Антарктична станція "Академік Вернадський", яка розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови, що за 15 тисяч кілометрів від України, продовжує щодня виконувати наукові роботи.
Про залаштунки життя науковців на українській станції в репортажі видання RFI розповіла біологиня Тетяна Баглай, яка є учасницею 29-ї української антарктичної експедиції.
Науковиця перебуває на станції вже дев'ятий місяць. У ході своєї наукової роботи вона займається морською біологією, а якщо точніше, то досліджує різні види планктону. Через щільний робочий графік, жінка може працювати без пауз на сон.
"Живемо ми в таких невеличких кімнатах, які називаємо кубриками. У нас тут є чотири спальні місця. Два внизу та два зверху. Кожен кубрик має шафу для одягу, стілець, вікно та полички", — розповідає Баглай.
Водночас шлях до робочого місця вченої не займає багато часу, адже її лабораторія розташована за стіною її кубрика. Окрім цього, поруч є кухня, продукти до якої закуповують у Чилі.
"На нічних змінах не завжди встигаєш повечеряти з командою, тому зазвичай у холодильнику залишають щось смачненьке після вечері. Сьогодні мені залишили скарб. Це салат зі свіжих овочів", — додає вчена.
Станція є автономним організмом, тому сюди неможливо викликати "швидку" або пожежників. Полярники регулярно тренуються щодо пожежної безпеки, а також всі на станції знають основи домедичної допомоги.
Окрім цього, на станції є стоматологічний кабінет та ігрова кімната. Приміщення станції прибирають почергово.
"На Assembly Point є інформаційна дошка, на якій ми можемо слідкувати за командою, чи всі на місці або десь поза базою. На станції є інформаційні монітори, які показують температуру у різних приміщеннях", — зазначає Баглай.
Вчена додає, що інформаційні монітори також показують поточний стан погоди та її прогноз. За її словами, полярники перед виходом на вулицю обов'язково беруть з собою рації. Також вчені не виходять в море без рацій, адже це єдиний спосіб зв'язку зі станцією.
Українська станція живе за чилійським часом, що становить мінус п'ять годин з Києвом. Відрізняється в Антарктиці й сезон, адже коли в Україні зима, в Антарктиді — літо.
Вчена зауважує, що люди на засніженому континенті є лише гостями, оскільки справжніми господарями тут є тварини. Неподалік від станції проживає понад чотири тисячі пінгвінів. Водночас вчені не турбують цих тварин, а лише спостерігають за ними здалеку.
Нагадаємо, раніше національний антарктичний науковий центр повідомляв, що поблизу української антарктичної станції "Академік Вернадський", народилися близько тисячі пташенят субантарктичних пінгвінів. Фахівці зазначили, що в частині гнізд ще лишаються яйця, тож кількість пташенят зростатиме, але більшість родин мають вже по двоє малюків.