Програма "єОселя" почала діяти у жовтні 2022 року і мала на меті допомогти придбати житло пільговим категоріям громадян. Станом на сьогодні програмою скористалося понад 14,2 тисячі родин у 404 населених пунктах. Рекордсменкою з видачі пільгових кредитів є Київська область — понад 3,7 тисячі, за нею з великим відривом ідуть Львівська та Одеська області. У трійці найменш активних регіонів — Кіровоградщина, Миколаївщина та Запорізька область.
Купити житло з "єОселя" можна у 89 акредитованих забудовників у 190 об’єктах, що будуються. Партнерами програми стали одинадцять банків. Проте найбільше позик — 94% від усіх іпотек, видали державні "Ощадбанк", "Приватбанк" і "Укргазбанк". Усього було прокредитовано 848 тисяч кв.м, а сума виданих кредитів сягнула майже 23 мільярди гривень.
Показово, що кожен п’ятий кредит оформлено на представника категорії "інші громадяни", які не мають пільг, хоча програма спрямована на те, щоб допомогти придбати житло саме пільговикам. На другому місці опинились поліціянти (20,5% від загальної кількості виданої іпотеки), а на третьому — військовослужбовці (16,9%). Частка педагогів і медиків, які скористалися іпотекою — менше 9%. А категорії "внутрішньо переміщені особи", "ветерани", "науковці" та "медики" отримали мізерну частку кредитів — менш ніж по два відсотки.
Інфографіка з сайту "Укрфінжитло"
Презентуючи результати "єОселі" за два роки, голова правління "Укрфінжитло" Євген Мецгер зазначив, що програма досягла більшого результату, ніж ринок іпотеки показав 2021 року. За його словами, "єОселя" є інструментом відбудови України з мультиплікативним ефектом на економіку, і може стати драйвером у будівництві нерухомості.
Проте голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк зауважує, що "єОселя" "певним чином функціонує, але нині назвати її ефективною для розв'язання житлового питання складно", оскільки у квартирній черзі стоїть понад 600 тисяч громадян.
На старті "єОселя" була доступна лише для кількох категорій громадян: військовослужбовців, медиків, педагогів і науковців, які мали змогу отримати кредит під 3% річних. Згодом програму розширили й тепер скористатися пільговою іпотекою можуть й інші категорії громадян: учасники бойових дій, ветерани, ВПО, українці без житла і члени їхніх сімей — для них ставка іпотеки становить 7%.
За два роки умови програми змінювали вісім разів. Найбільшу кількість змін було введено з 19 жовтня 2024 року. Зокрема, українці, які через війну втратили власне житло, мають можливість використати житловий сертифікат "єВідновлення" як перший внесок за програмою "єОселя". Якщо сума сертифіката менша за початковий внесок (20% вартості житла), то різницю потрібно буде покрити власними коштами.
Стати учасником "єОселі" можуть громадяни, які раніше брали участь в інших державних житлових програмах, але чиє житло знищене, розташоване на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться активні бойові дії.
Програма стала доступнішою, зокрема, для молоді. Для позичальників віком до 25 років включно знижено розмір першого внеску з 20% до 10%.
"На перший погляд, крок видається правильним, але на практиці маю два питання: платоспроможність цієї категорії клієнтів і готовність банків надавати кредит. Сумнівно, що ці 10% для всіх молодих клієнтів залишатимуться: кредитор зважатиме на рівень доходу та платоспроможність особи", — прокоментувала у коментарі TrueUA нововведення оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.
За місяць, з 18 грудня, внутрішнім переселенцям доступною стане опція надання житла для їхніх найближчих родичів: чоловіка, дружини, батьків та дітей.
Зазнали змін й вимоги до житла, яке можна придбати за програмою. "Пільговики" мають право придбати квартиру або будинок не старші 10 років, а для тих, хто бере участь у програмі на загальних умовах (наприклад, ВПО), будівля має бути не старшою трьох років. Збільшення граничного віку житла має стимулювати переселенців, вважає Вікторія Берещак. Адже у багатьох населених пунктах нереально було знайти новобудови, і це стало проблемою для переселенців, котрі влаштувались на роботу й "осіли". На її думку, розглядати ефективність цього нововведення потрібно буде вкупі з оцінкою можливості більшості потенційних користувачів закумулювати перший внесок, який банк часто-густо підвищує до 25-30%, убезпечуючи себе від сумнівної платоспроможності.
З 19 вересня Кабмін увів нові умови щодо ставок пільгової іпотеки: починаючи з 11-го року іпотеки ставки збільшуються на 3% для усіх категорій позичальників. Така умова стосується угод купівлі-продажу, укладених після нововведення. Ініціатори збільшення ставки іпотеки впевнені, що це суттєво збільшить фінансове навантаження на позичальників, адже за перші десять років тіло кредиту зменшиться вдвічі. На думку пані Вікторії, зростання ставок, з одного боку стимулюватиме людей швидше закрити кредитну історію, а з іншого — накладатиме додаткові ризики, оскільки "не всі учасники мають достатній рівень фінансової грамотності, щоб розрахувати і спрогнозувати свої можливості по обслуговуванню кредитів на перспективу".
Одна із цілей програми "єОселя" — надати імпульс первинному ринку нерухомості. Тепер кредит можна взяти на квартиру в будинках готовністю 20–30%, в яких зведено кілька поверхів і помітна динаміка будівництва. Такі кроки потенційно можуть збільшити кількість угод продажів від забудовників.
Нині кожна третя позика на житло – це купівля готової квартири у забудовників або угода на первинному ринку. Але в перспективі купівля житла на первинному ринку буде збільшуватися у міру вилучення "вторинки" з програми — такі прогнози прозвучали під час конференції SalesFest 2024 представників банківських установ, державних органів і забудовників. За даними АТ "СКАЙ БАНК", нині частки кредитів по "єОселі" розподілені наступним чином: 80% видачі кредитів — на купівлю житла на етапі будівництва, близько 14% — на купівлю готового житла від забудовників. І лише 5-6% складають кредити фізичним особам на купівлю житла на вторинному ринку.
На сьогодні частка продажів за "єОселею", завдяки вигідним умовам кредитування програми, у деяких компаніях становлять до 50%. З іншого боку, процес оформлення іпотеки залишається складним і часто — довготривалим, багато подавачів отримують відмови. Але головний чинник, який стримує розвиток "єОселя" — це обмежений потенціал програми щодо фінансування. Для того, щоб мережування програми по різних категоріях спрацювало в синергії для ринку, на її діяльність варто закладати не менше 15 мільярдів гривень. А якщо зосередитись насамперед на ВПО — це до п'яти мільйонів осіб за різними оцінками, знизити перший внесок до 10%, а відсоткову ставку зробити 3%, то програма може стати драйвером "первинки", вважає Вікторія Берещак.
"Водночас важливо не забувати й ринку нерухомості, що сподіватись на банківське плече в умовах, коли юридичний і фінансовий аудит майданчиків і девелоперських брендів залишає купу питань, — це завищені очікування, — додає експертка. — Потрібно починати з себе: виконувати зобов’язання перед попередніми інвесторами з введення в експлуатацію (середні затримки по ринку — 20-24 місяці), провести до ладу свою фінансову модель, щоб не залежати на 100% від грошей покупців, і мати такий запас міцності, щоб продовжувати будувати навіть у періоди спаду активності, розробити власні фінансові механізми підтримки — програми розтермінування на період від 5 років".
Ірина Міхальова
"Державна програма "єОселя" справді стала драйвером ринку. В загальній кількості звернень до відділу продажу частка охочих скористатися програмою приблизно 60-65%. До укладання угоди доходять десь 25-30%, залежно від місяця.
Станом на середину листопада поточного року нами укладені 79 угод за програмою "єОселя". За результатами продажів у жовтні, частка угод за програмою "єОселя" склала трохи більш як 10%. І це не про те, що програмою не цікавляться. Це результат того, що ми восени запропонували покупцям дуже привабливі умови розтермінування від забудовника з подовженим строком дії та невеликим розміром першого внеску. Тож покупці обирають, спираючись на свої можливості та запити.
На первинному ринку нерухомості під програму підпадає нерухомість комфорт і економкласу. В нашому випадку попит мають житлові комплекси у Броварах: Krona ParkII, Madison Gardens і "Лавандовий". Наразі ми пропонуємо вибір невеликих квартир у готових проектах — комплексах Madison Gardens та "Лавандовий", що у Броварах. Ще дев’ять будинків житлового комплексу KronaPark II знаходяться на різних стадіях будівництва.
У кінці жовтня ми отримали акредитацію дванадцятого будинку за програмою "єОселя". Новобудова перебуває на високій стадії готовності й, щонайважливіше, має великий портфель невеличких квартир. Тож за перші тижні після оголошення новини, маємо вже укладені угоди та угоди в роботі.
Умови програми "єОселя" постійно удосконалюються. Так, з 4 листопада поточного року вступили в дію нові умови, в яких уряд змінив вектор програми, зорієнтувавши її на нове або здане в експлуатацію житло не давніше, ніж три роки тому.
Ми очікуємо позитивний вплив на первинний ринок, адже готового нового житла у продажі не так багато, особливо найпопулярніших лотів — одно- та двокімнатних квартир.
Утім, програму потрібно продовжувати адаптовувати до умов ринку. Висловлю, напевно, думку всіх девелоперів: було б добре, щоб банківські установи реально зменшили поріг акредитації будинків на стадії будівництва хоча б до 30%. Наразі цей поріг здебільшого становить 50-60% попри те, що деякі банківські установи декларували зменшення цього показника.
До речі, у вересні ми отримали акредитацію на житло, що будується, від BISBANK, чекаємо й на рішення інших банків, тож плануємо ріст укладених угод".
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими