# Ормузька протока

18:29 - 03.06.2026

"Це вирішиться швидко": Трамп зробив неочікувану заяву про блокаду Ормузької протоки

Білий дім веде активні переговори з Тегераном задля негайного відновлення безпечного судноплавства в Ормузькій протоці. Президент країни Дональд Трамп відверто розповів про труднощі у діалозі та назвав крайні терміни зняття морської блокади. Про це американський лідер заявив в інтерв'ю виданню New York Post.Швидка дипломатія чи затяжна кризаАмериканська адміністрація наразі концентрує зусилля на відновленні безперешкодного руху суден через Ормузьку протоку. Дональд Трамп зазначив, що розблокування цієї стратегічної водної артерії є центральною темою у поточному діалозі між Вашингтоном і Тегераном. На його думку, підписання меморандуму про взаєморозуміння між державами здатне розв'язати проблему вже найближчим часом.Попри загальний оптимізм, лідер США припускає, що обмеження для судноплавства теоретично можуть затягнутися до початку осені — а саме до Дня праці, який цьогоріч святкуватимуть 7 вересня. Проте такий варіант він вважає радше винятком, ніж основним трендом."Я не знаю. Тобто, я думаю, що це може бути, але я вважаю це малоймовірним. Я думаю, що ми це отримаємо. Я думаю, що це вирішиться досить швидко", — заявив Трамп.Залаштунки перемовин: труднощі та глобальні ризикиЯк зазначає видання, діалог між США та Іраном не є простим і неодноразово супроводжувався серйозними ускладненнями. Президент Сполучених Штатів відверто визнав наявність розбіжностей під час обговорення деяких пунктів, а також зауважив, що сторони стикалися із затримками в обміні офіційними повідомленнями. Водночас він запевнив, що загальна динаміка залишається позитивною, переговори розвиваються швидко, а ймовірність ухвалення компромісного рішення є дуже високою.Питання стабільності в Ормузькій протоці має колосальне значення для всього світу, адже цей шлях є ключовим для світового транзиту енергоносіїв. Будь-яке блокування цієї зони миттєво б'є по світових енергетичних ринках, провокуючи стрибки цін, оскільки саме через цю протоку постачається значна частка глобального експорту нафти та скрапленого природного газу.Нагадаємо, що 29 травня понад дві години відбувалася нарада в ситуаційній кімнаті Білого дому за участю американського президента Дональда Трампа. Однак питання нової угоди з Іраном так і залишилося нерозв’язаним..

1
23:36 - 29.05.2026

Трамп провів напружену нараду щодо Ірану: що вирішили в Білому домі

Понад дві години відбувалася нарада в ситуаційній кімнаті Білого дому за участю американського президента Дональда Трампа. Однак питання нової угоди з Іраном так і залишилося нерозв’язаним.Про це повідомив The New York Times із посиланням на високопоставленого чиновника в адміністрації.Співрозмовник медівників розповів: адміністрація США вважає, що перебуває близько до досягнення домовленості, однак низка ключових питань усе ще перебуває на етапі обговорення. Зокрема, серед них — можливе розморожування коштів для іранської сторони."Зустріч президента Трампа в ситуаційній кімнаті тривала понад дві години, але президент не ухвалив рішення про нову угоду з Іраном", — йдеться в повідомленні.Раніше президент США Дональд Трамп у соціальній мережі Truth Social опублікував перелік своїх вимог до Ісламської республіки Іран для зняття блокади з Ормузської протоки та заявив, що вдалося "досягнути згоди щодо інших питань" і що "остаточне рішення" він ухвалить у п'ятницю.Речник Міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Багаї заявив у п'ятницю, що "обмін повідомленнями між Іраном і США триває, але остаточної угоди не досягнуто". Він повторив позицію Тегерана про те, що переговори наразі "зосереджені на припиненні війни" та не стосуються "ядерного питання".Своєю чергою, міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі заявив, що розмовляв зі своїм колегою в Омані. Їхні країни межують з Ормузькою протокою, тож вони обговорили "майбутнє управління протокою відповідно до наших суверенних обов'язків та міжнародного права".Іран обговорював партнерство з Оманом у системі стягнення зборів за проходження суден через Ормузьку протоку, хоча не зрозуміло, чи вийде щось конкретне з цих обговорень."Угода залежить від припинення надмірних вимог, а також непослідовних і суперечливих позицій з боку США", — заявили в Тегерані.Нагадаємо, минулого тижня Дональд Трамп розповідав, що США не мають наміру форсувати події у переговорному процесі з Тегераном задля швидкого підписання документів. Офіційний Вашингтон планує утримувати чинні обмеження проти іранської портової інфраструктури до моменту досягнення остаточних домовленостей..

2
07:35 - 26.05.2026

США вдарили по катерах і ракетних комплексах Ірану на тлі мирних перемовин

Американська армія атакувала іранські катери та зенітно-ракетні комплекси, які намагалися встановити міни в Ормузькій протоці. При цьому іранці теж відкрили вогонь по американській авіації.Про це повідомила журналістка Fox News Дженніфер Гріффін у соціальній мережі Х. Вона написала, що про інцидент на півдні Ірану телеканалу сказав представник Центрального командування США капітан Тім Гокінс."Сьогодні американські війська завдали ударів із метою самооборони на півдні Ірану, щоби захистити наших військовослужбовців від загроз із боку іранських сил. Цілями стали ракетні пускові установки й іранські катери, які намагалися встановити міни", — розповів він медійниці.Пізніше з посиланням на неназваного чиновника США журналістка уточнила, що американські війська знищили два іранські катери під час спроби встановити міни в Ормузькій протоці. Але інцидент не означає, що перемир'я закінчилося."Військові знищили обидва судна КВІР, а також завдали удару по зенітно-ракетному комплексу в Бандар-Аббасі, який націлився на американські військові літаки. За словами двох добре поінформованих джерел, це не означає, що перемир'я закінчилося", — йдеться в публікації.Пізніше Дженніфер Гріффін поінформувала, що, за її інформацією, удари США наразі завершено.Вона повторила, що ці дії мали оборонний, а не наступальний характер. Тобто інцидент — не спроба порушити перемир'я. Також журналістка уточнила, що іранський ЗРК не просто націлився на бойові літаки США, а обстріляв їх.Державний секретар США Марко Рубіо підтвердив удари по іранських катерах і зенітному комплексі."Протоки мають бути відкриті, й вони будуть відкриті так чи інакше", — наголосив він.При цьому Рубіо повідомив, що сьогодні в Катарі відбулися переговори з Іраном — сторони уточнюють формулювання у початковому проєкті мирної угоди. За словами політика, цей процес може тривати декілька днів.Нагадаємо, вчора державний секретар заявляв, що США розглядатимуть "альтернативні варіанти" щодо Ірану, якщо дипломатичні зусилля щодо врегулювання ядерного питання не принесуть результату..

3
12:16 - 25.05.2026

У кожного своя версія: США й Іран по-різному коментують прогрес у переговорах

Сполучені Штати Америки розглядатимуть "альтернативні варіанти" щодо Ірану, якщо дипломатичні зусилля щодо врегулювання ядерного питання не принесуть результату.Про це заявив державний секретар США Марко Рубіо, якого цитує агенція Reuters.Під час спілкування з журналістами в Нью-Делі він наголосив, що Білий дім насамперед прагне використати всі наявні дипломатичні інструменти, перш ніж розглядати "альтернативні варіанти"."США розраховують або на досягнення хорошої угоди, або на необхідність діяти іншим шляхом", — наголосив американський держсекретар.Рубіо додав, що Вашингтон уже передав Тегерану конкретну та солідну пропозицію щодо відновлення переговорів навколо іранської ядерної програми."Цей план передбачає здатність Ірану відкрити протоку та розпочати «реальний, значущий і обмежений у часі діалог", — акцентував Марко Рубіо.Своєю чергою, прессекретар МЗС Ірану Есмаїл Багаї підтвердив наявність певного прогресу в обговоренні потенційного меморандуму про взаєморозуміння зі США. Проте, за його словами, це ще не свідчить про близьке підписання фінальної угоди.Речник іранського відомства зауважив, що наразі Тегеран зосереджений на переговорах щодо припинення війни та не веде дискусій стосовно ядерних питань.Окрім того, в МЗС Ірану звинуватили американських посадовців у зміні позицій, що, на їхню думку, створює додаткові перешкоди для домовленостей.Учора президент США Дональд Трамп доручив своїм переговірникам "не поспішати з укладенням угоди", заявивши, що час на боці Вашингтона. Днем раніше він заявляв, що рамкова угода з Іраном, названа меморандумом про взаєморозуміння, "значною мірою досягнута шляхом переговорів".Нагадаємо, раніше видання Axios писало, що Іран і США наближаються до підписання меморандуму про 60-денне продовження припинення вогню. В цей період Ормузьку протоку знову відкриють..

4
12:25 - 24.05.2026

ЗМІ з’ясували подробиці угоди між США й Іраном за підсумками таємних перемовин

Іран і Сполучені Штати Америки наближаються до підписання меморандуму про 60-денне продовження припинення вогню. В цей період Ормузьку протоку знову відкриють.Про це повідомило видання Axios, журналісти якого послалися на американських посадовців. Вони зазначили, що сторони при цьому проводитимуть переговори щодо ядерної програми Тегерану.Потенційна угода між країнами дозволить уникнути ескалації війни та зменшить тиск на світові постачання нафти."Однак незрозуміло, чи призведе вона до довгострокової мирної домовленості, яка також врахує вимоги США щодо іранської ядерної програми", — зауважили аналітики.Раніше американський президент Дональд Трамп, посередники й іранські джерела натякали, що угоду можуть оголосити вже сьогодні. Хоча співрозмовники медійників зауважили, що вона ще не остаточно узгоджена, тож усе ще може розвалитися.За інформацією Axios, протягом 60-денного перемир’я Ормузьку протоку відкриють для судноплавства без стягнення зборів, а Іран погодиться розмінувати прохід для безпечного курсування суден. В обмін на це США знімуть блокаду з іранських портів і зроблять деякі винятки зі санкцій, щоби дозволити Ірану вільно продавати нафту.Проєкт угоди також містить зобов'язання Тегерану ніколи не прагнути до отримання ядерної зброї, вести переговори щодо призупинення ядерної програми та вивезення своїх запасів високозбагаченого урану. Іран через посередників дав США усні зобов'язання щодо обсягу поступок, на які він готовий піти щодо своєї ядерної програми.США також погодяться вести переговори щодо скасування санкцій та розморожування іранських активів протягом 60-денного періоду перемир’я. У межах меморандуму американські війська залишатимуться в регіоні протягом двох місяців, їх виведуть лише за умови досягнення остаточної угоди.За даними джерел видання, президент США в суботу під час телефонної конференції проконсультувався з декількома лідерами країн Перської затоки щодо меморандуму з Іраном, і всі вони заявили, що підтримують документ."Пакистан виступив ключовим посередником у переговорах на чолі з фельдмаршалом Асімом Муніром, який перебував у Тегерані в п'ятницю та суботу, намагаючись укласти угоду", — підсумували аналітики.Нагадаємо, вчора журналісти видання The New York Times інформували, що адміністрація Дональда Трампа змусила Ізраїль згорнути військові операції проти Ірану та "Хезболли", не давши завершити жодної зі стратегічних цілей. Американська сторона розпочала сепаратні переговори з Тегераном, повністю засекретивши їхні деталі від своїх ізраїльських союзників..

5
15:15 - 14.05.2026

Сі Цзіньпін несподівано підтримав Трампа у питанні протистояння з Іраном

Сполучені Штати Америки та Китай під час зустрічі в Пекіні погодилися, що Іран не повинен отримати ядерну зброю за жодних умов. Така теза звучала під час зустрічі лідерів країн Дональда Трампа та Сі Цзіньпіна.Про це свідчить заява пресслужби Білого дому, яку опублікували на офіційній сторінці в мережі X.За інформацією американської влади, США та Китай зійшлися в одній принциповій позиції: Іран не може та не повинен отримати ядерну зброю."Ця домовленість стала однією з ключових за підсумками переговорів президента США Дональда Трампа та голови Китаю Сі Цзіньпіна", — зазначили в Білому домі.Окремо лідери двох країн погодилися, що Ормузька протока — стратегічний морський шлях — має залишатися відкритою для вільного транспортування енергоносіїв.Сі Цзіньпін також висловив позицію Пекіна щодо протоки:проти її мілітаризації;проти будь-яких спроб запровадити плату за прохід через неї.Ще один момент з переговорів: Сі Цзіньпін заявив про інтерес до збільшення закупівель американської нафти. Таким чином Пекін хоче зменшити власну залежність від постачань через Ормузьку протоку.Зустріч відбулася в межах візиту Дональда Трампа до Китаю — першого за останні дев'ять років. Переговори пройшли у Великій залі народних зборів у Пекіні 14 травня.Разом із Дональдом Трампом прибула делегація, до якої увійшли держсекретар США Марко Рубіо, очільник Пентагона Піт Гегсет, мільярдер Ілон Маск, а також торгівельний представник Джеймісон Гріер і очільник Міністерства фінансів Скотт Бессент.Нагадаємо, що 14 травня відбуваються переговори між американським президентом Дональдом Трампом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Раніше гостя зі США з почестями зустріли на площі Тяньаньмень у Пекіні..

6
07:57 - 08.05.2026

Іран звинуватив США у зриві перемир'я: що каже Вашингтон

Іран звинуватив Сполучені Штати Америки у порушенні режиму припинення вогню. Тегеран заявив, що Вашингтон вдарив по іранських цілях в Ормузькій протоці.Про це повідомляє Reuters з посиланням на заяви речника надзвичайного військового командування Ірану "Хатам-аль-Анбія" та Центральне командування США.Зазначається, що у Тегерані заявили, що дії Вашингтона порушують режим припинення вогню, тоді як у США наголосили, що діяли в межах самооборони. Так, за словами іранської сторони, американські сили атакували нафтовий танкер, який рухався з прибережних вод Ірану в районі Джаска у напрямку Ормузької протоки. В Ірані також заявили, що США за підтримки союзників у регіоні завдали авіаударів по цивільних районах на узбережжі Бендер-Хомейра, Сіріка та острова Кешм."Збройні сили Ірану також негайно завдали удару у відповідь по американських військових кораблях на сході Ормузької протоки та на південь від порту Чабахар, завдавши їм значних пошкоджень", — йдеться у заяві.Натомість у Центральному командуванні США запевнили, що американські сили "перехопили неспровоковані атаки Ірану" під час проходження есмінців ВМС США через Ормузьку протоку до Оманської затоки."Центральне командування США ліквідувало загрози, що наближалися, та завдало ударів по іранських військових об’єктах, що відповідальні за атаки на американські сили. Удари прийшлися, зокрема, по майданчиках запуску ракет і дронів, командних пунктах, а також вузлах розвідки, спостереження й збору інформації", — йдеться у повідомленні.Своєю чергою, американський лідер Дональд Трамп назвав удари по Ірану "легким ляпасом" та заявив, що перемир’я між сторонами нібито продовжує діяти."Перемир’я триває. Воно діє. Це просто легкий ляпас", — сказав Трамп.Нагадаємо, раніше видання Axios заявляло, що перемир’я на Близькому Сході перебуває під загрозою. Нестабільність ситуації навколо Ормузької протоки може спричинити відновлення американської операції проти Ірану. Дональд Трамп готує рішення про нові обстріли вже цього тижня..

7
03:37 - 07.05.2026

Ринок нафти коливається: чому ціни почали "падати"

Світові ціни на нафту знизилися після заяв президента США Дональда Трампа про можливу угоду з Іраном. За даними ринку, нафта марки Brent подешевшала до 108,28 долара за барель (-1,34%), а американська WTI — до 100,66 долара за барель (-1,57%).Перед цим котирування вже падали приблизно на 4%, пише Reuters.Чому падають ціниРинок реагує на сигнали про можливе послаблення напруженості навколо Ірану та ситуації в Ормузькій протоці. Трамп заявив про тимчасову паузу в супроводі нейтральних суден, пояснивши це прогресом у переговорах. Втім, інвестори залишаються обережними, оскільки остаточної угоди поки немає.Що ще впливає на ринокДодатково ціни підтримують дані про скорочення запасів нафти у США:запаси сирої нафти зменшилися на 8,1 мільйона барелів;бензину — на 6,1 мільйона;дистилятів (дизель, мазут) — на 4,6 мільйона.Це вже третій тиждень поспіль зі зниженням запасів, що частково стримує падіння цін.Нагадаємо, за минулий місяць нафтовий експорт країни-агресорки Росії скоротився на 16,8%, або майже на 1,8 млн тонн у порівнянні з березнем. Одна з причин — посилення санкційного тиску..

8
20:55 - 05.05.2026

Трамп планує нові удари по Ірану, — ЗМІ

Перемир’я на Близькому Сході перебуває під загрозою. Нестабільність ситуації навколо Ормузької протоки може спричинити відновлення американської операції проти Ірану. Дональд Трамп готує рішення про нові обстріли вже цього тижня.Таку інформацію оприлюднило видання Axios, журналісти якого послалися на власні джерела.Співрозмовники медійників розповіли: частина американських та ізраїльських чиновників вважає, що президент США Дональд Трамп може ухвалити рішення про повернення до бойових дій, якщо переговори з Іраном зайдуть в "глухий кут".Попри це, офіційно у Вашингтоні заявляють, що перемир’я наразі залишається чинним. У вівторок, 5 травня, міністр оборони США Піт Гегсет наголосив, що ситуація контрольована."На теперішній момент перемир’я триває. Певну напруженість в Ормузькій протоці можна було прогнозувати. Але загалом усе перебуває під нашим контролем", — заявив він.Водночас американські військові визнають, що готові швидко відновити бойові дії, якщо Дональд Трамп дасть на це наказ.Перед початком операції США намагалися знизити ризики ескалації — в неділю Вашингтон заздалегідь повідомив Іран про намір супроводжувати судна через Ормузьку протоку та закликав не втручатися.Однак уже в перший день операції Іран здійснив атаки на кораблі військово-морських сил США, комерційні судна й об’єкти в Об’єднаних Арабських Еміратах.Водночас голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Ден Кейн заявив, що іранські атаки були "нижче порогу відновлення масштабних бойових операцій", однак ситуація залишається напруженою.Наразі активного відновлення судноплавства через Ормузьку протоку не відбулося — більшість компаній утримуються від проходження маршруту.Нагадаємо, що 3 травня Іран запропонував США нову угоду для розблокування Ормузької протоки. Американський лідер Дональд Трамп пообіцяв розглянути документ..

9
07:01 - 04.05.2026

США вводять флот в Ормузьку протоку: Трамп оголосив про початок "Проєкту Свободи"

Сполучені Штати розпочинають масштабну гуманітарну операцію під назвою "Проєкт Свободи" для розблокування цивільних суден в Ормузькій протоці. Місія стартує вже вранці 4 травня за місцевим часом.Про це повідомив американський президент Дональд Трамп у соціальній мережі Truth Social.Мета гуманітарної ініціативиЯк зазначив Трамп, Вашингтон вирішив втрутитися у ситуацію в Ормузькій протоці після численних звернень від іноземних держав. Десятки нейтральних кораблів, що не мають жодного стосунку до збройного протистояння, фактично стали заручниками конфлікту. Головне завдання "Проєкту Свободи" — безпечне конвоювання цих суден у відкриті води для відновлення їхньої нормальної роботи."Країни з усього світу, майже всі з яких не залучені до конфлікту на Близькому Сході, який так очевидно і жорстко відбувається на очах у всіх, запитали Сполучені Штати, чи можемо ми допомогти звільнити їхні кораблі, які застрягли в Ормузькій протоці, в ситуації, до якої вони не мають ніякого відношення — вони просто нейтральні та невинні спостерігачі!" — заявив президент.Переговори та стан екіпажівДля мінімізації ризиків американська сторона вже розпочала діалог із представниками Ірану. За словами глави Білого дому, виведення суден є стратегічно важливим для стабільності всього регіону."На благо Ірану, Близького Сходу та Сполучених Штатів ми сказали цим країнам, що ми безпечно виведемо їхні кораблі з цих обмежених водних шляхів, щоб вони могли вільно й ефективно займатися своїми справами", — зазначив лідер США.Ситуація на борту заблокованих суден залишається критичною. Моряки перебувають у складних умовах, а на багатьох об'єктах вичерпуються запаси провізії та питної води. Тривале перебування у зоні конфлікту становить пряму загрозу життю та здоров'ю людей. Очікується, що після евакуації більшість транспортних компаній припинять перевезення цим маршрутом до повної стабілізації обставин.Нещодавно повідомлялось, що влада Ірану висловила готовність розпочати діалог зі США стосовно своєї ядерної програми, суттєво пом’якшивши попередні безальтернативні вимоги. Офіційний Тегеран погоджується на обмеження збагачення урану та пропонує механізм розблокування стратегічних морських шляхів в обмін на послаблення санкційного тиску. Нагадаємо, раніше стало відомо, що Іран запропонував Сполученим Штатам Америки нову угоду для розблокування Ормузької протоки. Американський лідер Дональд Трамп пообіцяв розглянути документ..

10
20:30 - 03.05.2026

Нафта подешевшає: голова мінфіну США назвав терміни обвалу цін

Ціни на нафту можуть впасти до рекордних показників останніх років уже до кінця 2026 року. За словами очільника мінфіну США Скотта Бессента, старт цього процесу відбудеться протягом наступних трьох-дев'яти місяців завдяки збільшенню видобутку та розширенню пропозиції на ринку.Про це політик заявив у коментарі Fox News.Розпад монополії та нові обсяги видобуткуЗа словами Бессента, зниження вартості чорного золота може стартувати зовсім скоро. На думку американського міністра, каталізатором змін стане рішення Об'єднаних Арабських Еміратів залишити ОПЕК, що дозволить країні наростити обсяги видобутку нафти."ОАЕ вирішили, що ОПЕК їм не підходить. Більшість монополій у підсумку руйнуються під власною вагою. Це дає мені великий оптимізм, ціни на нафту після цього конфлікту будуть значно нижчими, ніж були... на початку року або в будь-який момент у 2020-2025 роках... Думаю, що ціни не нафту... будуть нижчими через три, шість, дев'ять місяців", — заявив Скотт Бессент.Розблокування Ормузької протокиДодатковим фактором, що вплине на наповнення ринку, є ситуація на Близькому Сході. Міністр припускає, що найближчим часом буде розв'язано проблему з нафтою, яка виявилася заблокованою через напруженість в Ормузькій протоці.За словами Бессента, сотні нафтових танкерів наразі перебувають у Перській затоці в очікуванні можливості виходу в море. При цьому посадовець уточнив позицію Вашингтона щодо морського трафіку."США блокують тільки іранські судна. І подивимося, я не здивуюся, як все більше кораблів вийдуть у море", — додав очільник мінфіну США.Нагадаємо, президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп оголосив про посилення торгового тиску на Європейський Союз. Зокрема, Вашингтон підвищує до 25% тарифи на авто з ЄС..

11
07:15 - 03.05.2026

Іран запропонував США нову угоду для розблокування Ормузької протоки: Трамп відреагував

Іран запропонував Сполученим Штатам Америки нову угоду для розблокування Ормузької протоки. Американський лідер Дональд Трамп пообіцяв розглянути документ.Про це повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела. За даними журналістів, влада Ірану вважає свою пропозицію значним кроком назустріч США.Згідно з пропозицією іранської сторони, війна закінчиться за умови гарантії, що Ізраїль і США більше не будуть нападати. Водночас Тегеран відкриє Ормузьку протоку, а Вашингтон скасує блокаду іранських портів.Після цього мають відбутися переговори щодо обмеження ядерної програми Ірану в обмін на скасування санкцій. При цьому Тегеран вимагатиме від Вашингтона визнання його права збагачувати уран у мирних цілях, навіть якщо він погодиться призупинити свою ядерну програму."У цих рамках переговори щодо складнішого ядерного питання переведено на завершальну стадію, щоб створити більш сприятливу атмосферу", — сказало джерело.Реакція ТрампаПрезидент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп опублікував допис у соцмережі Truth Social, у якому заявив, що невдовзі розгляне пропозиції Ірану. Проте він відзначив, що поки сумнівається у можливості ухвалення іранського плану."Незабаром я розгляну план, який Іран нам щойно надіслав, але не можу уявити, що він буде прийнятним", — наголосив Трамп.За його словами, Тегеран "ще не заплатив достатньо високу ціну за те, що зробив з людством і світом протягом останніх 47 років".Нагадаємо, за даними Politico, Дональд Трамп заявив законодавцям про "припинення" війни з Іраном. У такий спосіб він, ймовірно, намагається зняти напругу довкола необхідності отримання схвалення Конгресу на подальші військові дії.Читайте також:Ціна перемир’я: хто — США чи Іран — виграв більше від війни на Близькому СходіФіаско переговорів у Пакистані. Чи перетвориться Трамп на "пірата" Аравійського моря.

12
19:44 - 29.04.2026

Трамп застосує проти Ірану метод тиску, який "ефективніший, ніж зброя", — ЗМІ

Головним інструментом тиску на Іран стане збереження морської блокади. За словами американського президента Дональда Трампа, вона триватиме до досягнення остаточної домовленості щодо ядерної програми.Таку інформацію оприлюднило видання Axios. Журналісти зазначили, що США розглядають продовження морської блокади як основний важіль впливу на Тегеран.За інформацією джерел медійників, Дональд Трамп обговорював із представниками нафтової галузі заходи, які дадуть змогу пом'якшити наслідки можливих перебоїв на світових ринках. Йдеться про сценарій, за якого обмеження можуть діяти протягом декількох місяців.У журналістському матеріалі йдеться про те, що контакти з керівниками енергетичних компаній відбувалися на тлі тривалої кризи в переговорах. Спроби врегулювати ситуацію не дали результату, що підштовхнуло Вашингтон до посилення тиску через обмеження експорту та блокування судноплавства.Водночас Дональд Трамп продовжує публічно закликати Тегеран прискорити ухвалення рішень і повернутися до діалогу.Аналітики видання констатували, що на тлі повідомлень про можливе продовження обмежень ціни на нафту зросли майже на 4%, а контракт Brent досяг місячного максимуму.У Тегерані ж попередили про можливі військові кроки у відповідь на блокування суден, пов'язаних з іранською стороною, та заявили про готовність продовжувати протидію.Співрозмовники медійників також розповіли, що Центральне командування США підготувало план обмежених ударів, який можуть залучити в разі подальших непорозумінь. При цьому у Вашингтоні наголосили, що блокаду розглядають швидше як ефективніший інструмент, ніж силовий сценарій, однак варіант військових дій не виключають.Дональд Трамп наполягає, що Іран не повинен отримати ядерну зброю. Він також зазначив, що обмеження зберігатимуться доти, доки не буде досягнута угода, що враховує вимоги США. За його словами, Тегеран зацікавлений у врегулюванні, проте Вашингтон не готовий послаблювати тиск без конкретних кроків.Нагадаємо, раніше Reuters інформував, що американські розвідувальні служби вивчають, як Іран може відреагувати, якщо президент США Дональд Трамп оголосить про перемогу у війні, що триває вже два місяці..

13
08:28 - 28.04.2026

Яхта підсанкційного російського олігарха пройшла крізь заблоковану Ормузьку протоку

Супер'яхта Nord, яка належить одному з найближчих союзників російського диктатора Володимира Путіна, успішно подолала Ормузьку протоку попри чинну блокаду цього стратегічного водного шляху. Поки більшість приватних суден уникають цього маршруту через бойові дії, розкішний корабель російського мільярдера безперешкодно пройшов шлях із Дубая до Омана.Про це повідомляє BBC.Розкіш підсанкційного олігархаЯк зазначає джерело, судно Nord довжиною 142 метри пов’язують із власником сталеливарної компанії "Северсталь" Олексієм Мордашовим. Хоча формально він не значиться власником, записи свідчать, що у 2022 році яхта була зареєстрована на фірму його дружини. Вартість судна оцінюють у понад 500 мільйонів доларів. За даними профільного видання Superyacht Times, на борту облаштовано басейн, вертолітний майданчик та навіть підводний човен.Сам Мордашов перебуває під жорсткими санкціями Великої Британії, США та Європейського Союзу, запровадженими після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Попри заклики західних країн заморозити його активи, Гонконг та Мальдіви раніше відмовлялися конфіскувати яхту.Геополітичний контекст та енергетична кризаBBC зазначає, що прохід яхти відбувся на тлі загострення ситуації в регіоні. Іран продовжує обмежувати судноплавство через протоку після того, як Дональд Трамп оголосив про блокаду іранських портів силами США. Це суттєво впливає на світову економіку, адже через цей канал зазвичай проходить п'ята частина світових постачань нафти та скрапленого газу. Через конфлікт ціни на нафту марки Brent вже підскочили до 109 доларів за барель.Цього тижня Тегеран активізував дипломатичні контакти з Москвою. У понеділок Володимир Путін прийняв у Санкт-Петербурзі іранську делегацію. Під час зустрічі міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі високо оцінив "стратегічні відносини" між країнами.Пряма мова та солідарність режимівЯк повідомляє російське державне агентство ТАСС, Путін під час розмови заявив Арагчі, що іранський народ "мужньо бореться" за свій суверенітет перед обличчям американського та ізраїльського тиску. Своєю чергою іранський міністр оприлюднив спільні фото з Путіним та Сергієм Лавровим, акцентувавши на міцності їхнього союзу. Він написав: "Останні події підтвердили глибину та міцність нашого стратегічного партнерства. Оскільки наші відносини продовжують розвиватися, ми вдячні за солідарність і вітаємо підтримку Росією дипломатії".Нагадаємо, 27 квітня світові ціни на нафту зросли на тлі призупинення мирних переговорів між США та Іраном, що посилило побоювання щодо можливих перебоїв постачання енергоносіїв із Близького Сходу. .

14
11:52 - 27.04.2026

Ринок реагує на кризу: нафта вкотре "зросла" через ситуацію навколо Ірану

У понеділок, 27 квітня, світові ціни на нафту зросли на тлі призупинення мирних переговорів між США та Іраном, що посилило побоювання щодо можливих перебоїв постачання енергоносіїв із Близького Сходу. Про це повідомляє Reuters.Ф’ючерси на нафту марки Brent подорожчали більш ніж на 2% і досягли тритижневого максимуму — 107,97 долара за барель. На ринкові настрої також вплинула ситуація навколо Ормузької протоки, через яку проходить значна частина світового експорту нафти та газу. Через загострення в регіоні рух танкерів там суттєво ускладнився.Аналітики відзначають, що ринок реагує не лише на геополітичну напругу, а й на очікування щодо балансу попиту та пропозиції. Зокрема, у Goldman Sachs підвищили прогноз ціни Brent до 90 доларів за барель на кінець року замість попередніх 80 доларів. Водночас там припускають, що експорт із країн Перської затоки може стабілізуватися до кінця червня.Також експерти попереджають про ризик різкого зростання цін у разі подальшого скорочення запасів до історично низьких рівнів.Що відомо про тристоронні переговори між США та Іраном?11 квітня в Ісламабаді відбулися тристоронні переговори між США та Іраном за посередництва Пакистану, однак домовитися про тривале припинення війни сторони не змогли. Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що угоди досягти не вдалося, а в іранському МЗС пояснили це розбіжностями щодо кількох ключових питань.Після провалу переговорів Дональд Трамп оголосив про початок блокади Ормузької протоки з 13 квітня, пояснивши це відсутністю прогресу щодо іранської ядерної програми. США заявили про намір перехоплювати судна, які проходять протоку за сплату іранських зборів. Трамп також пригрозив Ірану жорсткою військовою відповіддю у разі атак на американські кораблі.18 квітня Іран заявив про посилення контролю над Ормузькою протокою у відповідь на дії США. Далі ситуація загострилася: Трамп заявив, що перемир’я може не бути продовжене без нової угоди, але згодом відтермінував можливий удар по Ірану, пославшись на прохання Пакистану та внутрішню нестабільність в Ірані.Іранська сторона відкинула частину американських умов і заявила про відмову від подальших переговорів у запропонованому форматі. Водночас іранські посадовці розцінили блокаду як акт агресії, що може отримати військову відповідь.Нагадаємо, нещодавно в Національному банку розповіли, як війна на Близькому Сході впливає на економіку та ціни в Україні..

15
5
4 3 2 1