 

Політика, 15.08.2017 10:40