Фото: НБУ

Нацбанк вчетверте за рік знизив облікову ставку

Національний банк України (НБУ) знизив облікову ставку з 16% до 15%. Це вже вчетверте протягом 2023 року. Зміни почнуть діяти з 15 грудня.

Про це повідомили на сайті регулятора. Під час зниження ставки у НБУ враховували такі тенденції:

  • успішна адаптація валютного ринку до нового курсового режиму;
  • подальше зниження інфляції та покращення інфляційних очікувань;
  • збереження привабливості заощаджень у гривні.

"Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень. Інфляція в листопаді знизилася до 5,1%, навіть дещо швидше, ніж очікувалося", — йдеться у повідомленні.

У Нацбанку підкреслили, що сповільненню інфляції сприяло як розширення пропозиції харчових продуктів з нового врожаю, так і поліпшення очікувань на тлі міцнішого курсу гривні. За оцінками регулятора, показники інфляції в грудні залишатимуться близькими до поточних рівнів. Водночас зберігаються ризики пришвидшення інфляції через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв, передусім овочів.

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни, водночас НБУ вказує на посилення ризиків в частині міжнародної допомоги.

"Як і раніше, НБУ припускає, що відчутне зниження безпекових ризиків відбудеться не раніше 2025 року. У разі тривалішого періоду активних бойових дій очікуються додаткові втрати економіки та суттєвіший інфляційний тиск. Також частково реалізувалися ризики ритмічності надходження зовнішньої фінансової допомоги. Водночас НБУ очікує на відновлення ритмічності зовнішнього фінансування найближчим часом", — пояснюють в Нацбанку.

Варто додати, що облікова ставка — це інструмент, за допомогою якого Нацбанк намагається впливати на інфляцію. НБУ збільшує ставку для стримування цін або знижує для підвищення економічної активності. 26 жовтня НБУ знизив облікову ставку з 20% до 16%.

Нагадаємо, Національний банк з 3 жовтня впровадив керовану гнучкість обмінного курсу. Новий режим посилить стійкість української економіки та валютного ринку. Офіційний курс за режиму керованої гнучкості визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ.

Додамо, за попередніми оцінками експертів, середній офіційний курс долара в Україні за підсумками 2024 року становитиме 41,1 гривні за долар. Проте невідомо, як чітко все буде розвиватися на валютному ринку, адже зараз є багато факторів, на які не можна вплинути та спрогнозувати курс найближчим часом.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 14.12.2023 17:15