1 171 день війни
Особовий склад
963 270
Танки
10 786
Артилерія
27 588
Літаки
372
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 157
Крилаті ракети
3 197
Гелікоптери
335
БпЛА
35 446
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
Індексація пенсій, зниження цін на ліки та нові правила бронювання: що зміниться в Україні у березні 2025
Колаж TrueUA

Індексація пенсій, зниження цін на ліки та нові правила бронювання: що зміниться в Україні у березні 2025

Березень 2025 року принесе українцям низку змін, які торкнуться різних сфер. Зокрема, відбудеться індексація пенсій — виплати зростуть для понад 10 мільйонів громадян. Також цього місяця подешевшають ціни на найпопулярніші медикаменти. Водночас чимало військовозобов'язаних можуть втратити своє бронювання.

Яких змін очікувати українцям у перший весняний місяць — у матеріалі TrueUA.

Тарифи з 1 березня: чи буде підвищення цін на комунальні послуги

Ціна на електроенергію

Підвищення цін на світло у березні не планується. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду, яке відбулося ще наприкінці січня, запевнив, що на цей опалювальний сезон тарифи, як і обіцяли, залишаються без жодних змін.

Ціни на електроенергію зросли ще 1 червня 2024 року — від 2,64 до 4,32 гривні за один кіловат-годину. Цей тариф зафіксований до 30 квітня 2025 року і його переглядати не планують. Відповідно, у березні за кіловат-годину українцям доведеться заплатити 4,32 гривні. Щодо споживачів, які мають двозонні лічильники, із 23:00 до 07:00 діятиме нічний тариф — 2,16 гривні за один кіловат-годину.

Ціна на газ

Наразі в Україні не планують підвищувати тарифи на газ. Раніше Денис Шмигаль запевняв, що до кінця квітня 2025 року тарифи на газ в Україні не підвищуватимуть. Пільгова ціна збережеться для населення та виробників тепла. Відповідно, ціна на газ у березні складатиме сім гривень 96 копійок за куб.

Ціна на воду

У березні 2025 року ціни на холодну воду також не планують змінювати. Наразі питання щодо зростання тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення перебуває у стадії обговорення.

Варто зазначити, що у деяких громадах можуть підвищувати вартість води рішенням місцевої влади, яке здійснюється без погодження з НКРЕКП. Проте наразі офіційно про зміну тарифів на воду не повідомляли.

За даними інфляційного звіту Національного банку, вартість ціни на газ, електроенергію та воду можуть зрости у 2026 році. Припускається поступове підвищення тарифів ЖКГ, однак терміни й параметри коригування є сферою невизначеності та, відповідно, ризиком для прогнозу інфляції.

ціна на комунальні послуги

Як відомо, раніше президент Володимир Зеленський підписав меморандум з МВФ, який передбачає підвищення тарифів на комуналку. Як тільки війна закінчиться, буде потрібно поступове підвищення цін на газ та електроенергію з метою відшкодування витрат, з одночасним виділенням адекватних цільових ресурсів для захисту вразливих домогосподарств. 

Індексація пенсій у березні: хто отримає більші виплати

В Україні з 1 березня буде проведено індексацію пенсій. Для понад 10 мільйонів громадян виплати зростуть на 11,5%. Як повідомила прес-служба Міністерства соціальної політики, розмір індексації обчислено на базі офіційних показників розвитку економіки у 2024 році: зростання споживчих цін — 12%, зростання середньої заробітної плати за 2022-2024 роки  — 11%.  Відповідно до прийнятої постанови, з 1 березня будуть проіндексовані пенсії для:

  • пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах — 9,2 мільйона громадян;
  • пенсіонерів силових відомств — 672 тисяч громадян;
  • осіб, які отримують пенсію по інвалідності та в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи — 98 тисяч громадян;
  • пенсіонерів-осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальні пенсійні виплати — 79,6 тисячі громадян;
  • пенсіонерів, які є колишніми працівниками органів місцевого самоврядування та державних службовців — 23,4 тисячі громадян.

Середній прогнозний рівень зростання пенсій після індексації складе 556 гривень. Відповідно розмір середніх виплат в Україні зросте з 5789 гривень до 6345 гривень.

Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 158 тисяч потерпілих від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого.

пенсії

Виплати для ВПО з 1 березня

У лютому 2025 року держава продовжить виплачувати грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам. Як раніше повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики, деякі переселенці зможуть отримати субсидію на оренду житла.

Субсидії на оренду житла для ВПО 

Цією програмою можуть скористатися переселенці, що відповідають наступним критеріям:

  • ВПО, які переїхали до будь-якого регіону, що перебуває під контролем України, і не мають у власності житла на цих територіях із загальною площею понад 13,65 м2 на кожного члена сім'ї;
  • родини ВПО, житло яких знищено/пошкоджено і непридатне для проживання;
  • родини, які витрачають на оренду понад 20% доходу;
  • ВПО, які не отримують допомогу на проживання;
  • ВПО, які не є учасниками програми "Прихисток".

Варто зазначити, що родини з доходом меншим від двох прожиткових мінімумів (станом на сьогодні до 5840 гривень) можуть розраховувати на більшу субсидію

Розмір субсидії визначається індивідуально. Сума виплат залежить від:

  • доходу родини;
  • кількості членів сім'ї;
  • граничної вартості оренди житла у регіоні.

Як оформити субсидію на оренду житла

Для оформлення субсидії необхідний договір оренди житла, який можна разом із заявою підписати та подати:

  • у відділеннях ПФУ;
  • через вебпортал електронних послуг ПФУ чи мобільний застосунок ПФУ з накладанням електронного підпису;
  • у ЦНАПах.

Субсидія на оренду житла призначається на шість місяців. На наступних півроку допомога продовжується Пенсійним фондом автоматично. Тобто повторно звертатися до органів ПФУ не потрібно.  

субсидії оренда житла впо

Грошова допомога ВПО: розмір виплат у березні

Згідно із законом "Про державний бюджет України", у 2025 році уряд допомагатиме переселенцям надалі. У березні змін не передбачається. Більшість ВПО отримуватимуть виплати без додаткового звернення у відповідні органи. Йдеться про вразливі категорії населення, які не мають змоги працювати, зокрема:

  • людей з інвалідністю першої та другої групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, а також тяжкохворих дітей;
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків;
  • пенсіонерів, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 гривень.
допомога впо

Розмір допомоги для ВПО у березні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей — три тисячі гривень;
  • для інших осіб — дві тисячі гривень.

Вартість ліків: на які медикаменти знизять ціну з 1 березня

В Україні обмежать націнки для аптек та гуртових постачальників. У зв’язку з цим вже з 1 березня вартість деяких ліків знизиться на 30%. Як повідомили у прес-службі Міністерства охорони здоров'я, у переліку — 100 найбільш популярних українських медикаментів.

Так, виробники погодились знизити відпускні ціни на 100 найбільш популярних українських ліків на 30% вже з 1 березня. Також запропоновано заходи, які дозволять створити умови для подальшої стабілізації цін. Декларація є відкритою до підписання іншими учасниками ринку. 

До 100 найбільш популярних ліків — тобто тих, які, за аналітичними даними, найчастіше купують українці — увійшли медикаменти таких фармацевтичних компаній:

  • "Дарниця" — 20 позицій:
  • "Фармак" — 17 позицій;
  • Київський вітамінний завод — 22 позиції;
  • "Кусум Фарм" — п'ять позицій;
  • "Юрія-Фарм" — шість позицій;
  • корпорація "Артеріум" — вісім позицій;
  • фармацевтична фабрика "Віола" — дві позиції;
  • Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод — три позиції;
  • "ІнтерХім" — 10 позицій.

Зокрема, ціни знизять на:

  • ліки проти кашлю та застудних захворювань;
  • антигістамінні препарати;
  • протизапальні та протиревматичні препарати;
  • вітаміни та мікроелементи;
  • ліки проти тиску;
  • противиразкові засоби;
  • заспокійливі препарати;
  • очні краплі;
  • назальні спреї та інші. 

З детальним переліком можна ознайомитися тут

ціни на ліки

З 1 березня стартує тестування електронної системи "єАкцизні марки" 

З 1 березня розпочнеться тестування електронної системи простежуваності підакцизних товарів "єАкцизні марки". Вона передбачає маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет електронними акцизними марками. Як повідомила прес-служба Державної податкової служби, з 1 березня до 31 грудня 2025 року триватиме тестування програмного забезпечення електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

У ДПС зазначили, що продукцію необхідно маркувати паперовими акцизними марками. Додатково можна наносити графічні елементи електронних марок, але так, щоби не перекривати QR-код, штрих-код та інші реквізити паперової марки. Нова електронна система дасть можливість генерувати серійні номери марок, формувати унікальні ідентифікатори, здійснювати активацію та деактивацію електронних марок, а також відстежувати переміщення маркованої продукції.

У відомстві акцентували, що до впровадження електронних марок акцизного податку підприємства повинні маркувати продукцію паперовими марками, згідно з постановою Кабінету міністрів №1251, яка регламентує спосіб наклеювання марок та їх обов'язкові реквізити.

Податківці зауважили, що з 1 січня 2026 року контроль за переміщенням вироблених або ввезених товарів (алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) здійснюватиметься за допомогою електронних марок акцизного податку. Це передбачено законом №3173-IX від 29 червня 2023 року.

акцизні марки

Зміняться критерії для підприємств щодо бронювання працівників

З 1 березня в Україні зміняться критерії для визначення критично важливих підприємств. Вони зможуть бронювати своїх працівників під час мобілізації за новим форматом. Заявку та необхідні документи для отримання статусу критично важливого підприємства потрібно було подати до 28 лютого.

Як свідчить указ президента Володимира Зеленський, який опублікований на офіційному сайті компанія може отримати відповідний статус, якщо відповідає щонайменше трьом із таких вимог:

  • сплата податків і зборів — не менше 1,5 мільйона євро за звітний рік;
  • надходження в іноземній валюті — від 32 мільйонів євро на рік;
  • стратегічне значення для держави або виконання мобілізаційних завдань;
  • відсутність заборгованості перед бюджетом;
  • кількість працівників — не менше 250 осіб;
  • середня зарплата — не нижча за середню в регіоні за попередній квартал.

Для того, щоб отримати статус критично важливого підприємства, потрібно подати заявку та необхідні документи до 28 лютого 2025 року. Оформлення відбуватиметься через застосунок "Дія". Процедура спрощена — підприємствам більше не потрібно чекати 72 години для подання заявки.

бронювання працівників

Що чекати від погоди у березні: прогноз синоптиків

В Україні перший місяць весни буде теплішим, ніж зазвичай. Середня місячна температура повітря у березні очікується вищою за норму.

погода березень

За даними "Укргідрометцентру", у березні температура повітря буде від +1…+7ºС. Ці показники на 1-1,5ºС вище за норму. Місячна кількість опадів очікується 22-42 мм, у Карпатах місцями — 50-74 мм. Це значно менше за норму.

Магнітні бурі: календар на березень 2025 року

Майже щомісяця науковцями фіксуються магнітні бурі. Вони можуть впливати на загальне самопочуття, тому люди нерідко відчувають втому чи головні болі. У березні 2025 року очікується кілька таких штормів на початку, в середині та наприкінці місяця. Згідно з даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, у перший весняний місяць магнітні бурі будуть різної інтенсивності.

магнітні бурі лютий

Так, потужні магнітні бурі очікуються: 9, 12, 13 та 14 березня.

Геомагнітні шторми середньої потужності прогнозують: 15, 16 та 18 березня.

Слабкі магнітні бурі згідно з прогнозами, очікуються: 1, 2, 7, 8, 10, 11, 17 та 19 березня.

Прогнози магнітних бур є лише попередніми та можуть змінюватися, адже сонячна активність досить непередбачувана. Так, експерти постійно оновлюють інформацію щодо магнітних бур. Вимірюється геомагнітна активність за шкалою від нуля до дев'яти. Для позначення використовується планетарний К-індекс: якщо показник п'ять і вище, то це вважається потужною магнітною бурею.

Вихідні дні у березні: скільки відпочиватимуть українці

Березень 2024 року має низку державних та професійних свят. Зокрема, українці відзначатимуть Міжнародний жіночий день та день народження Тараса Шевченка.

березень вихідні

Цього місяця відпочиватимемо лише у суботу та неділю, адже додаткові вихідні під час воєнного стану не надаються, навіть якщо святковий день збігається з суботою чи неділею. Вихідні дні березня 2025 року: 1, 2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29 та 30 числа.

Проте деякі роботодавці можуть за бажання надавати своїм працівникам вихідний у свята.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама