Фото: Pexels

Церковне свято 25 грудня: яким святим молитися, традиції і заборони цього дня

У суботу, 25 листопада, за новим церковним календарем християни вшановують пам’ять священномучеників Климента, папи Римського, та Петра, архієпископа Олександрійського. До цих святих моляться з проханням про зцілення різних хвороб. 

TrueUA розповідає детальніше про це церковне свято та що не можна робити у цей день.

Що відомо про святих 

Священномученик Климент, який став папою Римським, починав своє життя язичником. Він народився на початку I століття в багатій та знатній римській родині, але з дитинства був розлучений з батьками. Втім, його виховували також багатії. Він здобув чудову освіту та був наближений до імператорського двору. У той момент Риму досягли звістки про Христа та його вчення. Тоді Климент залишив дім і вирушив на землі, де проповідували апостоли — учні Христа. Він став учнем і постійним супутником апостола Петра, й саме Петро висвятив Климента в єпископи Риму.

Климент займав цю катедру майже 10 років. Проте згодом імператор вигнав святого зі столиці, відправивши його до Криму — до інкерманських каменоломень. Там Климент зустрів засуджених на тяжку працю християн. Вони працювали у каменоломнях без води. Молитвами святого Климента відкрилося джерело. Поступово все більше людей зверталося до Климента, слухаючи його проповіді. Згодом у каменоломнях побудували храм, де він служив. Інформація про це дійшла до імператора і він наказав утопити Климента. Священномученика кинули в море з якорем на шиї.

Фото: blyzhchedoboga.com.uа

Фото: blyzhchedoboga.com.uа

Священномученик Петро, ​​архієпископ Олександрійський, у 300 році вступив в управління Олександрійською Церквою. Його вигнали із міста під час переслідування християн при імператорах Діоклетіані та Максиміані. Однак після поневірянь Петро повернувся до Олександрії, щоб очолити церкву. Він таємно відвідував ув’язнених християн та проповідував. Нарешті, за наказом імператора Максиміана, святителя схопили та засудили до страти. Безліч людей зібралося біля входу до його в’язниці, обурюючись таким рішенням імператора. Щоб уникнути кровопролиття, Петро запропонував владі розібрати задню стіну в’язниці — щоб його змогли таємно від народу вивести до місця страти. Темної ночі святий Петро сам вийшов назустріч катам, які вивели його за міські стіни та обезголовили на тому місці, де колись стратили святого апостола Марка.

Що не можна робити 25 листопада

  • У цей день не можна ображати та злити тварин, а також дражнити собак.
  • Сьогодні не варто різати домашню птицю.
  • Не можна пити зі срібного посуду.

Що потрібно робити 25 грудня

Православна церква радить сьогодні будь-яку справу починати тільки натщесерце. Справа в тому, що в старовину в цей період ще тривав сезон молотьби, а працювати на повний шлунок — сумнівне задоволення. Тому наші предки сідали за стіл тільки до обіду.

Віряни в цей день моляться святому Клименту про добробут для своїх дітей і про те, щоб сильні зимові морози не нашкодили здоров'ю малюків.

Чи обов'язково дотримуватися новоюліанського календаря

Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр раніше пояснював, що рішення про дотримання новоюліанського календаря буде не обов'язковим для всіх, тобто примусово його нав'язувати нікому не будуть. Це означає, що якщо певні парафії захочуть звершувати богослужіння за старим стилем, який діє сьогодні, вони зможуть це робити. Аби убезпечити ПЦУ від розколу, буде даний перехідний період під час впровадження новоюліанського календаря.

Нагадаємо, з 1 вересня Українська греко-католицька церква та Православна церква України відзначають всі нерухомі свята за новим церковним стилем. Перехід для обох конфесій означає, що дати свят, які щороку відзначаються в одну і ту ж дату, зміщуються на 13 днів. Дати рухомих свят, тобто Великодня і залежних від нього, залишаються поки незмінними.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 25.11.2023 04:24