Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Зміни в законі про мобілізацію: з'явились роз'яснення МОЗ щодо проходження ВЛК та перевірки рішень МСЕК

Вже 18 травня набуває чинності закон №3633-ІХ про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, які стосуються медицини. У Міністерстві охорони здоров’я пояснили ці основні норми.

Про це йдеться у Facebook Міністерства охорони здоров'я України.

У відомстві зазначили, що усі громадяни мають обов'язково пройти медичний огляд, у межах якого комісія визначить, чи здатні вони проходити військову службу.

Ті особи, які раніше здобув психологічну та/або медичну освіту, мають можливість пройти військову службу за контрактом терміном на один рік.

Згідно з законом, військові можуть проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) у дистанційному форматі, які проходять лікування за кордоном. Це робитимуть, аби з’ясувати, чи потрібне їм тривале лікування.

У МОЗ також уточнили категорії тих громадян, які мають право на відстрочку. Це, зокрема стосується:

  • людей з інвалідністю або тих, хто, згідно з висновком ВЛК, є тимчасово непридатним за станом здоров’я;
  • тих, хто доглядає за хворими членами своєї родини, якщо немає інших родичів або ж за батьками чоловіка чи дружини, якщо вони самі не можуть здійснювати про себе подбати;
  • тих, хто має чоловіка чи дружину з І, ІІ чи ІІІ групою інвалідності за умови, якщо вона набута внаслідок певних захворювань;
  • студентів, які здобувають рівень освіти, що є вищим за попередній.

У МОЗ наголошують, що закон передбачає перевірку рішень медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Це стосується чоловіків віком від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2022 року вперше встановили інвалідність II та III груп. Такі особи повинні пройти медогляд повторно.

Винятком є ті особи, хто набув інвалідність:

  • у порядку підвищення/зменшення групи інвалідності та/або за наслідками захворювань;
  • внаслідок поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту України;
  • внаслідок відсутності кінцівки, кистей (кисті), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів;
  • через онкологічне захворювання;
  • внаслідок інтелектуальних порушень чи психічних розладів;
  • у зв’язку з церебральним паралічем або іншим паралітичним синдромом чи причинами інвалідності з дитинства.

"Окремо наголошуємо, що чоловікам у віці 25-55 років, які вперше отримали групу інвалідності після 24 лютого 2022 року, наразі самостійно зʼявлятись на переогляд МСЕК НЕ потрібно", — йдеться у заяві Міністерства.

У МОЗ також нагадали, що люди з I, II та III групами інвалідності не підлягають мобілізації та можуть служити лише за власним бажанням, попередньо уклавши контракт зі Збройними силами.

Як відомо, працівників критично важливих підприємств, органів державної влади можуть забронювати від мобілізації. Зараз це регулює постанова Кабміну від 27.01.2023 року №76.

Однак Верховна Рада України ухвалила закон про нові порядки військової служби, мобілізації та військового обліку. Тож український уряд протягом місяця з дня публікації закону (з 17 квітня) повинен визначитися з новим порядком бронювання. Зараз Кабмін працює над розробкою відповідних актів.

Нещодавно постійний представник Кабінету міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомляв, що термін дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов'язаним рішеннями Міністерства економіки, продовжили ще на один місяць. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів 7 травня.

Нагадаємо прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що справедливе та раціональне бронювання військовозобов'язаних є основою робочої економіки та інфраструктури. Профільні міністерства повинні найближчим часом внести оновлену постанову про бронювання.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 14.05.2024 10:29