У неділю, 1 жовтня, українці відзначають День захисників та захисниць. З нагоди свята президент Володимир Зеленський звернувся до народу.
Відповідне відео з'явилось у Telegram глави держави.
"Важкі часи зробили нас сильними. А сильні наближають переможні часи. Крок за кроком. Сьогодні, завтра, щодня, щохвилини", — сказав президент.
Зеленський також наголосив, що "ні планово, ні аварійно ніхто не має й не зможе "відключити" нашу стійкість, витримку, міцність, відвагу".
"Вони не мають терміну дії, кінцевої дати чи крайньої точки, після якої ми припинили б спротив і боротьбу, окрім однієї — нашої перемоги. Щоденно наближаючи її, ми кажемо: "Будемо боротися стільки, скільки буде потрібно. Ми робили це в перші хвилини 24 лютого, робимо всі ці 585 днів і будемо робити це надалі! Слава всім, хто бʼється й боронить Батьківщину! Слава нашим захисникам і захисницям! Слава українському народові. Слава Україні!" — додав президент.
День захисників в Україні був заснований у 2014 році за указом президента Петра Порошенка. Вибір дати 14 жовтня для Дня захисника мотивували історичною традицією вшанування українського війська на Покрову.
У 2023 році День захисника України перенесли на 1 жовтня за указом президента Володимира Зеленського через реформу церковного календаря. Як відомо, з 1 вересня ПЦУ перейшла на новоюліанський церковний календар, в якому всі свята відзначаються на 13 днів раніше. Відтак, Покрова Пресвятої Богородиці замість 14 жовтня відзначається 1 жовтня, а разом з нею перенесли й дату Дня захисників.
Споконвіку Пресвята Божа Матір була захисницею воїнів-захисників. Традиція дуже давня і походить ще від часів Київської Русі. Козаки навіть називали Покрову своєю заступницею і завжди молилися Діві Марії перед початком важливих битв. На Січі була побудована церква на честь Покрови Пресвятої Богородиці, де збиралися козаки подякувати захисниці після вдалого походу.
Нагадаємо, з 1 вересня Українська греко-католицька церква та Православна церква України відзначатимуть всі нерухомі свята за новим церковним стилем. Перехід для обох конфесій означає, що дати свят, які щороку відзначаються в одну і ту ж дату, змістяться на 13 днів. Дати рухомих свят, тобто Великодня і залежних від нього, залишаються поки незмінними.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими