Голова комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич заявив, що на сьогодні є значні прогалини у механізмах мобілізації. Це відбувається через те, що підхід до мобілізації не змінювався ще із радянських часів.
Зокрема, в інтерв'ю "РБК-Україна" прокоментував випадки, коли представники ТЦК та СП підходять до людей просто на вулиці й потім везуть до військкоматів.
"Такі випадки є порушенням законів, кожен з них потребує розслідування та відповідного реагування. Наскільки я знаю, так і робиться, ухвалюються кадрові рішення, проводиться ротація працівників. Але будемо відвертими, частково такі випадки спровоковані прогалинами у чинних механізмах мобілізації. На жаль, від самого початку незалежності України, коли приймалася низка державних програм розвитку ЗСУ з дуже гучними назвами, до заміни радянських підходів у питаннях мобілізації руки так і не дійшли", — зазначив він.
За його словами, "на десятки років військкомати застрягли у минулому з абсолютно застарілою системою паперового обліку мобілізаційного ресурсу та підходами щодо його залучення до війська".
Завітневич вважає, що ситуація стала покращуватися після ухвалення закону про створення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки ЗСУ у березні 2021 року замість військкоматів. Також розпочато впровадження системи "Оберіг" — тобто перехід до цифрового обліку мобілізаційного ресурсу.
"Тому робота з удосконалення механізмів функціонування ТЦК та СП ще не завершена. Є низка пропозицій, одна з них — виведення ТЦК та СП зі складу Сухопутних військ і передачі до Міноборони України", — заявив Олександр Завітневич.
Завітневич розповів, що комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки активно обговорює проект закону №10378. За його словами, наразі значна увага приділена аргументам щодо мобілізаційних потреб для поповнення бойових частин, які зазнали втрат та тих, які планується розгорнути.
До того ж обговорюється питання фінансового забезпечення мобілізаційних заходів, джерел покриття потреб з урахуванням ресурсних можливостей економіки країни.
"На всіх засіданнях була робоча атмосфера, були гарячі дискусії, обмін різними аргументами, інколи емоційно. В першу чергу це стосувалося пошуку балансу між конституційними правами громадян та запропонованими у законопроекті заходами для вирішення завдань мобілізації, які ці права обмежують", — наголосив Завітневич.
Посадовець прогнозує, що окремі норми законопроекту зазнають суттєвих змін під час розгляду у парламенті. Водночас фінальне рішення комітету щодо законопроекту можуть ухвалити вже 9 січня.
Нагадаємо, народний депутат Дмитро Разумков зареєстрував альтернативний законопроект щодо мобілізації. Він пропонує розширити перелік підстав для звільнення від проходження базової військової служби та зберегти вік мобілізації на рівні 27 років.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими