Санкції стосовно п'ятого президента України Петра Порошенка були запроваджені за поданням Кабінету міністрів. А обмеження щодо бізнесменів Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго і Віктора Медведчука запроваджувались за поданням Служби безпеки України.
Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на співрозмовників у силових структурах.
Як зазначає джерело, санкції проти бізнесменів запроваджено через те, що вони "здійснювали діяльність в інтересах Росії". Також є відкриті кримінальні провадження щодо кожного епізоду, якими займаються правоохоронці.
Санкції до Петра Порошенка, згідно з даними джерел, запроваджені через:
- кримінальну справу про державну зраду, де політику інкримінують змову з Медведчуком і російським керівництвом через дозвіл "Центренерго" купувати вугілля з окупованих територій Донбасу.
- участь Петра Порошенка у створенні Партії регіонів, а також працевлаштуванні в уряді екс-президента Віктора Януковича, коли він, бувши міністром закордонних справ, був залучений до підготування Харківських угод.
- співпрацю з Російською Федерацією через активи на території держави-агресора — фабрику "Рошен" у Липецьку та "Севморзавод" у Криму. Кабмін переконаний, що Порошенко був зацікавлений у продовженні співпраці з Росією та розміщенні на півострові Чорноморського флоту.
Санкції до Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова були запроваджені через:
- те, що у 2023 році вони були засновниками та бенефіціарами компанії "Eclaris Group Limited". Як зазначають правоохоронці, вона через підставні фірми торгувала нафтою і газом з дочірніми компаніями "Газпрому", а ті — платили податки в російський бюджет, фінансуючи війну.
- виведення 750 мільйонів гривень із "ПриватБанку".
Санкції щодо Костянтина Жеваго ввели через:
- його тісні звʼязки з Москвою, а саме з підсанкційним олігархом РФ Олексієм Федоричевим.
- злочини у банківській сфері, що повʼязані з виведенням 500 мільйонів гривень кредитних коштів із банку "Фінанси та кредит".
- ще донедавна підконтрольна Жеваго група компаній "Ferrexpo" співпрацювала з Росією. Так, "Автокраз" експортував до РФ вантажівки, "Росава" та "Преміорі" — автошини, які ще у 2022 році торгувалися у так званих "Л/ДНР".
Санкції до Віктора Медведчука, за словами правоохоронців, були запроваджені безстроково — на підставі низки старих епізодів, а також нових:
- збір інформації про Збройні сили України на користь Росії;
- блокування запуску в Україні передових стільникових радіотехнологій;
- діяльність Медведчука в ОПЗЖ;
- антиукраїнська діяльність медіаресурсів Медведчука;
- залучення його до антиукраїнської пропаганди у Росії. У 2024 році СБУ припинила діяльність медіаструктури Voice of Europe, що входила до проросійського проекту "Другая Украина". Його очолював і фінансував Медведчук, а координувала п'ята служба ФСБ Російської Федерації.
Варто зазначити, що 13 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію санкції проти Петра Порошенка та Ігоря Коломойського. У санкційному списку також опинився колишній нардеп Віктор Медведчук.
Нагадаємо, 30 січня Комітет Верховної Ради з питань регламенту рекомендував парламенту підтримати відсторонення народного депутата від "Європейської Солідарності" Петра Порошенка від участі у засіданнях.
Зауважимо, спершу інформацію про запровадження обмежень проти лідера партії "Європейська Солідарність" поширила низка українських ЗМІ. Проте згодом у своєму дописі на власній Facebook-сторінці Порошенко підтвердив цю інформацію та заявив, що таке рішення є "провокацією" і звинуватив у цьому президента Володимира Зеленського.