В американському виданні The New York Times вийшов матеріал про те, як окупанти 2022 року викрали з Херсонського дитячого будинку 46 дітей. Декого з них вже усиновлено в російських сім'ях.
Національне інформаційне бюро підрахувало, що від початку повномасштабного вторгнення росіяни викрали з України 19 546 дітей. Однак реальна кількість вивезених українських дітей може бути значно більшою.
Наталія Лукіна працювала лікарем у Херсонському дитячому будинку — державному приймальному будинку для дітей з особливими потребами. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, працівники шукали безпечне місце для немовлят і маленьких діточок. І пішій доступності було лише одне бомбосховище, а згодом місцевий пастор запропонував перемістити дітей в церкву Голгофа.
Працівники дитячого будинку дуже боялися, що окупанти можуть забрати дітей, і, на жаль, цей кошмар став реальністю 25 квітня 2022 року. Журналісти The New York Times зазначили, що тоді на порозі з'явилися російські військові, які забрали 46 дітей за наказом Путіна та так званою уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Медійники зауважили, що ці дії росіян можна спокійно кваліфікувати як воєнний злочин, адже дітей викрали та згодом примусово перемістили на територію Росії. Спочатку дітей забрали назад до Херсонського дитячого будинку. Згодом викрадені неповнолітні діти стали об'єктом багатьох пропагандистських російських сюжетів.
Наприкінці жовтня окупанти на чолі з "Навігатором", якого згодом ідентифікували як депутата Ігоря Кастюкевича, приїхали до Херсонського дитячого будинку та розпочали забирати дітей, їх поіменно вносили до списку, посадили до автобуса та вивезли в невідомому напрямку. Окупанти також забрали всю документацію, яка була на дітей, і навіть їхні медичні картки.
Американські журналісти акцентували, що точне місцеперебування викрадених з Херсона дітей невідоме. Російські чиновники тоді стверджували, що вивезення неповнолітніх до Сімферополя — "акт гуманітарного втручання", однак насправді це викрадення та воєнний злочин.
З Херсона дітей привезли в окупований Сімферополь, а в грудні 2022 року українських викрадених дітей розпочали інтегрувати в російське суспільство. Їм зробили російські свідоцтва про народження, видали російські номери соціального страхування, а згодом — зробили й російське громадянство.
Щонайменше двоє дітей із 46 викрадених уже офіційно всиновили росіяни, сім — вдалося повернути в Україну. Однак доля інших 37 неповнолітніх залишається невідомою.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак відреагував на матеріал журналістів. Він наголосив, що Росія не лише відмовляється співпрацювати, але й веде пропаганду, що ці діти потребують "перевиховання". Єрмак додав, що декого з них усиновлюють російські родини, інші ж залишаються в інтернатах. Українські родини переживають важкі емоційні травми через розлуку з дітьми, а діти стикаються з асиміляційним тиском у нових умовах.
"Україна закликає світову спільноту посилити тиск на Росію для повернення дітей, але процес ускладнюється через політичні та бюрократичні перешкоди. Міжнародні організації, такі як ООН, продовжують працювати над тим, щоби забезпечити повернення дітей, однак швидких результатів досягнути важко через опір російської влади та складну міжнародну ситуацію", — наголосив Єрмак.
Водночас він додав, що Росія заперечує будь-які звинувачення, виправдовуючи власні дії тим, що "діти перебувають в безпечних умовах". Однак тисячі сімей сподіваються, що зможуть возз'єднатися зі своїми дітьми.
Нагадаємо, в лютому радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарія Герасимчук заявила, що рашисти використовують щонайменше шість сценаріїв для того, щоби вивезти українських дітей на свою територію. Один із них — фейкове оздоровлення чи відпочинок у Росії, з якого малеча не повертається додому.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими