Пилова буря у Фініксі, штат Арізона, США, 2013 рік. Джерело: Getty Images / Global Images Ukraine

Пилові бурі стають частішими в Європі й лише посилюватимуться, — The Telegraph

Піщані та пилові бурі стають дедалі частішими та потужнішими й накривають ті регіони планети, де донедавна такі природні явища взагалі не спостерігались.

Як повідомляє видання The Telegraph, науковці впевнені, що ситуація з пиловими бурями із часом лише погіршуватиметься. У першу чергу від пилових бур потерпають степові та пустельні регіони планети, а як приклад наводять Великі рівнини Америки, де кількість таких природних явищ за останні два десятиліття подвоїлася. 

"Пилові бурі мали значний транскордонний вплив, впливаючи на різні аспекти навколишнього середовища, клімату, здоров’я, сільського господарства, засобів до існування та соціально-економічного добробуту людей", — зазначають в коаліції Організації Об'єднаних Націй з питань піщаних і пилових бур. 

Чому виникають пилові бурі

Вчені пояснюють тенденцію до зростання кількості випадків виникнення пилових бур вирубкою лісів, зміною клімату, ерозією ґрунтів та навіть надмірним випасом худоби. 

Професор Девід Томас з Центру навколишнього середовища Оксфордського університету зазначає, що будь-яка діяльність людей біля пустель, яка призводить до зменшення об'ємів водоймищ або видаляє природну рослинність, може підвищувати ризики виникнення пилових бур. Найбільш масштабні приклади такої діяльності — це висихання Аральського моря та осушення боліт в Іраку. Проте не варто вважати пилові бурі наслідком виключно людської діяльності, адже часто такі бурі виникають з природних причин. 

"Частини Сахари є природним джерелом пилу, тобто пил є в атмосфері з природних причин, а не через діяльність людини. Наприклад, сухі дна озер, успадковані від вологіших кліматичних умов у далекому минулому, є джерелами пилу по всьому світу", — додає професор.

Пилова буря в Австралії

Пилова буря у Австралії, 2019 рік. Джерело: Getty Images / Global Images Ukraine

Як подолати пилові бурі

Для боротьби з піщаними та пиловими бурями ООН рекомендує займатись відновленням земель, водних ресурсів та збільшенням рослинного покриву. У Китаї прислухались до таких рекомендацій та реалізують масштабний проект з посадки дерев. Роботи у цьому напрямку почалися ще у 1978 році, і відтоді для створення "Великої зеленої стіни" було висаджено понад 66 мільярдів дерев, а до 2050 року у Китаї хочуть посадити 100 мільярдів дерев. Китайці сподіваються, що цей проект захистить північно-східну частину країни від піщаних штормів, які приходять з пустелі Гобі. 

Також китайські вчені розробили інструмент штучного інтелекту під назвою "Спостерігач пилу", який допоможе передбачати шторми. Він, використовуючи дані наземних спостережень і супутникових зображень, може робити прогноз, коли і якої сили буде піщаний шторм за 12 годин до його виникнення. Є сподівання, що завдяки таким технологіям в розпорядженні людей у всіх куточках світу країни будуть краще підготовані до піщаних бур у майбутньому. Є сподівання, що з такими інструментами в розпорядженні суспільства, країни по всьому світу будуть якомога краще підготовлені до майбутніх штормів.

Нагадаємо, що в Україні цього тижня після раптового похолодання уже вдруге за рік шокувала незвична негода з Африки. Кілька регіонів накрила брудна злива — з неба лилася руда вода, яка залишила сліди на поверхнях предметів та рослин. Синоптики кажуть, що загрози для людини вони не несуть, а пил залишатиметься в атмосфері над Україною ще 25-26 квітня.

Раніше прес-секретарка "Укргідрометцентру" Наталія Птуха заявила, що присутність у європейських країнах піску із Сахари була зумовлена тим, що територією пустелі проходив атмосферний фронт. Саме він спровокував піщану бурю. Вона підкреслила, що до України на початку квітня дійшла тільки дрібнодисперсна частинка — пил із верхніх шарів атмосфери.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Світ, 25.04.2024 09:52