Фото: Pixabay

Нацбанк розглядає варіант прив'язки гривні до євро замість долара: з чим це пов'язано

Національний банк України розглядає можливість прив'язки гривні до євро замість долара. Це пов'язано зі зростанням попиту на євро при здійсненні валютних операцій, на який припадає майже 50% безготівкових операцій. 

Про це йдеться в інформаційному повідомленні про результати періодичного огляду індикаторів валютного ринку.

У четвер, 28 лютого, Рада оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків провела перший періодичний огляд індикаторів валютного ринку (офіційного курсу гривні до іноземних валют, облікової ціни банківських металів та довідкового значення курсу гривні до долара США).

Як зазначили учасники засідання, під час огляду було наголошено, що, попри суттєве зниження активності на валютному ринку України під час війни порівняно із довоєнним часом, обсяг торгів є цілком достатнім, аби мати змогу розраховувати надійні курсові індикатори гривні до долара США (довідкового та офіційного курсів) за чинною методологією їх визначення як середньозваженого значення. Проте цієї активності абсолютно недостатньо, аби в осяжній перспективі розглядати питання можливого переходу до розрахунку індикаторів валютного ринку за методологією фіксингу.

"Валютна структура угод на валютному ринку України підтверджує статус долара США як основної курсоутворюючої валюти. Водночас у сегменті операцій банків з клієнтами частка угод в євро в загальному обсязі ще з довоєнних часів має тенденцію до зростання. Зокрема, за операціями з купівлі безготівкової валюти клієнтами частка угод в євро упритул наблизилася до 50%", — йдеться у повідомленні.

Відповідно продовження цієї тенденції з урахуванням євроінтеграційних прагнень України "може вже в недалекому майбутньому актуалізувати питання доцільності переходу з долара до євро як основної валюти курсової прив’язки"

Так, на теперішньому етапі учасники ринку вже відчувають потребу в розрахунку індикатора довідкового значення курсу гривні до євро. 

Додатково Рада оверсайту погодила питання скасування необхідності надсилання окремого повідомлення про встановлення офіційного курсу гривні та розрахунку облікової ціни банківських металів абонентам системи електронної пошти НБУ.

"Ця норма була введена до широкого розповсюдження сучасних інформаційних каналів, наразі є застарілою та не відповідає принципу рівного та одночасного доступу всіх учасників ринку до інформації про індикатори валютного ринку", — пояснили в НБУ.

Вказується, що відповідні структурні підрозділи НБУ підготують пропозиції щодо практичної реалізації зазначених ініціатив. Наступний регулярний огляд індикаторів валютного ринку України буде проведено орієнтовно в серпні 2024 року.

Нагадаємо, 28 березня Національний банк України після різкого підвищення знизив офіційний курс долара. Єдина європейська валюта також впала у ціні.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 28.03.2024 14:59