У парламенті вже сплив термін подання альтернатив до урядового законопроекту щодо зміни правил мобілізації, військового обліку та служби. На цей момент у Раді присутні п'ять версій законопроекту про мобілізацію.
Про це повідомляє Slovoidilo.ua. Джерело порівнює усі подання парламентарів, а саме:
У чому принципова різниця законопроектів за основними пунктами:
Цікаво, що проходження громадянами базової військової служби передбачають усі законопроекти, окрім ініціативи Кота та Люшняка.
Своєю чергою Кабмін пропонує, щоб її проходили громадяни віком від 18 до 25 років у всіх навчальних закладах протягом трьох місяців. Після цього українці мають стати на військовий облік.
У своїх законопроектах Гончаренко та Мазурашу пропонують, щоб громадяни обирали рік та період проходження базової військової служби до досягнення 25 років. Аналогічну пропозицію висувають Разумков і група, однак вони хочуть давати можливість пройти таку підготовку українцям до 27 років.
Інфографіка Slovoidilo.ua
Згідно із законопроектом уряду про мобілізацію, повістку про виклик до територіального центру комплектування можуть вручити:
Такі ж методи вручення повісток прописані у Мазурашу. У пропозиціях Гончаренка та Разумкова йдеться лише про особисте вручення повістки: у приміщенні ТЦК, за місцем проживання чи перебування, за місцем роботи чи у громадських місцях.
Водночас у законопроекті Разумкова йдеться про заборону вручення повістки про виклик до ТЦК "у формі, яка не дозволяє особисто ідентифікувати громадянина, якому адресована така повістка". Також народні депутати пропонують заборонити вручення повісток через електронний кабінет або електронною поштою.
У законопроекті Кота та Люшняка відсутні уточнення щодо вручення повісток.
Кабінет міністрів ініціює надання права на відстрочку під час мобілізації особам лише з Першою чи Другою групою інвалідності або визнаним тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців (з подальшим проходженням військово-лікарської комісії).
Своєю чергою Мазурашу пропонує надавати відстрочку також особам із Третьою групою інвалідності та на строк до року (з подальшим проходженням військово-лікарської комісії). Гончаренко також пропонує надавати відстрочку особам з інвалідністю Третьої групи, а не лише Першої та Другої.
Кіт та Люшняк пропонують давати відстрочку від мобілізації співробітникам, за яких роботодавці сплачують щомісячну плату за відстрочку — одну мінімальну зарплату. Відсутність такої оплати до 25 числа поточного місяця можуть зробити підставою для ненадання відстрочки військовозобов'язаному.
Разумкова та співавторів його законопроекту влаштовують нинішні підстави для відстрочки від призову під час мобілізації.
Кабмін пропонує, щоб звільниться зі служби під час воєнного стану можна після трьох років безперервної служби. Іншими підставами є стан здоров'я, досягнення граничного віку перебування на військовій службі, сімейні обставини, обвинувальний вирок суду, звільнення з полону, обрання нардепом.
Надавати право на демобілізацію після 18 місяців безперервної служби пропонує нардеп Гончаренко, а Мазурашу — після двох років.
У пропозиції Разумкова прописана демобілізація за бажанням після двох років служби, з яких не менше восьми місяців військовий брав безпосередню участь у військових (бойових) діях.
Нагадаємо, рішення стосовно урядового та альтернативних законопроектів про мобілізацію Комітет Верховної ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки ухвалюватиме 10 січня.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими