У середу, 1 січня, Фінляндія перебрала на себе головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). У Гельсінкі запевнили в дотриманні принципів організації, підтримці України та посиленні стійкості для розв’язання складних безпекових викликів.
Про це повідомив сайт ОБСЄ. У заяві Фінляндія наголосила на принципах організації щодо сприяння можливостям для людей жити вільно в демократичних суспільствах, де панує верховенство права.
"Сьогодні ми стоїмо перед безпрецедентною необхідністю захищати цей колективно узгоджений порядок безпеки. Оскільки Гельсінський Заключний акт відзначає свою 50 річницю, Фінляндія послідовно наголошуватиме на принципах, викладених в цьому основоположному документі ОБСЄ. Коли Росія кидає виклик основам нашої спільної безпеки, решта з нас повинні стати на їх захист і бути непохитними", — констатувала міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, яка стала новою головою ОБСЄ.
Фінляндія вважає пріоритетними шляхи посилення стійкості держав-учасниць ОБСЄ. Як і попередні голови, Фінляндія ставитиме Україну в центр роботи організації. Підтримка територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України залишається центральним напрямком діяльності ОБСЄ.
Фінляндія також прагне зміцнити операційні можливості організації. Попри виклики, з якими стикається організація, Фінляндія наголосила на важливості зміцнення ОБСЄ як оперативного гравця у сфері безпеки та форуму для політичного діалогу.
Валтонен нагадала, що держави-учасниці несуть колективну відповідальність за те, щоб ОБСЄ залишалася дієздатною організацією. Фінляндія планує заснувати спеціальний фонд "Гельсінкі+50" у співпраці із зацікавленими державами-учасницями та секретаріатом ОБСЄ для підтримки роботи організації.
"Фонд має на меті покращити спрямування та використання добровільних внесків на роботу, що відповідає принципам ОБСЄ, а також сприяти взаємодії між донорами та бенефіціарами. Фонд також сприятиме зміцненню громадянського суспільства", — акцентувала Валтонен.
Нагадаємо, видання Iltalehti Journal повідомило з посиланням на власні джерела у НАТО, що країна-агресорка Росія відпрацювала сценарії можливого нападу на Фінляндію й інші країни на східному фланзі Північноатлантичного альянсу.