Фото ілюстративне зі соцмереж

Хто не підлягає призову під час мобілізації за новим законопроектом: перелік категорій

Згідно із законопроектом №10378 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби", передбачається уточнення підстав для надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації.

Про це йдеться у тексті пояснювальної записки до законопроекту, опублікованому на сайті Верховної Ради.

Хто має право на відстрочку від мобілізації

  1. Особи, які мають дружину (чоловіка) серед осіб з інвалідністю I або II групи та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов'язаного для здійснення за ними догляду.

  2. Особи з інвалідністю I або II групи, визнаної судом недієздатною.

  3. Члени сім'ї першого ступеня споріднення особи з інвалідністю I групи, які зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи (не більш як один член сім'ї).

  4. Члени сім'ї першого ступеня споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, які зайняті постійним доглядом за такими особами (не більш як один член сім'ї).

  5. Жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку.

  6. Вагітні жінки.

  7. Чинні народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

  8. Здобувачі професійної (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти та отримують рівень освіти, який вищий за раніше здобуту за однією спеціальністю (професії), а також докторанти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.

  9. Наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та професійної вищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь.

  10. Педагогічні працівники закладів професійної вищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно в установах вищої чи професійної вищої освіти, наукових установах та організаціях, установах професійної (професійно-технічної) або загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.

Проект закону також визначає, що не підлягають призову на службу військовозобов'язані протягом двох років з моменту звільнення зі служби у запас, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану. Також у цю категорію входять особи, які пройшли службу та були звільнені через полон, з можливістю у майбутньому бути призваними за власним бажанням.

Зазначається, що певні військовозобов'язані, які були звільнені від строкової служби під час воєнного стану, не підлягають призову на службу протягом шести місяців під час мобілізації.

Водночас проект закону визначає, що державні службовці, співробітники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури не мають права на відстрочку від призову.

Нагадаємо, Кабінет міністрів 25 грудня вніс до Верховної Ради законопроекти, які передбачають суттєві зміни у процесі мобілізації та покарання для ухилянтів. Тепер на військовозобов'язаних, які намагаються уникнути призову, чекає чимало заборон та покарань від держави. Зокрема, пропонується заборонити ухилянтам виїжджати за кордон. Також на законодавчому рівні у Кабміні хочуть заборонити проведення операцій з рухомим та нерухомим майном, накласти обмеження на право керувати транспортним засобом та отримувати посвідчення водія, а також розпоряджатися грошима та іншими цінностями.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими
Війна, 26.12.2023 13:22