За лічені дні до передачі ключів уряду США адміністрація Джо Байдена робить останню відчайдушну спробу конфіскувати сотні мільярдів доларів російських активів як майбутній важіль тиску в Україні.
Про це повідомляє CNN з посиланням на двох високопосадовців адміністрації чинного президента США.
Головні помічники Байдена працювали над тим, щоб переконати європейських партнерів підтримати переказ близько 300 мільярдів доларів російських грошей на новий ескроу-рахунок, який буде розблоковано лише в рамках мирної угоди. Гроші належать російському Центральному банку і спочатку були заморожені три роки тому після того, як Росія вдерлася в Україну. Більшість цих грошей, як і раніше, зберігається в європейських банках, хоча невелика частина залишається в банках США.
Як повідомив CNN один із високопосадовців адміністрації, арешт активів означатиме просте послання Москві: "Якщо ви хочете повернути свої гроші, вам доведеться прийти та поговорити". Високопосадовці Байдена тісно консультувалися з цієї ідеї з командою обраного президента Дональда Трампа з національної безпеки, включно з сенатором Марко Рубіо, призначеного ним на посаду державного секретаря, та представником Майка Волца, призначеного на посаду радника з національної безпеки. За словами людей, знайомих із ситуацією, табір Трампа загалом підтримує цю стратегію, вважаючи, що вилучені гроші можуть дати Росії новий стимул сісти за стіл переговорів, оскільки Трамп хоче якнайшвидше покласти край війні, яка, на його думку, вже затяглася.
Однак європейці не в захваті від цієї ідеї та висловлюють побоювання, що якщо банки безпосередньо конфіскують російські гроші, це буде порушенням міжнародного права. Понад рік американські чиновники працювали над тим, щоб розвіяти ці побоювання та знайти спосіб використати заморожені російські гроші таким чином, щоб це принесло користь Україні. В угоді, яка розглядалася як компроміс, країни G-7 минулого року погодилися використати відсотки, накопичені від заморожених інвестицій, які щороку приносять близько п'яти мільярдів доларів прибутку як кредит для України.
Отриманий кредит у розмірі 50 мільярдів доларів буде погашено коштом прибутку від інвестицій упродовж десятиліття. За словами джерел CNN, до зміни влади у Вашингтоні залишилося лише кілька днів, але європейці, як і раніше, скептично ставляться до ідеї конфіскації заморожених російських активів, що робить вкрай малоймовірним укладення будь-якої угоди до вступу Трампа на посаду.
Високопоставлені американські чиновники припустили, що Фрідріх Мерц, лідер німецької партії "Християнсько-демократичний союз", який готується стати канцлером, відкритий для ідеї реалізації цієї стратегії, але він ще не обійняв посаду. Президент Джо Байден розраховував обговорити це питання з італійськими лідерами та президентом України Володимиром Зеленським під час зустрічі в Римі цього тижня, який США скасували, оскільки по всьому місту вирувала найруйнівніша пожежа в історії Лос-Анджелеса.
Байден розмовляв телефоном із Зеленським минулої п'ятниці. Неясно, чи підіймалась тема російських грошей. Білий дім давно підтримує використання заморожених російських грошей у розмірі 300 мільярдів доларів для фінансування відновлення України та збільшення її впливу. На нещодавніх зустрічах Байден особисто порушував цю тему з лідерами G-7, сказав представник Білого дому. В останні тижні команда Байдена шукала інші способи зміцнити позицію України на полі бою та її баланс перед інавгурацією Трампа.
Минулого тижня США оголосили про нові санкції проти секретних судів, які перевозять російські енергоносії. Це сталося наступного дня після того, як Білий дім заявив, що відправить останній транш у розмірі 500 мільйонів доларів зброї, довівши загальну суму допомоги безпеці для України до більш ніж 65 мільярдів доларів. Чиновники Байдена наголосили, що хочуть залишити адміністрації Трампа максимально сильну позицію щодо України. Виступаючи на прес-конференції в Парижі минулого тижня, держсекретар Ентоні Блінкен знову підкреслив, що адміністрація, що йде, хоче бути впевнена в тому, що якщо адміністрація Трампа вирішить вести переговори, то вона робитиме це з "позиції сили, і що президент Трамп зможе укласти максимально вигідну угоду".
Трамп неодноразово заявляв про своє бажання швидко завершити війну. Блінкен визнав, що "наступного року ми знаходимося на етапі, коли сторони, можливо, вирішать вести переговори". Хоча адміністрація Байдена поспішила використати якнайбільше грошей, дозволених Конгресом для відправлення в Україну, вона не зможе виплатити їх усі до закінчення терміну повноважень наступного тижня. За словами представника міністерства оборони, буде виділено "трохи менше ніж чотирьох мільярдів доларів" з президентського бюджету, який буде переданий від адміністрації Байдена, що йде, до нової адміністрації Трампа для фінансування допомоги Україні.
Нагадаємо, 30 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що США нададуть Україні 15 мільярдів доларів, які забезпечені майбутніми доходами від заморожених російських активів. Відповідну угоду підписали український Мінфін і Світовий банк.
Варто зазначити, що у відкритому листі групи депутатів британського парламенту йдеться про те, що Велика Британія повинна передати всі заморожені активи Росії для України. Це стане чітким сигналом Кремлю, що "агресор повинен і буде платити".
Раніше міністр оборони Рустем Умєров запевнив, що Україна отримуватиме достатні об'єми військової допомоги й у 2025 році. Загалом США надає нашій державі половину підтримки, партнери з Євросоюзу — понад 40%, решта допомоги надходить від інших держав та власних вкладень Києва.
За даними прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, до державного бюджету України надійшло три мільярди євро від Євросоюзу у межах ініціативи ERA. Це перший транш коштів від партнерів, які забезпечені доходами від російських заморожених активів.